Péřovka Pyramiden
Začneme od těla, tedy péřovkou. Její výplň je dimenzována tak, aby dostatečně izolovala, a přesto byla sbalitelná do batohu a nezabírala moc místa. Specialitkou značky Kilpi je, že u produktů, které příležitostně nosíme v batohu, je jejich součástí stejnobarevný pytlík, který je udrží v minimálním objemu. Za to první palec nahoru. Další pak hned za příjemný vnější materiál, který se jakoby hlásí o to, aby se ho člověk stále dotýkal – je na pohled nenápadný a zdánlivě matný, ale velmi hebký, takže i to je důvod, proč bude člověk bundu rád nosit.
Snad každý obdobný produkt sledující daný účel – izolovat v případě, že to je potřeba – je minimalisticky střižen, nejinak bunda Pyramiden. Technicky nejsložitější je vymyslet komory tak, aby peří „necestovalo“, hřálo, a přitom celek vypadal esteticky. To se Kilpi podle našeho názoru povedlo. Dvě kapsy dole, stahovatelný pas a kapuce, do které se dá bezpečně zabalit, jsou jedinými funkčními mechanismy, rukávy jsou zakončeny tenkým pružným lemem.
Jednoduchost je skvělá vlastnost, bunda Pyramiden k ní ale přidává i relativně širokou škálu použití, kterou (možná) lišácky ovlivňuje použitými barvami. V nabídce jsou tč. dvě, ostrá žlutá, a naopak decentní černá. Bundu si klidně můžete vzít do suchého chladného počasí jako svrchní, odolá větru a díky povrchové úpravě i omezeně odpuzuje vodu. Se žlutou (s kontrastním černým zipem) můžete jako já zářit na svahu – osobně jsem dostal nejednu spontánní pochvalu, že jsem štramák, asi to ale bylo spíše tím, že můj vzhled byl překvapivý a neobvyklý. Při skialpu, ale i na sjezdovkách budete ve žluté výrazně vidět, což přispívá (vedle obdivu okolí) i k bezpečnosti. Černá bunda (s nekontrastním zipem) je naopak velmi nenápadná, a proto vhodná třeba do města.
Sbalená péřovka ve velikostním porovnání s časopisem SNOW. Výrobce
udává 400 g, my zvážili 404 g
A nějaké kritické připomínky? Osobně bych možná malilinko ubral na gramáži a měl bundu méně hřejivou, ale lehčí. To je ale do značné míry věc vkusu a v nabídce Kilpi méně zateplené bundy také najdete.
Výhody
- příjemná na nošení
- překvapivá šíře použití
Nevýhody
- osobně by mi stačila menší gramáž
Membránová bunda Hastar
Technickým vrcholem oděvů do hor jsou svrchní membránové vrstvy, na které jsou kladeny nejnáročnější požadavky. Nesmí promoknout, natož profouknout, naopak musí být schopny odvádět vlhkost od těla jak paropropustností materiálu, tak ventilačními otvory. Jak se to povedlo Kilpi u top modelu Hastar? U svrchních modelů hraje zásadní roli materiál, z něhož je ušit. Pokud dobře funguje, je napůl vyhráno. V tomto ohledu nenechává bunda Hastar nic náhodě a sází na prověřenou jistotu – třívrstvý Dermizax od japonské firmy Toray. Dermizax používá celá řada renomovaných značek – a ví proč. V redakci s ním máme četné zkušenosti a snad vždy pozitivní. 20 tisíc milimetrů vodního sloupce, k tomu znatelně fungující paropropustnost (udává se 10 000 g/m2/24 hod.) jsou hodnoty, kterými slova o materiálu zakončíme – je to prostě jistota, k níž není potřeba se dále vracet.
Kilpi pojalo model Hastar hodně technicky, možná proto, aby poskytoval uživatelský komfort nejen na skialp, ale všude, kde si to jen dokážeme představit. Například jednou ze šestice (nepromokavých) kapes je i ta na skipas na rukávu, praktický detail, na který ale často skialpové značky zapomínají. Na prsou jsou pak dvě asymetrické kapsy, do té větší vlevo se hezky vejde telefon, menší vpravo je na drobnosti jako peníze, kreditní kartu apod. Mobil se tam vejde většinou také, ale trochu hůř se z kapsy s úzkým vstupem loví. Upřímně bych řekl, že tato kapsa je na bundě už trochu navíc, i vzhledem k tomu, že jedna malá bezpečná náprsní kapsa je i uvnitř bundy. Naopak další dvě vnější kapsy nad boky. Některé specializované značky je tam neumisťují kvůli možné kolizi se sedacím úvazkem, já na to odpovím, že pokud si chci vzít sedák, prostě kapsy vyprázdním a pak mu už nic nevadí. Jak často potřebujete sedák? Mnohem méně, než se setkáváme s potřebou schovat ruce do kapes, k čemuž jiné než tyto spodní boční kapsy nevyužijeme.
Významným prvkem na bundě je sněhový pás, který je odnímatelný. Využijete ho zejména v zimě, a pokud ho sejmete, bunda se rázem zjednoduší, odlehčí a stane použitelnou i na jaře či v letních bouřkách. Společně s širokou paletou kapes je to další z faktorů rozšiřujících využití bundy.
Ocenit je třeba dostatečně dlouhý ventilační otvor v podpaží, širokou kapuci přes helmu a určitě také mnoho propracovaných detailů, které jasně říkají, že Kilpi adoptuje nejnovější dostupné technologie – silikony na stahovacích linkách, lepené a promyšlené suché zipy na manžetách rukávu s lisovaným reliéfem, potisk a mnohé další designové detaily. Reflektory Recco nebo zipy YKK jsou pak jen posledními důkazy toho, že se pohybujeme na skutečně nejvyšší úrovni produktů.
A ještě shrňme využití: vedle skialpu plnohodnotně poslouží, jak už bylo řečeno, při sjezdovém lyžování nebo freeridu, ale i při všech dalších zimních či, po odejmutí sněhového límce, i letních aktivitách všude tam, kde hrozí déšť či vítr.
Pokud se vám líbí, jediné, na co pozor, je velikost. Doporučuji bundu i kalhoty před nákupem vyzkoušet, možná to je změnou velikosti globálního zákazníka, možná mým tělesným chřadnutím, ale v poslední době jsem narazil na produkty vícero výrobců, kde jsem musel sáhnout o velikost níže. I u Kilpi mi M bylo znatelně volnější, než je obvyklé – ostatně i model z firemní prezentace vysoký 189 cm má na sobě velikost M. A správná velikost je důležitá.
Výhody
- super funkční a ověřený materiál Dermizax
- široká využitelnost (zima, léto, město)
- cena
Nevýhody
- hodně kapes, jednu bych ubral
- nutno před nákupem vyzkoušet
Mambránové kalhoty Lazzaro
Do setu k bundě Hastar jsou připraveny převlečné kalhoty Lazzaro, které mají také podobně silné argumenty kvality. V první řadě osvědčený materiál Dermizax se skvělými parametry odolnosti a paropropustnosti. Povedený je i střih, jednoduchý, ale praktický. Nohavice jsou po celé délce rozepínatelné, takže snadno převlečné třeba na vrcholech, kde nám končí zahřívání se pohybem. Lehké odnímatelné šle jsou jednoduchým, ale zároveň asi nejlepším existujícím řešením – kdo nemá kšandy rád, odstraní je, aniž by to pak bylo poznat. Pas lze totiž navíc stáhnout širokými suchými zipy. K dispozici je opět hodně kapes, praktické a pohodlné boční pod pasem a dvě na stehnech, jedna s efektně potištěnou légou transparentním silikonem. Příjemné je i boční větrání paralelní s bočním zipem, které se snadno a rychle ovládá. Kalhoty jsou hodně široké, nesou tak DNA spíše kalhot na freeride, pod kolenem a na výrazně ochráněném konci nohavic je ale stahovací suchý zip, který v případě potřeby (při chůzi) nohavici stáhne těsně kolem boty.
Lazzaro se vyrábějí ve stejné žluté jako péřovka Pyramiden, což vybízí k jejich vzájemné kombinaci, přestože oba kusy mají jiný účel. Společně se ale využijí třeba právě při freeridu či lyžování na sjezdovce, kdy vlhkost (sníh) ohrožuje pouze nohavice. Nicméně mám za to, že tato jediná barva v nabídce, navíc takto výrazná, může být pro atraktivitu produktu hendikepem.
Výhody
- materiál
- střih, praktičnost
Nevýhody
- jediná, navíc dost odvážná barva