SNOW 149 vychází 7. prosince 2023
164 stran


Předplatitelé dostanou časopis do poštovních schránek dle doručovacích podmínek České pošty do tří pracovních dnů po datu vydání. V elektronické podobě se ale mohou do čtení pustit ihned!


Časopis si můžete přečíst v elektronické podobě v počítači i v tabletu nebo chytrém telefonu.

Issuu

Více na
issuu.com/snow.cz
digiport.cz (dříve Floowie.com)

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat jako předplatné s dárkem.

Jednotlivá vydání si můžete koupit v e-shopu SNOW nebo ve sportovních obchodech a trafikách!
Pár tipů z obsahu:

Světový pohár

Začátek nové sezóny k velké radosti (nejen) slovenských fanoušků zastihl ve skvělé formě Petru Vlhovou. Hned na úvod Světového poháru si brilantně poradila s Weltcupstrecke v Söldenu, kde za vítěznou Švýcarkou Larou Gut-Behrami a druhou Italkou Federicou Brignone brala třetí místo (viz foto).
Moderní helénský bůh - První řecký medailista AJ Ginnis

Ve starých řeckých bájích měli bohové z Olympu pod palcem ledacos – vítr, oheň, válku, krásu, podsvětí, zemědělství nebo třeba domácí krb. Pokud by snad sháněli posilu, která by zaštítila sníh, nabízí se Alexandros Ioannis – neboli AJ – Ginnis, devětadvacetiletý rodák z Athén, který dokázal pro Řecko vybojovat historicky první cenný kov z mistrovství světa v alpském lyžování, když dojel letos v Courchevelu druhý jen o dvě desetiny za Henrikem Kristoffersenem.
Hahnenkamm: Kde se rodí legendy

Kitzbühel. Hahnenkamm. Streif. I pokud budete mluvit s někým, kdo o závodním lyžování nemá dalekosáhlé znalosti, některý z těchto tří pojmů ze sebe nejspíš vysype. Také zásluhou dokonalého marketingu, kdy se místní pořadatelé snaží překvapit pokaždé nějakou novinkou, v čemž jim zdatně vypomáhá generální partner Red Bull, překročil Kitzbühel dávno dimenze lyžařského sportu a lze říct, že se stal součástí populární kultury. Jakkoliv to je pro každého závodníka subjektivní, zde se řada z nich shoduje, že jde o nejobtížnější a nejprestižnější sjezd světa.
Zali Steggallová: Nejlépe lyžující politička současného světa

Historicky první a jediná australská mistryně světa ve slalomu a olympijská medailistka obhájila coby nezávislá politička své druhé funkční období v australském parlamentu. Nyní ztrácí dech v kopcích hor bez lyží.
SNOWtest, lyže na sjezdovku v šířce 82–96 mm: Ideální jarní lyže

Jedním z trendů doby je zeštíhlování lyží. Co na to lyže širší? Nepůjde tento koncept do lyžařského důchodu?
Trampolína napnutá!

Třináctý ročník seriálu Skiwithme bude o trampolínách. Lyžování je vlastně tak trochu i gymnastika a akrobacie, takže proč ne? Trampolíny nám ale letos hlavně poslouží pro jednoduché vysvětlení správného tvaru oblouku, principů střádání a uvolňování energie v obloucích a mezi nimi a zlehka dojde možná i na fyziku.
Murau: obyčejné i moderní alpské „Krkonoše“

Okolí klidného a starobylého města Murau ve Štýrsku je pro české a moravské lyžaře lákavé hned z několika důvodů – předně jsou to jedny z nejbližších Alp, zdejší areály jsou kompaktní, přehledné a všestranné a také se tu drží docela příznivé ceny.
Zinal Grimentz: vysokohorské sjezdy mezi „kuletrhy“

Nejzápadnější švýcarský kanton Wallis s ohromující horskou kulisou čtyřtisícovek je lyžařsky mimořádné území, kde najdete jak velké světoznámé resorty, tak doslova vesnické areály, vždy však s rozmanitými a působivými sjezdovkami. Dvojstředisko Zinal a Grimentz na konci malebně horského údolí Val d’Anniviers je „něco mezi“ a nabízí v první řadě solidní rozlohu tratí i volných terénů, sněhově spolehlivou nadmořskou výšku od 2 000 do 2 900 m a vysokohorské rozhledy.
Lyžařský dějepis: Heliskiing

Než se Rakušané Hans Gmoser a Mike Wiegele zasloužili o úspěch a slávu heliskiingu a za oceánem mu vtiskli punc nejvyššího lyžařského luxusu, jeho téměř neviditelnými průkopníky byli neznámí lidé.
SNOWtest: skialpové lyže 2023/24

Skialp se rozvlnil jako moře při tsunami, když covid akceleroval poptávku po všem, co by člověka dostalo na sníh ve chvílích, kdy nefungovala lyžařská střediska. Ohromný hlad trhu reflektovali výrobci, takže v minulých sezónách přišla i záplava nových modelů. Vlna zájmu se ale zase stáhla zpět do moře, takže na trhu zůstalo ochlazení, které navíc podpořilo ne úplně skialpinistické počasí loňské zimní sezóny. Nyní se zdá, že se vše stabilizuje – nabídka je stále široká, jen novinek méně.
Jedině kulatou špičku a fullrocker: Pavel Božák má jasno. Ale Viktor taky

V březnu 2014 se na slovenském Chopku konaly freeridové závody. Preteky, jak by tam spíše řekli. Viktor Devečka, místňák z Liptova, si pod sjezdovkami – hned vedle stánku Headu – postavil vlastní zelený přístřešek a do stojanu vyskládal svou první kolekci lyží s dřevěnou dýhou a designovým nápisem Forest na špičce.
Severní Makedonie: syndrom víkendového lyžaře

Severní Makedonie je malou, kopcovitou zemí v jižní části bývalé Jugoslávie. Od jejího rozpadu je společnost v zemi rozpolcená a málokdo vychází s každým. Se Srby se rozhádali při rozdělení země v roce 1991, s Řeky se přeli o jméno země, etničtí Albánci za sebou zase vláčí stín civilní války. V důsledku těchto hádek a nepokojů se zde lyžařský průmysl nestihl vyvinout tak jako v některých okolních zemích. Zatímco lyžařské areály po celém světě naráží na hranici kapacity vleků i přelidněnost sjezdovek, top resorty v Makedonii mají k takovým problémům předaleko.
S přemírou hojnosti na horu bolesti aneb skialpový výstup na bájný Ararat

Ararat, národní hora Arménů a zároveň nejvyšší hora Turecka i mýtický vulkán z biblických dob, se tyčí se svojí zasněženou čepicí do rozlehlého údolí Araxes ve východní Anatolii. Ačkoliv jí Turci říkají Ağrı Dağı neboli „Hora bolesti“, kterou při výstupu na skialpech do 5 137 m okusí určitě každý lyžař, odmění každého svého pokořitele doslova snovým výhledem i sjezdem z vrcholu až do základního tábora.
Otevřená Pandořina skříňka AI

Umělá inteligence je možným novým nejlepším pomocníkem marketingu horských středisek; současně vládne potenciálem stát se jejich novým nejhorším záškodníkem. Jak identifikovat rizika a využít příležitosti AI?
A mnoho dalšího najdete ve SNOW 149!


Objednejte si předplatné časopisu a získáte SNOWbony pro nákup v e-shopu!