Tento článek vyšel v časopise SNOW 148 time (listopad 2023)


UYN zná celý lyžařský svět. A to jak díky spolupráci s celebritami alpského lyžování, tak s předními lyžařskými svazy – své týmové funkční spodní prádlo dnes nosí sportovci celé řady lyžařsky nejúspěšnějších zemí. Přestože značka se poprvé představila až na ISPO 2018, i u ní platí, že je to historie, která dokáže vytvářet budoucnost.

Rodinnou firmu na výrobu punčoch totiž založil Luigi Redini spolu se svým bratrem a otcem už v roce 1950 a divili byste se, jak už tehdy byla automatizovaná. Když se podíváte na historické fotografie z té doby, trochu pochopíte nadlidsky komplikované dnešní pletací automaty. Celý komplex – výrobna je nevhodné slovo, protože v areálu budov je vývojové oddělení a další leží nedaleko Lago di Garda – pokud někde vzniká oděvní budoucnost, je to právě tam.

Kontinuální hledání nových cest a důraz na inovace přenesl původní výrobní program do sportu, který je hlavním výrobním tématem dnes. V roce 1998 byla představena značka X-Socks, inovativně pojaté technické a sportovní ponožky. O šest let později pak už přišlo oblečení X-Bionics a s ním zase do značné míry nové standardy ve funkčním a sportovním prádle. Mimochodem toho roku 2004 společnost vyrobila 24 milionů ponožek… Na takto výživném podhoubí se pak zrodila značka UYN.

Automaticky klimatizovaná bunda – aktivně odvětrává a v případě potřeby zase hřeje

Automaticky klimatizovaná bunda – aktivně odvětrává
a v případě potřeby zase hřeje

UYN – uvolni přírodu v sobě

UYN hned, co se narodil, sklízel vavříny a slávu, sbíral ocenění a oblékal ostře sledované osobnosti. Nezastavil ho ani covid – tehdy vyrobili šest milionů roušek. UYN, nehledě na vizuální asociaci s „win“, vítězit, je zkratka anglického Unleash your nature, který se může přeložit třeba jako uvolni svou přirozenost, ale s významem se dá se posouvat i dalšími směry, lze v něm dekódovat i ohleduplnost k přírodě, s kterou se vážně počítá už od počátku konceptu a kam značka směruje snad nejvíc pozornosti. Posledním trendem, na který se Trerè Innovation, potažmo UYN zaměřuje, jsou vysoce inovativní biomateriály. Trerè Innovation na to má vlastní výzkumné centrum AREAS, což je zase zkratka Academy for research and engineering in apparel and sport. Produkty vznikají ve spolupráci se špičkovými sportovci a ambasadory značky na jedné, ale i studenty na straně druhé. Klíčem k odhalování nových tajemství je i exkluzivní partnerství s výzkumným centrem CeRiSM Veronské univerzity, čtvrtou nejlépe hodnocenou sportovní vědeckou laboratoří na světě. Funkční schopnosti výrobků ověřují týmy vědců s nejmodernějším vybavením.

Upletou vše – i boty

Trerè Innovation má velkou zkušenost s technickým prádlem, zná hluboké detaily chování všemožných materiálů, benefity a nevýhody vláken samotných i jejich různých kombinací. Dokáže je splétat do všemožných 3D struktur, což silně rozšiřuje výrobní možnosti firmy. Z pleteniny tak dokáže upříst nejen spodní prádlo nebo ponožky, ale i ostatní typy oděvů pro všechny možné sporty – svrchní bundy (pro které má Trerè Innovation i vlastní membránu) třeba vyrábí i pro lyžařské značky Rossignol, Kjus, La Prada a mnohé další. Vyrábí i reprezentativní kolekce třeba pro Bugatti nebo Lamborghini a s ostatními inovátory sdílí společné projekty – například „klimatizovanou a vyhřívanou bundu“, u níž si jen nastavíte vnitřní teplotu jako v autě a o zbytek se už bunda postará sama– když je u těla chladněji, hřeje, v opačném případě otevře ventilaci, kterou vnitřek bundy odvětrá. Pletací automaty chrlí kompletní svršky na inovativní boty UYN, k nimž se posléze víceméně pouze přilepí podešev. Dalším sortimentem firmy jsou třeba automobilové sedačky, které taktéž musí plnit nesnadnou funkci spojenou s odvodem tepla a vlhkosti či odolnosti.

Vstupte do post syntetické éry

Za prvními funkčními vlákny stály materiály jako polypropylen, polyamid a polyester a posléze merino vlna, kterou trh začal vnímat jako přírodní a k přírodě šetrnější vlákno. Výhody syntetiky ale byly (a jsou) patrné, proto se hledaly cesty, jak těchto výhod požívat dál. Jednou byla náhrada materiálů na bázi ropy přírodními produkty – divili byste se, kolik toho sama příroda dokáže nabídnout. Vedle rostlinných vláken (jako třeba bavlna) umí přírodní produkty nahradit i fosilní zdroje, místo kterých se používají biooleje.

Dnes UYN tvrdí, že už nadešel čas zbavit se syntetických vláken, protože dnes umí vytvořit technické oděvy pouze za použití materiálů pocházejících z přírody a podpořených biotechnologií. „Biotech“ je začátek nové éry: „udržitelnější pro naši planetu, lepší pro váš výkon“. Všechno dnes vyráběné oblečení nové řady Biotech je kompostovatelné. UYN je v tomto unikátní a jediný na světě.


Pletenina naprogramovaná a ošetřená tak, aby odpuzovala vodu


Plně cirkulární výroba budoucnosti

Ruku v ruce s tím se investuje – nejen finance, ale intelekt a lidská energie – do šetrnější výroby. Ta už je dnes plně cirkulární, což znamená, že nevzniká žádný odpad. Z odstřižků, zbytků i nejakostních dílů se vyrábí izolační výplň, do které se přidávají i mikroplasty zachycené filtrováním po praní.


V době rychlé módy a nekonečného konzumu se dopad textilního odpadu na životní prostředí stává globálním problémem. Odhaduje se, že každý rok na celém světě vznikne 92 milionů tun textilního odpadu. Ve výrobním závodě u města Asola ho vyprodukují 14 tun, místo likvidace ale odpad promění ve vysoce efektivní výplňový materiál do bund – Airnest.


Vidět nekonečné řady pletacích automatů, jak si každý jede to své takřka bez potřeby lidské síly, je fascinující. Vysoká míra automatizace tak trochu napovídá, jak bude asi vypadat budoucnost oděvnictví – nebude potřeba šít z dílů, vše se prostě uplete. UYN už dnes používá kombinace všemožných vláken od bavlny po natex přesně tak, aby finální oděv odpovídal potřebám těla při dané aktivitě či tělesném režimu. Díky programovatelným pletacím strojům mohou v Trerè Innovation nabízet ultrarychlou přípravu prototypů. Program se navrhne a digitálně přenese do patřičného zařízení, které samo vyrobí potřebné díly. Trochu to všechno připomíná 3D tiskárnu.

UYNERS take it all

UYN vídáme velmi často na celebritách Světového poháru. Mezi její přední tváře patří Švýcar Didier Cuche, Ital Kristian Ghedina či Petra Vlhová. Značka dlouhodobě spolupracuje s národními týmy lyžařských velmocí jako Rakousko, Itálie či Francie, funkční prádlo v exkluzivním národním designu je už jaksi novou kulturu těch nejlepších a letos ho dostali také čeští reprezentanti.


České trio reprezentantů, zleva Vanessa Volopichová, Michal Novák, Martina Dubovská


Biotech

100% přírodní vlákno, na kterém staví UYN své vize budoucnosti a považuje jej za začátek nové éry. Je sestaveno pouze z přírodních surovin, které se vedle funkčních schopností vyznačují i mimořádně příjemným pocitem při kontaktu s pokožkou. Z vláken Biotech se vyrábějí tři řady: Energyon pro nejintenzivnější sporty, univerzální Evolutyon a hřejivý Fusyon s merinem.

Evolutyon je držitel ISPO Award 2022: „Inovativní kombinace materiálů z biologických vláken ukazuje alternativy k syntetickým materiálům na bázi ropy. Materiál je skvělý a kombinace úpletu naznačuje, že pletenina je technologií budoucnosti.“

Nejlehčí přírodní vlákno na světě

KAPOK je duté vlákno ze semen stromu vlnovce pětimužného (Ceiba Pentandra). Posvátná rostlina roste až do výše 60 metrů nejvíce v deštných pralesích Jižní Ameriky. Funguje jako „rostlinná vlna“, je mimořádně lehké a teprve nedávno se začalo používat v textilním průmyslu pro výplň polštářů a matrací. Je hypoalergenní, měkké, a jelikož 80 % jeho obsahu tvoří vzduch, UYN ho využívá nejvíce pro izolační výplně.

Polyester z kukuřice

FLEXICORN je rostlinný biopolyester, mimořádně elastický materiál odolný proti tvarové deformaci a UV záření. UYN ho využívá jako přírodní náhradu za syntetická elastanová vlákna. Příze se získává z kukuřice, výroba vlákna je méně náročná na spotřebu energie a generuje nižší emise CO2.

Nylon z ricinových bobů

Vlákno NATEX se získává z oleje ricinových bobů a nahrazuje nylon. Vedle 100% ekologické povahy má i další výhody: je o 25 % lehčí, schne o 50 % rychleji, je pružnější a má bakteriostatický účinek, který minimalizuje tvorbu zápachu.

Bukové a eukalyptové vlákno

BIOLIGHT je vlákno na rostlinné bázi, které se získává z bukové celulózy, je jemné a měkké a mimořádně příjemné na dotek. Vyznačuje se vysokou prodyšností a schopností absorbovat vlhkost dvakrát více a rychleji než bavlna. Díky své struktuře udržuje pokožku v chladu a suchu a je 100% přírodně odbouratelné. Na podobné bázi se vyrábí i vlákno ECOLYPT, 100% udržitelný materiál s výjimečnými vlastnostmi, jako je vysoká pevnost a pružnost, prodyšnost, nízká tvorbu zápachu a dobré termoregulační vlastnosti.