Ondřej Bank se vrací po více než roční pauze a to se jistě může na výkonnosti odrazit…

Ondra je zkušený lyžař, po zranění se vrátil připraven a s mnohem větší chutí do závodění než kdykoliv v minulosti. Jako jediný z mužů může pomýšlet i na medaili v kombinačním závodě – dokázal to naprosto unikátním výsledkem ve Wengenu. Teď se chystá na Světový pohár v Kitzbühelu, věřím, že mu budou Češi fandit a hlavně se za něj modlit. Je to pro Ondru velký návrat, protože právě tady si před dvěma roky způsobil dvojitou zlomeninu. Přesto do závodu jde, což je známkou tvrdého přístupu, fyzicky i psychicky je na tom skvěle. Olympiáda ve Vancouveru je pro něj ale bezesporu nejdůležitějším závodem v životě. Může se zapsat do historie. S trochou štěstí na medaili má!

Jedním z největších favoritů bude Carlo Janka. Často ho srovnáváte s Kryštofem Krýzlem, proč?

Jsou to vrstevníci, vyrůstali vlastně spolu. Před vstupem do SP na tom nebyl Janka o nic líp než Krýzl. Každý se připravuje v odlišných podmínkách – Kryštof má český pas, Janka švýcarský. Ve Švýcarsku jsou samozřejmě nesrovnatelné tréninkové možnosti – jiné kopce, jinak dlouhé sjezdovky, které mají Švýcaři během přípravy jen sami pro sebe. Čeští sjezdaři musí za kvalitním tréninkem vycestovat, a to je samozřejmě časově i finančně náročné. Kryštof je teď po zranění, v létě si při tréninku zlomil obratel, ale následky zranění naštěstí nebyly tak vážné a Kryštof se dokázal rychle zrehabilitovat. Tento týden již bodoval ve Světovém poháru 27. místem ve slalomu ve Wengenu. Vyhrál dokonce už i závod Evropského poháru v obřím slalomu ve finském Levi, takže je zpátky. Určitě s ním počítám především ve slalomu a obřím slalomu.

A třetí z českých závodníků, Filip Trejbal?

Filip znovu dokázal zvládnout těžké slalomy. Ve Světovém poháru byl čtyřikrát do 15. místa. Boduje často a do zahájení her se pojedou ještě tři slalomy. I Filip má velkou šanci na úspěch.

A Petr Záhrobský, jediný specialista na rychlostní disciplíny v české výpravě?

U Petra bude rozhodující, jak mu bude sedět sjezd. Disponuje velkým citem pro skluz, proto by jeho výhodou bylo, když by sjezdovka vyžadovala od závodníků přesné najetí a cit pro lyže. Těžké sjezdy nejsou jeho doménou. V Super G i ve sjezdu očekávám od Petra umístění kolem 15. – 20. místa.

Pojďme k ženám, největším příslibem olympijské medaile je Šárka Záhrobská.

Od Šárky se očekává, že naváže na úspěchy z minulého šampionátu. Která lyžařka na světě má zlatou, stříbrnou i bronzovou medaili z MS v jedné disciplíně!? Šárka je má: Bormio 2005 - bronz, Are 2007 - zlato, Val d´Isere 2009- stříbro. ZOH v Turíně Šárku nezastihly v úplně nejlepší formě a tak předpokládám, že to bude chtít ve Vancouveru napravit. Bude chtít také dokázat, že bude úspěšná i s novým trenérem Milošem Machytkou.

A ostatní favoritky?

Největší favoritkou pro slalom je určitě Marlies Schildová, která se vrátila letos po těžkém zranění a je ještě silnější než předtím. V e slalomu SP v Mariboru zajela první kolo tak dobře, že průběžně druhé závodnici Zettlové dala více než jednu sekundu. Ve druhém kole netaktizovala a bohužel po agresivní jízdě vypadla. Na jízdě Marlies Schildové je přesně vidět rukopis jejího přítele Benjamina Reicha. V rychlostních disciplínách vidím jednoznačně jako favoritku královnu letošní sezóny Lindsey Vonnovou. Pro zajímavost - tato lyžařka jako jediná používá, na základě svých fyzických i technických dispozic, lyže určené pro muže - její pojetí jízdy je velmi podobné mužskému stylu. Bude velmi zajímavé sledovat až do konce sezóny souboj Vonnová x Rieschová – teprve celkové pořadí SP ukáže, která z nich je lepší. Na olympiádě si to nejspíš rozdělí. Vonnová je bezesporu favoritkou rychlostních disciplín, zatímco Schildová, Zettelová, Rieschová či Záhrobská mohou bojovat o zlato ve slalomu.

Co říci závěrem?

České alpské lyžování již dlouho nemělo takovou příležitost získat olympijskou medaili jako právě nyní!

Partnerem rozhovoru je Kjus, www.kjus.cz