Než si začnete vybírat z nepřeberného množství lyží, vázání a lavinových batohů, ujasněte si, jaké skialpinistické disciplíně se chcete věnovat a co od vybavení očekáváte. V minulém díle Začni se skialpinismem aneb co potřebuješ vědět do začátku? jsme se s touto sportovní disciplínou seznámili a představili její typy. Pokud se chystáte na skitouring nebo do lyžařského střediska, nemusíte investovat do ultralehkých závodních lyží nebo širokých freeridových destiček. Před nákupem si promyslete vaše reálné potřeby a preference.

Na výlety po lyžařských střediscích i po čerstvě napadaném prašanu vysoko v horách nezapomeňte na lyže, skialpové boty, kompatibilní vázání, stoupací pásy, hůlky, přilbu a lavinové vybavení. Jak ale vybrat správné vybavení bez dlouhého studia jednotlivých modelů?
SKIALPOVÉ LYŽE

Při výběru skialpových lyží hledejte rovnováhu mezi nízkou hmotností a dobrými jízdními vlastnostmi. Spoustu času strávíte výstupem, myslete na to. Nikdo z nás nechce tahat zbytečnou zátěž. Proto se vždy dívejte na váhu, zvlášť pokud plánujete např. v rámci skitouringu opravdu náročné výstupy do kopce. Pro každý typ skialpinismu je vhodná jiná délka lyží a také šířka lyží pod patou.

Délka lyží by měla být ideálně o 5–10 cm menší než vaše výška. Lyže by určitě neměly být vyšší než vy. Šířka lyží pod patou určuje to, na jaký styl se lyže nejlépe hodí; pro skitouring je vhodná šířka zhruba 80–90 mm, lyže 100 mm a více jsou dělané pro volný terén. Můžeme říci, že čím je lyže širší, tím vhodnější je do prašanu nebo volného terénu. Pokud si ale dlouhou a širokou lyži vezmete na chození podél sjezdovky, zbytečně se nadřete a lyže bude na upraveném povrchu hůře ovladatelná.

Produktový tip: Skialpové lyže Cruiser 80

Na skitouring je jako zrozený model Cruiser 80, který se prodává s vázáním Tyrolia Ambition 10 a mohérovými pásy za bezkonkurenční cenu. O skvělých jízdních vlastnostech se přesvědčte v recenzi.

Do volného terénu se budou hodit skialpový set Wedze MT 90 včetně pásů a vázání. 89 mm pod patou a jedna lyže spolu s vázáním Tour Free váží příjemných 2130 g představuje dobrý kompromis.
SKIALPOVÉ BOTY

Při výběru bot zohledněte hmotnost, tuhost a pohodlí. A opět, volte boty podle aktivity, které se budete věnovat. Pokud 80 % času na výletech strávíte chozením, zvolte lehčí, měkčí, pohodlnější botu s vyšším náklonem komínu. Kdo prahne především po sjezdu a cestu nahoru vnímáte jako peklo na zemi, sáhněte po tužších, těžších botách s větším množstvím přezek. Boty by vám měly sedět naprosto perfektně. Křeče v lýtkách a odřené holeně nebo prsty u nohou dokáží zkazit celou výpravu a celý den protrpíte. Ženám doporučujeme hledat dámské modely, které mají uzpůsobený tvar komínu a užší prostor na chodidlo a patu. Dávejte ale vždy pozor, aby boty byly kompatibilní s vázáním.

Produktový tip: Fischer Travers TS

Představují kompromis mezi výkonem při sjezdu (zpevnění nohy/tuhost boty), pohodlím při stoupání (nízká hmotnost, větší rozsah pohybu komínu) a rozumnou cenou na trhu.
SKIALPOVÉ VÁZÁNÍ

V současnosti dominují tzv. pinová vázání (někdy řečeno techová), která se montují přímo do lyží. Sem tam se setkáte s rámovým vázáním, ale to se již u nových modelů moc nepoužívá. Pinové vázání se skládá ze dvou samostatných dílů, které se podle velikosti boty montují přímo do lyže. Vázání má několik poloh, které lze měnit v závislosti na typu aktivity nebo sklonu svahu. V botách je zapotřebí mít tzv. inserty, které zaručují kompatibilnost s vázáním. Vázání musí být seřízeno dle aktuální hmotnosti uživatele a stylu jízdy, aby se vám u případného pádu vypla lyže.

Pokud spadnete a lyže se vám vypnou, existují dva způsoby, jak lyže zabezpečit proti tomu, aby vám odjely dolů ze svahu. Jednou z variant jsou hrazdičky, tedy brzdy přímo na vázání – takové, jaké znáte ze sjezdových lyží. U brzd na vázání ale hrozí, že se lyže na tvrdém povrchu nebo na příkrém svahu stejně nezastaví. K pojištění vázání slouží i tzv. sichráky. Jde o provázek nebo drátek, jímž se vázání připevní k botě. případě pádu ale hrozí nebezpečí poranění, a to zvláště pokud se strhne lavina.

Produktový tip: Vázání Tour Light

Snadno senastavuje a délku vázání můžete po navrtání lyže přizpůsobit ještě o 50 mm. Za cenu 4 999 Kč skvělá záležitost.
STOUPACÍ PÁSY

Stoupací pásy se lepí na skluznici lyže a zaručují, že při výstupu nebudete klouzat ze svahu dolů. Pásy musí být oříznuté přesně podle tvaru vaší lyže. Mohou být mohérové nebo syntetické, většinou je možné se setkat s kombinovanými (často 30 % syntetického materiálu a 70 % mohéru). O pásy je třeba se správně starat. Před nasazením pásů je nutné lyže dokonale očistit a usušit, jinak hrozí, že nebudou správně držet. Při opakovaném použití v průběhu jedné túry doporučujeme pásy schovat třeba pod bundu a po příjezdu domů pásy důkladně vysušte.

Při opakovaném nasazování a sundávání stoupacích pásů hrozí, že přestane fungovat lepidlo. Z toho důvodu se hodí mít s sebou v batohu univerzální šedou pásku (tzv. duct tape). Ta v případě nouze dostatečně poslouží k upevnění pásů.

Produktový tip:

Na lepení tuleních pásů je skvělá značka Colltex, která má nejen lepidlo, ale i přípravky ve spreji, lepící pásky nebo impregnaci.
SKIALPOVÉ HŮLKY

Pro skialpinismus jsou ideální teleskopické dvoudílné hůlky. Můžete použít i třídílné, ale nejsou tolik pevné. Nabízí se také klasické hole na sjezdové lyžování, ale nebude to tak pohodlné. Teleskopické si krásně přizpůsobíte podle terénu, náklonu svahu a dalším faktorům. Hůlky musí být vybavené zimním talířkem, který má větší průměr a lépe funguje v hlubokém sněhu. Poutka na hůlkách nikdy nepoužívejte v lavinovém terénu. V případě pádu laviny fungují jako nechtěné kotvy, které znemožňují vyproštění.

Produktový tip:

Na skialpy? Jednoduchá volba: nastavitelné hole Wedze ze dvou dílů, s dlouhým pěnovým gripem pro pohodlný úchop při stoupání a samozřejmě talířkem
HELMA

vás napadlo, že si vezmete lyžařskou helmu a je to, vždyť je to přeci to samé. Chyba lávky. Skialpinistická helma chrání hlavu nejen při pádu na svahu, ale především proti případnému pádu ledu nebo kamení. Helma na lyžování na tuto aktivitu nemá certifikaci. Při výběru dbejte na svoje bezpečí a ujistěte se, že helma splňuje bezpečnostní normy.

Produktový tip:

Lehká, dobře odvětrávaná skialpová helma s vyjímatelným polstrováním a kolečkem pro přizpůsobení obvodu hlavy. A co víc, především helma splňující normy na lyžování, alpinismus i horolezectví
LAVINOVÉ VYBAVENÍ

se chystáte na túru v terénu, kde hrozí pád laviny, je přímo povinné mít s sebou lavinové vybavení. Jak jsme již zmiňovali v 1. díle, svatá trojice čítá lavinový vyhledávač (pípák), lopatu a sondu. Ty můžete doplnit také o lavinový batoh s airbagem a další pomůcky. Než se vydáte do hor, pak si musíte být jistit, jak s lavinovou výbavou pracovat. Kdo nechce trávit čas načítáním v lavinových bulletinech, přihlaste se na některý z lavinových kurzů nebo se na výlet vydejte se zkušenými kamarády.

Produktový tip:

Lavinový batoh s airbagem vyvinutý ve spolupráci s renomovaným systémem Alpride za nejlepší cenu na trhu najdete v Decathlonu.
Na skialpové výlety s sebou také přibalte vše, co byste mohli potřebovat na klasické pěší túře. Do odlehlejších koutů hor vezměte s sebou výkonnou čelovku, termosku s teplým čajem a vybavenou lékárničku. Většina sportovců se při pohybu v horách spoléhá na nejrůznější elektronická zařízení a mobilní aplikace. Abyste nezůstali ztracení uprostřed divočiny, přibalte si do batohu také powerbanku a klasickou papírovou mapu s buzolou.

Teď už máte informace o skialpinismu jako takovém a víte, jaké vybavení si s sebou pořídit. Abyste si všechny skialpové výlety mohli užít opravdu naplno, přečtěte si v posledním díle této série, jak se na skialpové výpravy obléct.