Co je sněžná slepota?
Sněžná slepota vás skutečně může dočasně oslepit. Vzniká vlivem “popálení” rohovky UV zářením. Latinsky se jí říká fotokeratitida, tedy světlem vyvolaný zánět rohovky. Nejčastěji k ní dochází právě na horách, kde je UV záření silnější kvůli menšímu množství atmosféry mezi námi a zdrojem světla, tedy sluncem. . Sníh navíc dokáže odrážet až 80 % světla, včetně jeho UV složky. To znamená, že i když máte pocit, že sluníčko až tolik nesvítí, ultrafialové záření je silné a může očím ublížit.
Příznaky se většinou objevují s několikahodinovým zpožděním. Jde o silnou bolest očí, slzení, pocit cizího tělesa v oku nebo citlivost na světlo. Bolest může být tak silná, že oči nemůžete mít ani otevřené. Poškození rohovky není trvalé, symptomy by měly během dne či dvou odeznít. Pokud by ovšem u vás problémy se zrakem přetrvávaly, vyhledejte oftalmologa. Riziko trvalejšího poškození zraku hrozí zejména při opakované sněžné slepotě.
Co dělat, když už máte příznaky?
Pokud se u vás objeví příznaky, je důležité vědět, jak očím ulevit. Hlavně je třeba je chránit před dalším světlem, vhodný je odpočinek v temné místnosti. Ulevit od bolesti může chladivý obklad. Zvážit můžete i použití očních kapek, ale pozor – vzhledem k poškození rohovky je vysoké riziko vzniku infekce, která může celý problém akorát zhoršit. Proto je třeba s kapkami zacházet opatrně. Příznaky by měly odeznít do 24 – 48 hodin. V případě, že jsou symptomy nesnesitelné, můžete navštívit očního lékaře. Ten zváží váš stav a může aplikovat znecitlivující oční kapky. Ale ulevit mohou i klasické léky proti bolesti, u kterých neriskujete infekci očí.
Prevence je klíčová
Pokud vyrážíte na hory, je nezbytné myslet na prevenci. Se správnou ochranou zraku můžete sněžné slepotě předejít. Nezbytným doplňkem jsou kvalitní sluneční brýle – ty by měly mít filtr, který odstíní 100 % UV záření. Běžně je označený číslem 400. Kromě filtru je dobré zaměřit se i na zatmavení skel, tmavší brýle (stupeň 3 či 4) vás ochrání i před nepříjemným ostrým světlem.
Pokud vyrážíte na hory za lyžováním, lepší volbou jsou sportovní brýle. Ty chrání oči i před větrem a sněhem. Výhodou je, že oči chrání i z boku, žádné paprsky tak k nim neproniknou. Brýle noste vždy – nejen když svítí sluníčko. UV záření totiž proniká skrz mraky a pak se od sněhu odráží do očí.
Nepodceňujte ochranu zraku
Sluneční brýle byste měli nosit nejen na horách. Je důležité oči chránit před UV paprsky po celý rok, zejména pokud trávíte hodně času venku. Sluníčko může zrak poškodit a vést až k trvalým následkům jako je šedý zákal či makulární degenerace.
Sluneční brýle nejsou jen módním doplňkem. Jde o nezbytnost, kterou byste měli mít vždy po ruce.