O skialpinismu jste jistě slyšeli. Skialpinismus a jeho další obdoby od covidu zažily obrovský rozmach. Nemusíte utrácet za lanovky a vyhýbat se lidem na sjezdovce. Stačí se jen sebrat a vyrazit tam, kam vás nohy nesou. Pojďme si nejprve představit jednotlivé disciplíny, abyste si ujasnili, co vás bude bavit, co fyzicky zvládnete a co budete potřebovat za vybavení.

Co je vůbec skialpinismus?

Skialpinismus obecně znamená pohyb na lyžích s pásy mimo upravené sjezdovky. Je to zimní sport, který kombinuje lyžování, turistiku, ale někdy také lezení. Existuje několik skialpinistických disciplín, které se liší v náročnosti na techniku, vybavení i fyzickou kondicí. Pojďme si je představit:

Resort touring

Pro většinu lyžařů je resort touring vstupní branou do světa skialpinismu. Mnoho lyžařských středisek, zvláště v zahraničí, nabízí skialpinistům využívání lanovek a sjezdovek za zvýhodněné ceny. Jestli vás skialpinismus láká, ale raději se cítíte v prostředí střediska než v „divočině”, je resort touring ideální volbou. V tomto případě si můžete vyzkoušet pohyb na tuleních pásech a sjezdy na větších a náročnějších skialpových lyžích. Pokud plánujete skitouring ve středisku, je dobré zjistit místní pravidla pro pohyb na sjezdovkách i mimo ně.

Skitouring

Skitouring spojuje nenáročnou turistiku s lyžováním. Jde o nejméně náročnou a nejčastější formu lyžování mimo upravené sjezdovky. Stačí se naladit na pohodové výstupy a přechody dostupných vrcholů v neledovcových horách. Fandové tohoto sportu se pohybují na lyžích s pásy v zasněžené krajině. Je to jakási turistika na lyžích, kterou může praktikovat téměř kdokoliv. Mimo samotných skialpových lyží, bot a vázání nepotřebujete speciální horolezecké vybavení, postačí běžné turistické oblečení.

Skialpinismus

Původní forma skialpinismu vznikla s potřebou horolezců dostat se k lezeckým stěnám po zmrzlém a zasněženém povrchu. Skialpinismus představuje náročnější aktivitu s různými obtížnostmi při výstupech a sjezdech a často zahrnuje terény ve větších nadmořských výškách či na ledovcích. Některé pasáže je tedy nutné překonat s pomocí horolezecké techniky. Tento sport už vyžaduje znalost horolezeckých základů, orientaci v terénu a povědomí o horském prostředí. Pokud se chystáte na skialpinistickou expedici, je důležité mít fyzickou zdatnost a orientační dovednosti v horách. Pokud vás to láká, není od věci zakoupit si kurz, kde se vše potřebné naučíte přímo od odborníka.

Závodní skialpinismus

Cílem závodních skialpinistů je co nejrychleji zdolat danou trasu v horách. Rychlost výstupu a sjezdu je klíčová, stejně jako rychlost nasazení a sundání stoupacích pásů. Výbava pro závody musí být co nejlehčí a nejagilnější.

Jak se skialpinismem začít?

Pokud vás skialpinismus ve vysokohorských oblastech a s dobrou oblastí zaujal, je důležité si položit několik základních otázek: Co od skialpinismu očekávám? Kam chci jezdit? Jak náročnou trasu zvládnu? Než se pustíte do zběsilého nakupování profesionální závodní výbavy, opravdu se zamyslete nad tím, co vlastně od skialpinismu očekáváte. Na základě toho potom můžete snadno pořídit správné vybavení (a třeba ani ne tak drahé) a zjistit potřebné informace. Základem ale je si uvědomit, že pro skialpinismus je potřeba umět lyžovat. Než se přihlásíte na kurz nebo si vypůjčíte skialpové vybavení, měli byste být schopni bez problémů sjet červenou sjezdovku. Pokud kurz nechcete, pak věnujte pozornost základnímu vzdělávání, které by vám mohlo v náhlých horských podmínkách zachránit život.

Co byste se měli před výpravou na skialpy naučit

Pojďme si sepsat několik bodů, kterým byste měli věnovat pozornost.

Lavinová problematika

V neupraveném terénu je klíčová znalost lavinové problematiky. Každý skialpinista by měl vlastnit a umět používat lavinovou výbavu. Základem je lavinový vyhledávač neboli „pípák“, sonda a lopata. Bez této tzv. svaté trojice byste se do hor vůbec neměli pouštět. Pokud by vás zajímaly největší mýty o lavinách, co dělat v případě sesuvu laviny apod., pusťte si krátký podcast:

Dobře připravená trasa

Před každým výjezdem je třeba pečlivě připravit trasu. Existuje široká škála různých průvodců a aplikací pro skialpinisty, které poskytují hotové seznamy tras. V průvodcích najdete trasy seřazené podle obtížnosti, informace o sklonu, orientaci, délce apod. Volba trasy záleží především na počasí a lavinové předpovědi. Vymyšlenou trasu byste v ideálním případě měli s někým sdílet, aby mohl dát echo např. záchranné službě, kdyby se cokoli stalo.

Lavinová předpověď

Lavinová předpověď, označovaná jako bulletin, je vydávána denně v zimních měsících a obsahuje komplexní informace o stavu lavin. Aplikace jako Snowsafe, EAWS nebo horskasluzba.cz poskytují informace o stupních lavin, sněhovém profilu a předpovědi lavin pro různé horské oblasti. Informace získané z těchto předpovědí je nutné pravidelně ověřovat a kontrolovat jak před začátkem, tak i během samotné túry. Informace o lavinovém nebezpečí jsou přehledně shrnuty v brožuře "Achtung, Lawine!" (Pozor, lavina!), kterou vytvořil Švýcarský ústav pro výzkum sněhu a lavin. Pro orientaci v této brožuře a v lavinových bulletinech je nutné mít základní znalosti prevence lavin. Proto doporučujeme absolvovat lavinový kurz, kde se naučíte lavinové vybavení používat, číst předpovědi a bezpečně se pohybovat v horách. Laviny mohou hrozit nejen v Alpách, ale i v Jeseníkách, proto není vhodné podcenit přípravu a ujistit se, že máte všechny potřebné informace a znalosti.

Správná výbava

Abyste si výpravu v horách opravdu užili, měli dostatečné pohodlí a ochránili se před nepříznivými rozmary horského počasí, vyberte si vybavení podle vašich reálných potřeb. Potřebujete poradit? Podívejte se na další díl článku o výběru správného skialpového vybavení, kde vám pomůžeme.