Stav sněhu

V Česku trvá anomálie, kdy v nížinách i na horách leží podobné množství sněhu – jen krkonošské hřebeny mají podle údajů Horské služby okolo 70 cm, Jeseníky pak okolo 60 cm. Na sjezdovkách jsou pak udávány hodnoty včetně vrstvy technického sněhu zhruba od půl do jednoho metru. Stav sjezdovek je tak nejvýznamněji závislý na aktuální návštěvnosti, kdy postupem dne z příjemného manšestru vylézá zmrzlý podklad.

Na Slovensku je přírodního sněhu zatím minimálně, výjimkou jsou jen nejvyšší polohy Tater. V době, kdy Česko pokrývala tučná peřina, totiž na Slovensku pršelo až do poloh okolo 1 500 m n. m. Fatry tak hlásí maximálně 20 cm, Jasná 10 cm, zatímco Kamenná chata na Chopku 80 cm.

V Rakousku leží o něco méně sněhu než obvykle, zvláště ve východní polovině země a v nižších polohách, ale provoz na sjezdovkách tím díky zasněžování nijak dotčen není. A trochu připadává i v těchto dnech. Klasická střediska hlásí maxima okolo jednoho metru, ledovce dva- až třikrát více.

Švýcarsko má ve 2 000 m n. m. nejčatěji mezi 80 a 120 cm sněhu, přičemž nejvíce ho leží v centrálním pásu Alp a při jižních hranicích. Jižní a jihovýchodní Švýcarsko má zároveň až dvojnásobek obyklého množství sněhu, naopak severní strana Alp nejčastěji okolo tří čtvrtin.

Ve Francii leží ve 2 000 m n. m. ve volném terénu nejčastěji mezi 90 a 155 cm přírodního sněhu a čím výše, tím více. Situaci výrazně vylepšila již vánoční nadílka a pak další příděly minulého týdne.

Více o výšce sněhu v jednotlivých zemích a lavinové situaci:

Česko
http://www.horskasluzba.cz/laviny/
Slovensko
http://www.laviny.sk/index.php?…
Rakousko
http://www.avalanches.org/home_austria/
Německo
http://www.lawinenwarndienst-bayern.de/index.php
Itálie
http://www.avalanches.org/home_italy/
Švýcarsko
http://www.slf.ch/…nfo/index_EN
Francie
http://www.avalanches.org/home_france/


Předpověď počasí

Podle předpovědních modelů nás v příštích dnech velká chumelenice nečeká, ale pár centimetrů tu a tam přibude. Dobrou zprávou je, že se zřejmě vrátí výraznější (i celodenní) mrazy. Potvrzuje to jak týdenní výhled Českého hydrometeorlo­gického ústavu, tak předpovědní karty počítačového modelu GFS, prognózujícího počasí pro celý svět až na 16 dní dopředu.
V nejbližších dnech od čtvrtka do soboty by podle předpovědi Alpenvereinu mělo na západě Alp převládat spíše slunečnější počasí, na severním okraji Alp od Bodamského jezera na východ pak bude oblačněji s občasným slabším sněžením.

Více o předpovědích:

Česko (ČHMÚ):
http://www.chmi.cz/…n/tyden.html
Evropa i svět (GFS):
http://www.wetterzentrale.de/…savneur.html
Předpověď sněžení v Evropě i ve světě (Snow-Forecast.com):
http://www.snow-forecast.com/…namic/europe
Alpy (Alpenverein)
http://www.alpenverein.de/…e_loader.php?…


Česko

V provozu jsou více méně všechna významnější střediska i s většinou svých tratí, ze známějších a atraktivnějších sjezdovek zůstává uzavřena rokytnická červená z Lysé hory, omezený provoz má i Praděd – v obou případech se jedná o zóny, kde je ochranáři předepsána minimální výška přírodního sněhu. Uzavřené jsou dosud i Šance na šumavském Špičáku. Podle Renaty Žalské z vedení rokytnického areálu by během středy mělo padnout rozhodnutí terénní služby KRNAP, zda bude možné otevřít červenou sjezdovku a díky zasněžování by měla být co nejdříve připravena i zdejší černá.
Po víkendovém náporu by podle informací provozovatelů měla být návštěvnost opět střídmější. Na šumavském Špičáku udávali až 2 000 lyžařů o víkendu s frontami do 10 min., během pracovního týdne zhruba polovina počtu a bez čekání. Na Lipno se v sobotu sjelo okolo 4 000 lyžařů. Historický rekord pro toto období padl mj. v krkonošských Janských Lázních, jak potvrdil Petr Hynek z areálu. Rokytnici o víkendu navštívilo okolo 2 000 lidí, v týdnu je to prý zhruba 1 800.

Více info:

Česko – celkový přehled
http://www.holidayinfo.cz/zima/index.php
Jeseníky
http://www.ejeseniky.com/pocasi-snih
Beskydy
http://www.beskydy-info.cz/…ky/index.php


Horní MísečkySlovensko

Ani s pomocí technického sněhu nejsou zdaleka všechny sjezdovky otevřené, některé areály nebo jejich části zůstávají dokonce zcela uzavřené (Lomnické sedlo, Chleb ve Vrátne). Výrazněji omezený provoz mají z větších center Donovaly, Chopok (Kosodrevina, Zahrádky), Ružomberok, Veľká Rača, Plejsy, naopak třeba Štrbské pleso má v provozu 8 z 10 tratí a třeba Spálena dolina v Roháčích pak všechny.

Více info:

Slovensko – celkový přehled
http://www.holidayinfo.sk/…ter/resorts/
Slovensko – otevřené sjezdovky
http://www.holidayinfo.sk/…er/downhill/


JasnáRakousko

V provozu jsou prakticky všechna střediska a s drtivou většinou svých tratí (na směsi technického a přírodního sněhu). Čtvrtinu a více sjezdovek mají uzavřenu některá menší štýrská střediska (mj. Loser, Lachtal, Präbichl) a podobně i v Horním a Dolním Rakousku.


Bad HofgasteinItálie

Podle údajů středisek jsou otevřené téměř všechny sjezdovky a sněhu je na italské poměry více než obvykle – Marmolada a Tonale udávají až přes 4 metry, Bormio pak 3 metry. Více než polovina center hlásí maxima metr a více. Podle reportů delegátů Nev-Dama jsou i „pocitové“ podmínky přinejmenším velmi dobré až perfektní a shodně si pochvalovali úpravu sjezdovek od Dolomit přes Brentu až po Alta Valtellinu. Rušněji, a tedy odpoledne s rozježděným sněhem, je prý v centrálních Dolomitech (Val di Fassa, Marmolada, Val di Fiemme) a v Brentě (Madonna di Campiglio). V horních partiích převažuje celodenně kompaktní prašan (Bormio, Tonale), na dojezdech do údolí je pak více znát i zmrzlejší podklad z technického sněhu (např. Temu, Ponte di Legno).


S. ColombanoŠvýcarsko

Všechna střediska jsou prakticky v plném provozu, tedy s alespoň třemi čtvrtinami otevřených sjezdovek – vesměs však se všemi, uzavírky se týkají spíše neupravovaného terénu. Výrazně omezenější plochu hlásí jen Gstaad (167 z 250 km). Andermatt, Engadin, Leukerbad, Lötschental a Saas-Fee mají až více než 2metrovou pokrývku a k této metě se blíží i Arosa nebo Engelberg.


ArosaFrancie

Většina středisek udává na horních stanicích více než 150 cm sněhu, Chamonix až 400 cm, Flaine a La Clusaz přes 2,5 m a Les Arcs, Risoul nebo Serre Chevalier okolo 2 metrů. V provozu jsou téměř všechny sjezdovky. Podle reportu Pux Travelu z Tignes jsou tamější podmínky po vydatném sněžení z minulého týdne vynikající, sjezdovky upravené a lidí na sjezdovkách údajně minimálně.

Více info:

Francie – celkový přehled
http://lyze-francie.com/bulletin_neige


TignesAktuální a obsáhlé sněhové zpravodajství najdete i na SNOW.CZ!