Možná si trošku domýšlím, ale mám pocit, že značka takovou podobnou atmosféru vyzařuje – chce být funkční, odolná, aby člověka udržela v komfortu i v divočině, nad­časová – žádné složité barevné kreace, dvě barevné varianty a konec – i k přírodě ohleduplná. Horská liška, jak zní překlad sousloví Fjällräven ze švédštiny, totiž používá zejména recyklovatelné a udržitelné materiály, aby byl její dopad na životní prostředí co nejmenší.

Těžiště produkce Fjällräven netkví v lyžování (v Česku je obzvlášť známá především svými batohy Kånken), ale na zimní aktivity nerezignuje. Bodejť také ano, vždyť zimní krajina je sice náročná, ale o to krásnější, a co teprve ve Švédsku. Proto jsme si vybrali k testu set vhodný pro skialp nebo backcountry lyžování z nejtechničtější řady kolekce: Bergtagen.

Řada Bergtagen byla navržena ve spolupráci se zkušenými horaly pro „dny v horách“, jak by se dalo dešifrovat z jejího názvu. Slovo „Bergtagen“ ale prý odkazuje na téměř zapomenuté švédské přísloví, jež připomíná způsob, jakým vás mohou hory změnit – i po krátké době, kterou v horách strávíte, pocítíte pokoru a okouzlení.

Bunda Bergtagen Eco-Shell

Fjällräven Bergtagen Eco-Shell Jacket je nejtechničtější bunda značky. U takových produktů často rozhoduje materiál. A konkrétně zde použitý 3vrstvý Eco-Shell z dílny Fjällräven je mimořádně zajímavý. Základem je recyklovaný (a recyklovatelný) polyester ošetřený impregnací bez použití fluorovaných uhlovodíků, hustě tkaná „matná“ textilie je větruodolná, má přilaminovanou membránu a podšívku, vše opět na polyesterové bázi. Tkanina je vícesměrně strečová a deklaruje zajímavé hodnoty: vodní sloupec 30 000 mm a paropropustnost 26 000 g/m2/24 h.

Ne zcela obvyklý je i střih, konkrétně délka bundy. Sahá znatelně níž, než je obvyklé, záda jsou navíc ještě snížená, takže sahají skoro až pod zadek. Velkoryse dlouhé jsou i rukávy. A taky ventilační zipy na bocích od podpaždí dolů. Jinak je střih minimalistický s kapsami pouze na prsou, které jsou ale veliké a uvnitř mají ještě síťovou kapsu na menší předměty, jako je telefon. Hodně technická kapuce je nastavitelná, má dostatek prostoru pro helmu a velmi vysoký límec sahající až nad nos. Lokty jsou pošity zesílenou textilií na bázi aramidu zvaném Corylon (což je opět originální materiál z dílny Fjällräven), který zvyšuje odolnost bundy při kontaktu třeba se skálou.

A pocity?

Je to v základním konceptu typická třetí vrstva, jednoduchá, ale přináší několik nezvyklých řešení a z nich vyplývajících benefitů. Je lehká, materiál je na omak příjemný a při pohybu tichý. Navíc elastický, takže neomezující pohyb. Je celkově „prodloužená“, což se týká jak těla, tak patrně rukávů. Totéž kapuce – je-li potřeba, zahalí celý obličej, i když máte přilbu. Obzvlášť na zádech je bunda mimořádně dlouhá, což může při používání působit trochu nezvykle, pod zadkem bundu trochu cítíte. O to víc ale tato skořápka člověka ochrání před nepřízní počasí – vodu z deště svádí až pod zadek a k tomu poskytuje skvělý vodní sloupec 30 000 mm.

Celkově vzato, je to bunda do nejtěžších podmínek na nejnáročnější aktivity jako lezení nebo skialp. Konstrukce je kompatibilní se sedacím úvazkem, nabízí neobvyklou míru ochrany před povětrnostními vlivy a nenápadnou, ale zcela dostatečnou výbavu (ventilace, kapuce, Recco…). Výrobce udává, že je to bunda do hor nad hranici lesa. Trochu mi to zpočátku nedávalo smysl, ale nakonec mu musím dát za pravdu. Do míst, kde se člověk nemá kam schovat, do větru, sněhu, deště, na lano… To jsou podmínky, kde se nejvíce projeví její přednosti.

Výhody

  • minimalistický = funkční střih
  • mimořádná schopnost schovat tělo před vnějšími vlivy
  • udržitelná konstrukce

Nevýhody

  • je potřeba před nákupem vyzkoušet – velikost M je vzorkována na 184 cm vysokou postavu, takže je větší než obvyklé oděvy

Kalhoty Bergtagen Touring

Do setu jsme zvolili kalhoty ze stejné řady, ale z jiného materiálu – byť v nabídce jsou i kalhoty z materiálu Eco-Shell. Zatímco bunda je typický hardshell, kalhoty Bergtagen Touring jsou už trochu více „soft“. Jsou proto znatelněji univerzálnější a hřejivější, takže se do jiného než mrazivého počasí dají nosit i samostatně na tělo.

Materiál obsahuje vedle 91 % polyamidu (z toho většinu recyklovaného) i 9 % elastanu, takže tkanina je velmi elastická, a to třemi směry. I kalhoty deklarují odolnost proti vodě, ale už nejsou určeny do tolik extrémních podmínek – kalhoty ostatně nemají tolik kritických zón, kudy by se voda mohla dostat k tělu, takže i méně odolný a technicky složitý (a drahý) kus oděvu se může plnohodnotně uplatnit.

Ohledně výbavy ale kalhoty Bergtagen Touring nemají kompromisy, nohavice končí robustní sněhovou manžetou s regulovatelným obvodem, který jde převléci přes přezkáče, ale stáhnout i třeba na pohorky. Podobně je vícenásobně regulovatelný i objem hlavní nohavice, která je co do střihu spíše volnější, širší. 30cm ventilační otvory na bocích rychle odvětrají, naopak kapsy na stehnech přidávají na tepelné izolaci a ochraně před ochlazováním na asi nejcitlivějším místě nohou. Pas je vybaven integrovaným opaskem, který rozšiřuje jeho rozsah. Kalhoty jsou opět kompatibilní se sedákem a vybaveny reflektory Recco.

Širší jsou jak střihově, tak co do použití, uplatní se všude, kde je potřeba se hýbat a chránit nohy před zimou – při skialpu, samozřejmě, ale i při turistice a klidně i sjezdovém lyžování.

Výhody

  • velmi elastické = komfortní pohyb
  • minimalistické, ale plně funkční

Nevýhody

  • doporučujeme vyzkoušet a vybrat správnou variantu délka/šířka