Článek vyšel v časopise SNOW 145 (říjen 2023)
Lyžaři mají navíc to štěstí, že si mohou v blízkosti ledovce zalyžovat – a to rovnou toho největšího v Alpách. Mluvíme o Aletschském ledovci, který stéká z obří ledovcové křižovatky pod bernským triem Eiger – Jungfrau – Mönch směrem na jih do údolí řeky Rhôny v kantonu Wallis. Před dvěma až třemi sty lety, kdy byl ve své plné síle na vrcholu malé doby ledové, tak dokonce ohrožoval obyvatele tamních vesnic. Ti si nakonec pozvali papeže, který patřičným rituálem růst ledovce zastavil. Škoda, že dnes nikdo nepozve papeže k tomu, aby zastavil naopak jeho ubývání.
Ledovec Aletsch v 19. století a na počátku 21. století. Snímek
z období, kdy ještě není zasněžený, zřetelně ukazuje hranu obnažené
horniny, kam před nějakými sto lety dosahoval.
Čím dříve přijedete, tím více uvidíte
Aletschský ledovec se v důsledku klimatických změn zmenšuje
a ztrácí objem. Od poloviny 19. století ztratil hodně kilometrů své
délky a významnou část objemu. Ještě roku 2014 měl délku asi 23 km, od
té doby se však zkrátil na nějakých 20 km a tempo tání se všeobecně
zrychluje. Není složité si spočítat, jak dlouho se pohledem na něj budou
moci ještě lidé kochat. Každopádně platí, že čím dřív přijedete,
tím víc uvidíte.
Historické ztvárnění ledovce od jezera Märjelensee
Aletsch, světové dědictví UNESCO
Impozantní tok ledovce Aletsch je dodnes jedinečný nejen na poměry pevninské Evropy. Mimochodem obsahuje až 4 % pitné vody v Evropě: Kdosi spočítal, že by napájel litrem vody denně každého člověka na planetě po celých 3,5 roku. Je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů, které se přizpůsobily tamním extrémním podmínkám života, a poskytuje jedinečný pohled na geologické procesy – i proto byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Pohádková městečka bez aut
Lyžování v této části Alp má dlouhou historii. První lyžaři se zde objevili v 19. století, kdy se lyže začaly stávat oblíbenými jako prostředek zábavy i dopravy v zimním období. V průběhu 20. století se lyžování v této oblasti dále zpopularizovalo. Byly postaveny sjezdovky a vleky a původní shluky salaší se měnily na horské turistické osady. Dnes tam na alpských balkonech stojí turistické vesničky Riederalp, Bettmeralp a Fiescheralp (od jihu), kam se s příchodem sněhu nedostanete autem, ale pouze lanovkami – díky tomu si tam užijete neopakovatelný klid a připadáte si jako v zimní lyžařské pohádce.
Glacier Panorama Tour – Experience 2.0
Nový panoramatický sjezdový okruh po nejlepších vyhlídkách na ledovec Aletsch kombinuje 35 km sjezdovek celé lyžařské oblasti Aletsch Arena. Výchozím bodem okružní túry je Riederalp, začít ale můžete i v Bettmeralpu a Fiescheralpu. Cestu lyžařské túry jasně označují červené tabule se symboly ledovce všude u sjezdovek. A přestože byste měli celý okruh zvládnout do dvou hodin, doporučuje se začít nejpozději v 10 hodin dopoledne, abyste si naplno užili sjezdovky v té nejlepší kondici.
Tající permafrost vybízí k inovacím
Odtávání permafrostu, věčně zmrzlé půdy, způsobuje na prudších svazích sesuvy a nestabilitu podloží. S tímto problémem si museli poradit stavitelé lanovky Moosfluh, kde se oblast horní stanice ukázala jako velmi nestabilní – pomalu se totiž pohybuje směrem dolů k Aletschskému ledovci. Konstruktéři spočítali, že se stanice posune za 25 let asi o 11 metrů. Stavba tak dostala důmyslnou soustavu hydraulických zařízení, GPS čidel a senzorů, kterou se přizpůsobuje osa stanice i některých sloupů tak, aby vyrovnala pohyby půdy. Nebojte, na lyžích to ani nepoznáte.
Aletschský ledovec v číslech
Délka: cca 20 km
Hmotnost: 10 bilionů tun ledu
Stáří: 18 000 let
Výška ledu: až 800 metrů
Aletsch Arena v číslech
Nejvyšší bod areálu: 2 896 m
Nejnižší bod areálu: 1 845 m
4 vyhlídkové terasy
104 km sjezdovek
14 km běžeckých tras