Závod, kde přejíždíte čtyři sedla mezi údolími, kde se střídá rychlá jízda z kopce s odšlapováním i jízdou po rovině, je opravdovou zkouškou fyzických schopností a rozvržení sil. Bojujete, zrychlujete, traverzujete, předjíždíte, brzdíte, jste předjížděni, pícháte a leckdy i trpíte. Startuje se v nadmořské výšce 2 790 metrů a cíl je, podle sněhových podmínek, někde kolem 800 metrů nad mořem. Letos byl cíl v 1578 m n. m. Ti nejlepší se s 11km tratí vypořádají za pouhé sedm a půl minuty.

„*Letos jsem zvolil místo klasických sjezdařských hůlek běžecké. Jsou výrazně delší, tudíž v přejezdech rovin a mírných stoupáních se do nich můžete pořádně opřít*,“ přibližuje svou taktiku Karel Lank. Právě to, jak závodník zvládne tyhle fyzicky náročné a pomalé úseky, může výrazně ovlivnit konečný výsledek. „*Často vidíte závodníka před sebou, máte pocit, že ho už už dojedete, ale najednou se profil trati změní, vy stále pícháte a odšlapáváte ze všech sil a soupeř mizí v nenávratnu prudkého sjezdu. V tomhle dává Inferno možnost sjezdařům zažít atmosféru běžeckých závodů, kde se také ohlížíte, jak daleko je ten za vámi, a záda na dohled vás vyhecují k nadlidským výkonům*,“ dodává Lank.

Závodí se celý den. První soutěžící startuje hned po ránu, poslední téměř za tmy. Podmínky na trati se tudíž výrazně mění a i s tím se musí počítat. Inferno je ale především velikým zážitkem s úžasnou atmosférou. A právě proto jeho popularita mezi lyžaři stále stoupá. Přihlásit se může kdokoliv, komu je více než 18 let. Každoročně pořadatelé shromáždí přes tři a půl tisíce žádostí. Startovat ale může „pouhých“ 1800 vyvolených. Jsou to všichni ti, kteří v předchozím ročníku nasbírali na trati menší ztrátu než 20% z času vítěze, a pak také „nováčci“. Zbývající místa rozdělí pořadatelé nanejvýš spravedlivým způsobem – losováním z ostatních uchazečů. Můžete mít štěstí, nebo čekat na účast i několik let.

Karel Lank i Martin Beránek si svými letošními výsledky bez problémů zajistili start i v příštím ročníku. V souhrnné výsledkové listině jim patří 143. a 151. místo. „*Závodíme s Karlem hlavně mezi sebou, letos mě bohužel o tři vteřiny porazil*,“ uzavírá Martin Beránek a dodává: „*Dáme si krátkou pauzu a začíná příprava na další ročník :-)*.“