SNOW tour 2024 - Kaunertal from SNOW.cz on Vimeo.


Kaunertalský ledovec leží v západním Tyrolsku na hranicích s Itálií a celkem nabídne něco kolem 55 km sjezdovek. Skipas vám ovšem platí také na níže položený areál Fendels, který k celkové délce tratí přidává dalších 15 km. Příjezd do areálu je trochu netradiční přes mýtnou bránu v kaunertálském údolí, která zároveň funguje jako pokladna pro skipasy, kdy koupí skipasu máte mýtné zdarma. Následně jedete od mýtnice ještě zhruba 15 minut autem/skibusem, načež narazíte na první parkoviště Kaunertalu, které je zdarma a leží přímo u nástupu na sedačkovou lanovku Ochsenamlbahn. Další parkoviště leží výš, cca 10 min od prvního parkoviště, je rovněž zdarma a rovněž leží přímo u lanovek tak, že de facto stačí jen vyhodit lyže z kufru auta a přistanou vám rovnou na sjezdovce. My jsme si nechávali auto na výše položeném parkovišti, abychom měli případné potřebné věci po ruce, nicméně dá se sem z údolí využívat i pravidelný skibus, který je také zdarma.

Kaunertal má pomyslná tři patra, přičemž to nejvyšší je tvořeno dominantními vrcholy, respektive sedly Falginjoch a Karlesjoch, která leží v nadmořské výšce nad 3 tisíce metrů a dávají tu vzniknout rozlehlé bezlesé kotlině s pořádnou nadílkou sněhu po celou zimu. Z obou sedel se dolů spouští relativně dlouhé sjezdovky, které jsou v některých místech užší, v některých širší, obecně ale platí, že jsou dobře přehledné a v horních pasážích poměrně sportovně laděné.

V tomto nejvyšším patře najdete i kotvový vlek Nörderjoch, na který moc lidí nejezdí, a tak sjezdovky podél něj bývají téměř vždy prázdné. Taková modrá sjezdovka č. 3 navíc stojí za opakované jízdy, protože svou dostatečnou šířkou připomíná typickou alpskou dálnici a navíc má velmi příjemný carvovací sklon. Je po celé délce maximálně přehledná, takže to tu můžete krouhat po hranách bez jakéhokoli přerušení.

Prostřední patro je pak tvořené třetí třítisícovkou střediska, jenž je sedlo Weissseejoch (3 044 m), které je i svou nabídkou sjezdovek velmi podobné s již zmíněným sedlem Karlesjoch. Sjezdovky v červené a černé barvě se odsud spouští v lehce hravém profilu s prudšími i mírnějšími sekcemi, opět se zachováním dostatečné přehlednosti.

Páteřní lanovkou nejspodnějšího patra areálu je zmíněná sedačková lanovka Ochsenalbahn, kterou tu doprovází modrá a červená sjezdovka. Ty jsou ve svém úvodu dálničně přehledné, v druhé polovině už jde o sloučený neposedně zakroucený dojezd, jehož trajektorie je dána především členitým profilem terénu v této spodní části, kdy tu malé nepravidelné kopečky připomínají zasněženou krajinu Pána prstenů.

Ledovec je spíš komornější atmosféry, a tak tu nebývá příliš přeplněno. Lanovky spouští provoz na pohodlnou devátou hodinu ranní a pokud si zaparkujete přímo na nejvyšším parkovišti u výstupu sedačkové lanovky Ochsenalmbahn II, jste na sjezdovkách úplně jako první a dáte si několik jízd zcela privátně.

Na Kaunertalu najdete dokonce i nejprudší sjezdovku Rakouska, kterou je černá trať č. 11 Black Ibex, která se spouští ze sedla Falginjoch (3 113 m). Tato sjezdovka má sklon 41,3 ° resp. 87,85 % a je tak ještě prudší, než legendární sjezdovka Streif v Kitzbühelu.

Pro děti se na kaunertálském ledovci nabízí zastřešený pojízdný pás s cvičným svahem přímo u zmíněného horního parkoviště (Glacier Restaurant 2 750 m) a také jednoduchá funline se zábavnými prvky jako je boxovací pytel nebo průjezd tunýlkem. Na tuto funline se najíždí ze sedla Karlesjoch.

Kauertal se bude líbit také milovníkům freeridu, protože nabízí velmi pestré freeridové možnosti od kratších padáčků mezi sjezdovkami až po dlouhé sjezdy do údolí nebo až do Itálie. Většina freeridových zón je dostupná jednoduše z lanovky nebo maximálně musíte kousek traverzovat. Na legendární sjezd ze sedla Nörderjoch je potřeba od výstupu stejnojmenného kotvového vleku ještě hodinku jít pěšky nebo na skialpech.

Kvůli freeridovému zaměření Kaunertalu se tu každý rok v březnu koná akce Freeride Days, kdy můžete testovat freeridové lyže a lavinovou výbavu, v rámci soutěží můžete cvičit záchranu nebo vás v rámci této akce několikrát v průběhu dne vyveze zdarma rolba do zmíněného sedla Nörderjoch. Díky rolbě si užijete nadstandardně dlouhý freeridový sjezd na otevřené pláni, která končí až dole u hlavní silnice, odkud vás zpátky do areálu vyveze zdarma skibus.

Při Freeride Days je vám k dispozici nejen rolba, ale také lokální guidové, kteří vás tu zavedou na ty nejtajnější panenské pláně. Naším horským průvodcem byl zkušenostmi ostřílený Reinhold, kterému bylo 71 let, znal oblast jako svoje boty a ještě nás málem fyzicky utahal. :-) Horského průvodce si tu můžete objednat i mimo akci Freeride Days na tomto emailu: info@kaunertaler-bergfuehrer.com a provedou vás jak ve freeridu, tak klidně i na skialpovém výletě.

Nás vzal průvodce Reinhold po rozježdění podél sjezdovek na freeridovou trasu zvanou Fernergries, která je středně náročná a nájezd na ni je u mezistanice Ochsenalmbahn. Nejprve jsme museli sice kousek traverzovat, pak se ale před námi otevřela bezlesá široká pláň, která byla zpočátku středně prudká, následně se zlehka narovnala, načež se zalomila do parádního prudkého padáku, kde vám lítal sníh skoro přes ramena. Celý sjezd byl krásně čitelný, přehledný a bez nástrah. Další freeridové možnosti jsou popsané zde.

Na menší občerstvení můžete zajít do bufetu u dolní stanice lanovky Ochsenamlbahn, kde nám hodně chutnal naprosto čerstvý a měkoučký sýrový preclík, na plnohodnotný oběd pak doporučujeme navštívit výše položený Gletscher Restaurant, který představuje velkou samoobslužnou restauraci s regionální gastronomií. Dát si tu tak můžete například Tiroler Knödel Tris, tedy trojici tradičních jihotyrolských knedlíků (16,50 eur/413 Kč). K mání je dále například vídeňský řízek (19,90 eur/498 Kč), chilli con carne (15,90 eur/398 Kč) nebo kaunertálský Currywurst (14, 90 eur/373 Kč).

Skipas z Kaunertalského ledovce vám platí také na níže položený areál Fendels, kde pro děti najdete i nějaké ty cvičné svahy, na druhou stranu se tu v horní části střediska spouští ryze sportovní červené a černé sjezdovky, a jak už to tak u menších rakouských areálů bývá, není tu ani noha. Takže pokud vám stačí méně kilometrů sjezdovek a chcete je mít rovné i v 16 hod odpoledne, určitě zamiřte sem.

U Kaunertalu se vyplatí koupit si skipas dopředu online, protože vás vyjde až o 30 % levněji. Od dvoudenního skipasu vám na jeden den platí také do partnerského areálu Pitztalu nebo Nauders – dá se vybrat buď jeden nebo druhý.
Tip na ubytování

Nejbližší ubytování k ledovci najdete v údolních vesničkách ještě před mýtnou bránou, tedy v Kaunertalu, v Grasse, Feichtenu, Unterhäuseru nebo Vergötschenu. My jsme byli ubytovaní v krásném nově zrekonstruovaném Chaletu Chardonnay ve Vergötschenu. Chalet Chardonnay nabízí dva apartmány, jeden větší pro 6 osob a jeden menší pro 4 osoby.

Cena po rozpočítání vyjde na noc na osobu cca 2 250 Kč, což je za takto luxusní záležitost jako vystřiženou z katalogu poměrně přijatelná cena. Samozřejmostí je plně vybavená kuchyň, prostorný obývák s jídelnou, velká terasa s posezením, možnost nastavovat si pokojovou teplotu nebo míru osvětlení podle sebe a nechybí ani vyhřívaná lyžárna s vysoušeči bot. Paní majitelka má polský původ, takže se s ní dá dorozumět polsky i česky v případě, že někdo neholduje němčině či angličtině.


SNOW trour TIP - Chalet Chardonnay 2024 from SNOW.cz on Vimeo.
Kaunertal v kostce:

Vzdálenost z Prahy 590 km (cca 7 hod)
Celodenní skipas dospělí na kase 65 eur
Celodenní skipas dospělí online od 46 eur
Celodenní skipas mládež (2004-2008) na kase 55 eur
Celodenní skipas mládež online od 39 eur
Celodenní skipas děti (2009-2015) na kase 39 eur
Celodenní skipas děti online od 27 eur
Provozní doba 9-16 hod
Parkování zdarma u lanovky
Web střediska www.kaunertal.com
Ubytování www.chaletchardonnay.comNa Kaunertalu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.