BIKE tour 2024 - Lucern from SNOW.cz on Vimeo.



Lucern leží přímo u Lucernského jezera, neboli u jezera Vierwaldstättersee (Čtyřkantonální jezero), nad kterým se tyčí hory prakticky kolem dokola. Přímo pod dominantními vrcholy se důmyslně nachází lodní přístavy, takže s lodí můžete vyrazit prakticky rovnou do hor a ještě budete mít výlet nakombinovaný se zážitkem z plavby po jezeře.



S lodí se dá vydat například na dračí horu Pilatus, kdy vystupujete v přístavu Alpnachstad a následně se necháte na vrchol hory vyvézt nejstrmější zubačkou na světě. Dále můžete také vyrazit na Švýcary nejnavštěvovanější horu Rigi, kdy se dá z lodi vystoupit buď v bližším přístavu Weggis a dále pokračovat lanovkou nebo v přístavu Vitznau, kde máte jen pár kroků od přístavu nástupiště na zubačku, která je dokonce nejstarší v Evropě.



Vystoupit můžete také v přístavu pod vrcholem Bürgenstock, dále pokračujete pozemní lanovkou přímo na Bürgenstock a už tady se můžete kochat výhledem na Lucernské jezero. Pokud by vám to bylo málo, vydejte se z Bürgenstocku ještě lesní pěšinou po Felsenweg, tedy skalní stezce až ke speciálnímu výtahu Hammetschwandlift a nechte se za pár sekund (a za pár franků) vytáhnout přímo nad jezero.



Lodě Lucernského jezera ovšem nemají pouze dopravní charakter, ale také zážitkový. Podniknout se tu dá například speciální okružní plavba s moderní lodí Saphir, kdy nastoupíte na loď přímo v Lucernu a pak už se zhruba hodinku jen kocháte okolními výhledy. Posedět se dá jak na otevřené palubě, tak i v interiéru lodi, kde si můžete dát i něco na zub nebo se jen s drinkem kochat výhledy třeba na zmíněnou dračí horu Pilatus.



Mezi další speciální lodě patří také historický parník, který je vlajkovou lodí společnosti Lake Lucern, a tak se mu říká „královna jezera Vierwladstätter­see“. Tento parník má bohatou historii a kromě jiného se na něm v roce 1980 svezla i samotná královna Alžběta II. Zatímco dámy parník zaujme krásnými salony, mužské pohlaví tu bude jistě obdivovat otevřenou klikovou skříní motorového pohonu.



Lodě si můžete také různě nakombinovat, my se například do městečka Beckenried vydali lodí Weggis, tam jsme poseděli a dali si lehké občerstvení na terásce přímo u jezera, kde to na nás dýchlo skoro přímořskou atmosférou a na zpáteční cestu do Lucernu jsme si vybrali právě výše zmíněný parník.



Mezi další zážitkové lodě patří například loď Fajita, která po dobu okružní plavby po jezeře nabízí mexické speciality, loď Burger, která vás každý páteční večer pohostí různými druhy burgerů, nebo my jsme si vybrali speciální plavbu s názvem Sonnenuntergan­gsfahrt, kdy se zhruba tři hodiny večer plavíte po jezeře při západu slunce a u toho se vám servíruje večeře.



Výhodou Sonnenuntergan­gsfahrt, tedy plavby při západu slunce, je ta, že se uskutečňuje každý letní večer od 25. 5. do 8. 9. na rozdíl od jiných kulinářských plaveb, které bývají většinou jen jednou týdně. Na moderní lodi Diamant se odplouvá vždy v 19:12 z Lucernu a zpátky se vracíte až po západu slunce, tedy ve 21:47.



Tato plavba vyjde ve 2. třídě dospělého na 33 CHF a pokud budete chtít i večeřet, je potřeba rezervovat stůl dopředu zde. Jde ale opravdu o nevšední zážitek, protože interiér vypadá jako pětihvězdičková restaurace rozdělená do několika pater a strop uprostřed má logicky připomínat část diamantu.



Jídlo na lodi si kupujete extra a vybrat se dá například z tataráku z fazolí a červené řepy s opečeným celerem (16,50 CHF), vepřového cordon bleu s bylinkovou šunkou a bramborovo-okurkovým salátem (36,50 CHF) nebo zapečený okoun v těstíčku se zeleninovým salátem (34,50 CHF). Večeře ovšem není žádná povinnost a dá se tu zkrátka jen kochat barvami zapadajícího slunce nad jezerem – dobré místo venku s výhledem doporučujeme zabrat krátce po vyplutí z přístavu, protože při západu slunce už bývá venkovní paluba plná.



Pokud by počasí nepřálo, je tu výbornou alternativou lucernské muzeum dopravy Verkehrshaus, které patří k nejúžasnějším muzeím svého druhu na světě a rovněž sem se dá z centra Lucernu dostat lodí (nedaleký přístav „Verkehrshaus“). Na muzeum si určitě vyhraďte celý den, protože jednak je opravdu velké a jednak je poměrně interaktivní a vtahuje vás do děje, takže se na každé zastávce můžete zdržet déle, než byste čekali.



Muzeum shrnuje a zahrnuje komplet dopravu se všemi detaily. Začíná se sekcí starých vlaků a lokomotiv, starých i nových lanovek, leckam můžete i přímo vstoupit a leccos můžete „řídit“. Další část je věnovaná autům, formulím a dokonce si tu můžete i vyzkoušet vyměnit kolo u formule na čas.



Zatímco pánské pokolení nebudete moct odtrhnout od autíček, zbytek je rodiny se v této části zabaví v zrcadlovém labyrintu. Ani jsem nepočítala, kolikrát jsem si drkla čelem do zrcadla. :-)



Dále tu najdete sekci s loděmi, kde je velmi hezky zpracovaná historie lodní dopravy a dá se nahlédnout například i do samotného trupu lodě. Samozřejmě nechybí ani letadlová doprava, přičemž se tu do přistavěného letadla můžete klidně i posadit nebo prozkoumat jeho kokpit.



Osobně mě tu velmi zaujala vesmírná sekce s různými sondami a kosmonauty a hlavně speciální vesmírné zařízení, ve kterém jste se měli cítit jako v kosmu. Zařízení vypadalo jako barevná kostka, do které jste s průvodcem vstoupili (je potřeba si před tím odložit všechny věci jako batoh nebo kabelky) a následně se s vámi kostka otáčela všemi směry. Ne, nejste u toho připoutaní. :-) Bližší detaily nebudu blíže popisovat, abych vás neochudila o zážitek, pokud byste toto muzeum navštívili.



Součástí muzea je dále dobrodružná jízda světem čokolády, planetárium nebo „media world pod záštitou značky Redbull. Tady si opět můžete na vlastní kůži vyzkoušet různé sportovní simulátory, virtuální realitu nebo 3D studio. Speciálním zážitkem je tady virtuální výstup na Matterhorn, kdy jste vybaveni VR brýlemi a regulérními úvazy a za simulace větru a autentického hluku se můžete cítit jako skuteční horolezci, kteří na Matterhorn vylezli.



Nezapomeňme ale také na krásy samotného města Lucern. Toto město určitě stojí za to si projít, ať už kvůli parkům u jezera, nebo stylovým kavárničkám, sýrárnám, čokoládovnám a v neposlední řadě kvůli památkám jako je například tzv. Kapličkový most, který se nachází kousíček od přístavu a jde o nejstarší dřevěný most v Evropě.



Jakmile si projdete Kapličkový most, doporučuji vyrazit se podívat ještě na „Lowendenkmal“, tedy sochu umírajícího lva. Z hlavní ulice to vezměte malebnou uličkou Hertensteinstrasse, kde vám bude zrak přecházet ze všech těch obchůdků a kaváren a budete odolávat nekoupit si sýr nebo čokoládu. Jakmile mezi domy přibydou stromy, víte, že jste už blízko pomníku. Socha lva probodnutého kopím symbolizuje smutný osud členů švýcarské gardy, kdy jich během Velké francouzské revoluce zahynulo až 760. Jezírko a stín korun stromů kolem tu dodává na výjimečnosti atmosféry místa.



Pokud pojedete do okolí Lucernu a budete využívat lodní dopravu, případně jinou a zároveň budete chtít navštívit další zajímavá místa jako je Rigi nebo dopravní muzeum, doporučuji zakoupit tzv. Swiss Travel Pass, se kterým můžete neomezeně cestovat vlaky, autobusy, loděmi a zahrnuje také řadu dalších služeb. Díky Swiss Travel Passu se můžete na Lucernském jezeře neomezeně plavit loděmi a zdarma budete mít například i zubačku stoupající na Rigi Kulm. Třídenní Swiss Travel Pass vyjde na 244 CHF (6 466 Kč) a máte v něm zdarma vstup i do více než 500 muzeí včetně výše popsaného dopravního muzea v Lucernu. Swiss Travel Pass můžete zakoupit dopředu online zde.

Lucern v kostce:

Vzdálenost z Prahy 750 km (cca 7 hod a 45 min)
Plavba při západu slunce 33 CHF (do II. třídy)
Okružní plavba na lodi Saphir 32 CHF (do I. třídy)
Běžná plavba Lucern – Beckenried 18 CHF
Jízdní řád a ceník lodí www.webshop.lakelucerne.ch/de/routing
Webové stránky Lucernu www.luzern.com
Webové stránky Lucernského jezera www.lakelucerne.ch
Webové stránky dopravního muzea www.verkehrshaus.ch
Výhodná koupě Swiss Travel Pass www.rail.myswitzerland.com/…-travel-pass