Již dlouho se lyžařům hned zkraje prosince nenabízela tak štědrá lyžařská tabule. Vyrazit na sjezdovku lze v Česku jak do hor, tak do některých nížinných středisek, lyžuje se i na Slovensku a výborné sněhové podmínky mají prakticky celé Alpy. Obrovský příval sněhu zasypal také Německo, kde je v provozu mnoho areálů ve středních polohách - v nich se ale přicházející obleva podepíše výrazněji.

Počasí o víkendu a v příštím týdnu bude velmi proměnlivé, a to jak z hlediska oblačnosti a srážek, tak teplot - přechodně může v Alpách pršet i ve výškách kolem 2 000 m n. m. Pak se ale zase ochladí, což je příslibem dobrých podmínek i na druhou polovinu prosince. České nížiny o sníh pravděpodobně přijdou, na horách by ale měl i díky zasněžování bez problémů vydržet i pro vánoční hosty.

Česko: o víkendu okolo 200 km sjezdovek

Příznivé podmínky umožnily zahájit sezónu nejen ve větších horských areálech, ale i v mnoha malých, níže položených a více závislých na přírodním sněhu.

Nejvíce otevřených sjezdovek nabídne Špindlerův Mlýn (Medvědín, Svatý Petr) a SkiResort Černá hora - Pec v Krkonoších nebo Dolní Morava v Kralickém Sněžníku - vždy okolo 10 km sjezdovek. Téměř v plném provozu začíná sezónu také příhraniční Hochficht (16 km). Velice slušnou zahajovací nabídku mají i šumavské areály - Špičák (5 km) nebo Lipno. Právě na Šumavě spadlo v uplynulém týdnu nejvíce přírodního sněhu.

Celkově bude v provozu nejméně okolo 50 lyžařských areálů napříč celým Českem.

Aktuální informace z mnoha malých areálů najdete na Ceske-sjezdovky.cz


Špindlerův Mlýn - Medvědín (7. 12. 2023)


Slovensko: lyžuje se v Tatrách

Až okolo půl metru sněhu hlásí slovenské areály, v nichž je nejvíce sjezdovek otevřeno tradičně na Chopku v Jasné (cca 30 km). Lyžuje se také na Štrbském Plese nebo v Donovalech.


Jasná (4. 12. 2023)


Polsko: sezóna teprve začne

V Polsku je z dostupných areálů v omezeném provozu zatím jen Zieleniec v Orlických horách (13 km), o víkendu se ale otevírají první sjezdovky také ve Szczyrku, Swieradově Zdroji nebo v Karpaczi.


Rakousko: až 3 000 km sjezdovek hned zkraje prosince

Výborných sněhových podmínek využívají rakouské areály, aby hned zkraje prosince nabídly tisíce kilometrů otevřených sjezdovek. Největší sněhovou nálož schytaly areály v severním návětří Alp, zejména na západě Rakouska v oblasti Arlbergu. Tam už výška sněhu přesahuje 200 cm, podobně jako na většině ledovců. Dva metry sněhu hlásí také Obertauern.

Nejvíce sjezdovek v provozu aktuálně nabízí Ischgl (207 km), který je tradičně lídrem tohoto období, neboť většina jeho sjezdovek se nachází ve sněhově jisté výšce přes 2 000 m n. m. Serfaus otevírá 170 km sjezdovek, více než na 100 km tratích lze lyžovat také v Arlbergu, Söldenu nebo v Zillertal Areně.

Výborné podmínky, neohrožené oblevami, jsou samozřejmě na ledovcích. V některých z nich se přesto ještě neotevřely všechny sjezdovek, a to zejména kvůli změnám profilu a terénu na samotných ledovcích nebo přilehlých morénách (Kitzsteinhorn, Pitztal).


SkiWelt Wilder Kaiser (7. 12. 2023)


Saalbach (7. 12. 2023)


Ischgl (7. 12. 2023)


Německo: neobvyklý příval sněhu

Německé areály mimo Alpy mají okolo půl metru sněhu, v Alpách pak metr až dva. V provozu je proto kromě Zugspitze či Oberstdorfu také mnoho místních areálů a zájem o lyžování je velký.


Winterberg (5. 12. 2023)


Itálie: přes 1 000 km sjezdovek a Sella Ronda

V Itálii již začala sezóna ve všech významnějších lyžařských centrech Alp. Sněhu sice nenapadlo tolik jako v severnějších částech Alp, ale zasněžování vše pojistilo. V téměř plném provozu jsou areály napojené na Sella Rondu, oblast Campiglio nebo Livigno. Tradičně prakticky všechny tratě včetně sjezdů do údolí má otevřeno Kronplatz.


Kronplatz (3. 12. 2023)


Val di Fassa (7. 12. 2023)


Švýcarsko: sezóna se pomalu rozjíždí

Ve Švýcarsku se kromě ledovců nad Zermattem a Saas-Fee lyžuje od poloviny listopadu také v Davosu, který je jedním z nejbližších švýcarských středisek pro české lyžaře. Mimo těchto míst má slušnou nabídku sjezdovek aktuálně také Engadin Svatý Mořic (Corvigilia - 63 km, Corvatsch - 60 km). V desítkách dalších areálů je zatím skromnější provoz na části sjezdovek, sněhu je však už často okolo 1 metru.


Francie: otevřeno v Tignes a Třech údolích

Lyžařská sezóna ve Francii začíná až během prosince a nejinak je tomu letos - většina areálů se na otevření teprve připravuje. Naopak většinu svých sjezdovek již otevřelo Tignes nebo Val Thorens spolu s dalšími resorty Tří údolí.


Meribel (7. 12. 2023)