Díky úspěchům v první části sezóny se mu totiž podařilo splnit náročná kritéria kvalifikace, v té druhé se mu ale už tolik nedařilo. „*Všichni kolem mě říkají, jak je to skvělé, že jedu na olympiádu. Mám pochopitelně radost, ale nijak skvěle se necítím,*“ řekl Zdeněk po návratu z Lake Placid, kde si přivodil bolestivý úraz. „*Při druhé tréninkové jízdě jsem nedoskočil sedmnáctimetrový „double“ a odrazil jsem si patu. Bylo to hrozně nepříjemné. Doufal jsem, že si během krátkého pobytu před odletem do Vancouveru trochu potrénuju, ale potřebuju se dát do pořádku. Snad to už v neděli půjde, ale zatím nic moc,*“ povzdechl si závodník.

Do kanadského Vancouveru, kde bude mít skicross svou olympijskou premiéru, odlétá Zdeněk 4. února. V tamním zimním středisku ale podle něj panují zatím velmi nepříznivé podmínky. Zatímco Evropa bojuje s nápory mrazu a sněhu, dějiště XXI. ZOH se potýká s opačným problémem. „*Byl jsem po návratu z Ameriky překvapen, že se o tom naše média příliš nezmiňují. Jsou tam zatím dost špatné podmínky, sníh téměř žádný. Nevypadá to dobře a myslím, že pořadatelé už nemají moc času, aby začali hledat náhradní řešení. Přesto, zdá se, zatím vyčkávají,*“ popsal situaci Šafář.

Největší úbytek sněhu je právě v zimním středisku Cypress Mountain, kde se budou konat závody v akrobatických disciplínách a snowboardingu. Pokud se skicross pojede jinde, nebude to pro Zdeňka Šafáře dobré znamení. „*Tamní trať dobře znám, je spíš technická a to by mi mohlo sedět,*“ domnívá se Zdeněk Šafář. Výprava českých olympioniků bude mít rekordní účast. Po doplnění nominací se jí se lvíčkem na prsou zúčastní 93 sportovců.