Italská značka Crazy se dlouhodobě zaměřuje na vysoce technické oblečení pro outdoorové nadšence s důrazem na rychlost, lehkost a funkčnost. Jedním z nejvýraznějších produktů této filozofie je bunda Crazy Jacket Levity, která se chlubí titulem nejlehčí péřové bundy na světě. Tato bunda byla navržena především pro skialpinisty a všechny, kdo ocení ultralehké vybavení s vysokým izolačním efektem.
Začněme její ultranízkou hmotností. V pánské verzi ve velikosti M váží pouhých 200 až 207 gramů, dámská má 185 g, což je srovnatelné s hmotností lehké větrovky. Lehkost vyžaduje jednoduchost, Crazy Jacket Levity proto staví na minimalistickém designu s redukcí nadbytečných švů a zbytečných detailů. Crazy jde, co nejdál to je možné. Bunda svou filozofií připomíná expediční spacák – je potřeba, aby byl co nejlehčí, dal se co nejvíce stlačit, aby byl po sbalení malinký, a přitom musí dobře izolovat. Což nese svá ale.
Klíčové materiály
Klíčový je samozřejmě materiál. Bunda je extrémně lehká díky použitému nylonu Toray Airtastic: ultralehká a k tomu elastická nylonová tkanina vyvinutá japonskou společností Toray sleduje v první řadě právě minimalizaci hmotnosti, jedná se o jednu z nejlehčích dostupných nylonových tkanin, jejíž gramáž je téměř o třetinu nižší než u obdobných běžně používaných lehkých tkanin. Materiál je potažen vodoodpudivou vrstvou DWR, tedy impregnací chránící proti lehkému dešti a sněhu. Není zcela nepromokavý, ale dokáže zabránit průniku určitého množství vody do vnitřních vrstev bundy, aby izolační výplň zůstala suchá v případech nečekané přeháňky či zvířeného sněhu apod. Důležitá je i prodyšnost, která umožňuje efektivní odvod vlhkosti od těla. A nakonec, díky své bi-elastické konstrukci poskytuje Toray Airtastic i určitou pružnost, a tedy pohodlí při pohybu.
Podobně izolační výplň: tu zajišťuje peří s označením Diamond Down, které dosahuje mimořádně vysoké hodnoty plnivosti 950 až 1000 cuin. To znamená, že bunda má vysokou schopnost udržet teplo i při velmi nízkém objemu výplně, resp. hmotnosti. Péřová výplň pochází z evropských zdrojů a je ošetřena vodoodpudivou úpravou, což přispívá k udržení její schopnosti se rozpínat (loft) i ve vlhkých podmínkách. Díky vysoké stlačitelnosti peří se bunda snadno sbalí do jedné z vnitřních kapes – malý balíček je pak velmi praktický pro uložení v batohu.
A ještě konstrukce: Komory pro péřovou výplň jsou tvořeny bezešvě pomocí lepených bodů, které jsou lehčí, ale zároveň netvoří tepelné mosty.
Design a střih
Nízká hmotnost je ale až druhý cíl, který je podřízený funkčnosti. Jinými slovy, hmotnost je sice zásadní argument, který by ale sám o sobě nefungoval, pokud by nebyl dosažen hlavní cíl – připravit funkční bundu do hor. Design bundy je proto spíš přiléhavý, aby umožňoval maximální zachování tepla a zároveň pohodlí při nošení (a samozřejmě zbytečně nenavyšoval hmotnost). Důkazem toho je i velkorysá kapuce, do které se dá krásně zachumlat (další podobnost se spacákem), nebo kapsy na ruce, jejichž zipy a konstrukce sice nějaký ten gram přidají, ale zato jsou velepohodlné, když si do nich schováte ruce.
Materiál je jemný na povrchu i uvnitř bundy a podporuje příjemný pocit při nošení, i když je bunda významně izolovaná, je natolik tenká a flexibilní, že ji lze pohodlně nosit pod další vrstvy oblečení, například pod nepromokavou bundu.
Co se týče kapes, vedle zmíněných základních kapes na ruce má pánská varianta ještě vrchní kapsu vlevo, uvnitř bundy je pak kapsa z elastické síťoviny, která zároveň slouží jako transportní obal.
K bundě jsou i setové rukavice, u nichž jsou použity dva izolační
materiály. Oblast dlaně má syntetický Primaloft, na hřbetu ruky najdeme
stejné peří jako v bundě. Dámská varianta pak má mírné odlišnosti,
například jí chybí vrchní vnější kapsa, což ale za nás ani není na
škodu
Speciální zacházení
Pokud si bundu vybalíte, hned cítíte, že to je něco speciálního. Může se stát, že rozložení peří je potřeba malinko vyladit, zároveň svrchní materiál okamžitě dává najevo svou zranitelnost – je lehoučký a zdánlivě křehký, čímž si tak nějak sám říká o určité speciální zacházení. Budete si ho rádi hladit, ale přitom víte, že do buše si bundu nevezmete.
A když si bundu obléknete, již záhy ji v podstatě necítíte, zvlášť, pokud si vezmete něco přes ni a ona jemnost a křehkost materiálu zmizí z očí. Pak si za chvilku člověk říká, proč mu je najednou takové teplo. Pokud ji takto zapotíte víc, než je zdrávo, velmi rychle vyschne.
Jemný nylon s nízkou gramáží sice výrazně snižuje celkovou hmotnost bundy, ale zároveň je náchylnější k poškození třeba při kontaktu s ostrými předměty nebo při nešetrném používání. Není to bunda pro každý den, ale pro sváteční příležitosti horského dobrodružství – podobně, jako svůj nejlepší spacák nevezmete na mejdan ke kámošovi na chatu, kde stačí starý dekáč. Bál bych se v bundě chodit třeba v hustším lese, byť s opatrností to taky půjde – materiál se nezdá, ale něco vydrží, a když už se ho podaří natrhnout (třeba maliním, byť při typickém použití v horách bude hrozit spíš haršajzna), s bundou se dodává zažehlovací záplata.
A speciální zacházení vyžaduje i doma – zase, podobně jako spacák, neměla by zůstat sbalená, protože tím se ničí pružnost pírek uvnitř, potažmo loft bundy. Drahý spacák skladujeme v transportním obalu, tuto bundu ale stačí pověsit za speciální poutko, které je našito na spodku bundy – tím, že visí hlavou dolů, se peří pozvolna dostává do horních partií, odkud naopak přirozeně odchází při nošení. Výrobce doporučuje peří jednoduše předistribuovat třením bundy, pokud je to potřeba. Specifické je samozřejmě také praní.
Závěr
Bunda Crazy Jacket Levity je mimořádný technický kus oděvu pro všechny, kteří si ujíždí na lehkosti a funkčnosti sportovního oblečení a jsou ochotni pro své výběrové kousky něco obětovat – zejména dbát na ohleduplnost a péči při nošení a skladování. Nebo by možná stačilo říct, že stačí nechovat se k ní konzumně. Pro aktivity jako skialpinismus či horskou turistiku má mimořádné parametry, a to zejména poměr tepelně-izolační schopnosti a nízké hmotnosti a vysoké sbalitelnosti – je to tedy jednička trhu rezervních oděvů. Ale navíc, ačkoli ji nedoporučujeme na denní nošení do města, je designově velmi povedená – můžete si vybrat z pánské a dámské varianty a mnoha barev. Takže proč nebýt v horách nejen v teple, ale i krásní?
Výhody
- světový poměr teplo/hmotnost = mimořádná funkčnost
- mimořádný skvost – každý outdoor maniak ji bude chtít vlastnit
- povedený design ve vícero barvách
- vzhledem k technické úrovni produktu, velmi slušná cena
Nevýhody
- vyžaduje malinko péče, resp. jiný než konzumní přístup