Lange si drží konzervativní směr a koncentruje se zejména na výkonné, sportovní boty odkazující na dlouhou a slavnou závodní tradici. Legendární modrou botu Lange RS obouvala a dodnes obouvá nejedna hvězda SP, nám nejbližší bude Ester Ledecká. Zajímavostí také je, že si letos boty Lange doladil Marcel Hirscher a převzal do své stáje Van Deer Redbull Sports. To už je extra pocta.

Rozhovor s Thorem Verdonkem, bootfitterem, který stojí za novou botou Lange Shadow: Dočtete se v něm také o tom, jak přesně fungují boty Shadow a co je na nich tak zajímavého.

Lange Shadow

Velmi výraznou novinkou letošního roku je řada bot Shadow, která přináší trochu jiné technologie, než na které jsme u lyžařských bot v posledních letech zvyklí. Kromě pro Lange typické (a na první pohled neviditelné) dvojité injektáže plastů různých tuhostí (Dual Core) tak přichází do hry další dvě zcela nové technologie – Suspension Blade a Dual Pivot. Čepel v zadní části komínu zajišťuje nový princip propojení komínu se spodní částí skeletu a přináší nepoznané odpružení komínu, které prý funguje jako zadní odpružení na sjezdových bicyklech. Dual Pivot v botách Shadow znamená použití dvou čepů, přičemž ten hlavní otočný je oproti konvenčním botám umístěn zásadně níže. Spolupráce těchto prvků zvyšuje pákový efekt při tlaku holeně do jazyka, což přináší velmi přirozenou flexi – bota reaguje na dopředný tlak velmi harmonicky a skelet nemá potřebu se deformovat. Podle výrobce tím navíc přidává 26 % výkonu, což znamená, že jezdíte s nižšími energetickými výdaji a trvá to o čtvrtinu déle, než se unavíte.

Podrobná recenze lyžařských bot Lange Shadow


Lange Shadow se vyrábějí v šířkách 97 a 100 mm (LV/MV) s flex indexy od 130 přes 120, 110 po 100 (pánské modely) a 115, 95 a 85 pro dámy

Nová botička Auxetic

Velmi zajímavé je i uvedení botičky Auxetic z úplně nových materiálů, které kombinují 3D strukturu geometrických tvarů tak, aby se botička po tepelném tvarování plně přizpůsobila noze a nevznikaly žádné přelivy hmoty s potenciálem diskomfortu nebo ponížení přesnosti přenosu sil. Mikrostruktura materiálu umožňuje se roztáhnout či smrštit podle přirozeného tvaru nohy. Navíc je botička zcela bezešvá, což má další pozitivní efekt na pohodlí. Botičky Auxetic najdete právě v novince Shadow.

Novinky jsou i mezi freeride a skialp modely, a to druhá generace XT3 Tour 2.0 a přepracované XT3 Tour Hybrid.

Podrobná recenze touringových bot Lange XT3 Tour Sport - model 2022/23