Hodinkám z řady Vívoactive nikdy nešla upřít velmi jednoduchá a účelná elegance. Aktuální verze zaujme čistým zaobleným designem s hliníkovou lunetou, ladící s barvou pouzdra – kombinace jsou všeho všudy čtyři: slate black, cream gold, metallic orchid a metallic navy. Eleganci podtrhuje použité sklíčko gorila glass zakrývající 1,2“ AMOLED display. Ani jednu z verzí se tak nemusíte stydět nosit na ruce každodenně.
Vívoactivy se vždy chlubily chytrými funkcemi, jakými jsou přehrávání hudby, oznámení nebo instalace aplikací, časem přibyly platby. Jenže s těmi sportovními to u nich bylo vždy trošku složitější. Nabídka sportů byla značně omezená a možnost si přizpůsobit ty existující také. Stav se s každou generací lepšil a lepšil. U páté generace už téměř nenajdeme sport, který by nedokázaly změřit. Navíc pokud není v základní nabídce, můžeme si ho většinou doinstalovat z Connect IQ – obchodu s aplikacemi pro chytré hodinky značky Garmin. Případně si lze vytvořit vlastní profil, a to i přímo v hodinkách, nebo z propojeného mobilu. Nezabere to více než pět minut.
Ohledně běžeckého lyžování potěší již z výroby nainstalovaná podpora měření klasického stylu, a z Connect IQ si pak lze nainstalovat aplikaci měřící i skate. Mrzet tak může snad jen chybějící barometr pomáhající s přesností určení nadmořské výšky.
Jak je to se samotným používáním? Hodinky se ovládají kombinací gest, doteků a dvou tlačítek. Ta je tak intuitivní, že jakmile si hodinky poprvé nasadíte, dokážete ovládat každou jejich funkci bez většího studia. Navíc vše běží naprosto hladce. I když máte kvůli šetření baterky vypnutý displej, tak jakmile hodinky natočíte k očím, údaje se rozsvítí. Kdo nemá stejně jako já rád, že hodinky neukazují čas i v okamžiku, kdy se na ně nedíváte, není problém aktivovat režim „vždy zapnuto“ a pak se v okamžiku, kdy to není třeba, jen omezí množství zobrazovaných informací a sníží jas.
O měření samotných sportovních aktivit již byla řeč. Že jde hodinkami bezkontaktně platit nebo použít je jako hudební přehrávač, je samozřejmé, stejně jako v případě analýzy spánku, stresu a celkové zdravotní kondice. Co je ale nové? Podpora Garmin messengeru, konečně tak mohou i majitelé iPhonů posílat zprávy, tedy alespoň ty předdefinované přímo ze svého zápěstí, komukoliv, kdo je zaregistrovaný v aplikaci messenger, ať už ve svých hodinkách, satelitním komunikátoru nebo v telefonu. I zde jsou na tom lépe majitelé Androidů, kterým přicházejí v notifikacích i náhledy obrázků, a ty vypadají na AMOLED displeji opravdu hodně hezky. I když se to může zdát jako zbytečná drobnost, na horách jsem se několikrát setkal se situací, kdy jsem nemohl ovládat mobil, potřeboval jsem dát o sobě vědět a poslání zprávy z hodinek by mi hodně pomohlo. Kdo to ale s touto funkcí myslí vážně, ať rozhodně sáhne po vyšším modelu.
Při testování jsem nenarazil v podstatě na žádnou funkci, která by hodinkám vyloženě chyběla. Ano, najdete určitá omezení, a není se co divit, hodinky s cenovkou těsně nad 7 000 Kč nemohou konkurovat top modelům. Pokud je ale postavíme proti celému segmentu chytrých hodinek, tak se rozhodně neztratí se svými sportovními funkcemi a výdrží baterie budou vyčnívat. Doporučit se dají každému, kdo nepotřebuje dávat okázale najevo svůj status drsňáka vrcholnou řadou Fénix a ani na první dobrou hlásat do světa: „Já jsem atlet“ s řadou Forerunner.
Výhody
- skvělý poměr cena-výkon
- silně univerzální – pokryjí bezmála všechny potřeby sportovce
Nevýhody
- chybí barometr a oproti řadě Fénix některé pokročilé funkce