Jaká je aktuální situace?

Zatím je program stanoven stále tak, že by se měl pondělní závod mužů odjet. Ale celou noc silně pršelo, takže nevím, v jakém stavu je nyní trať.

Dostal jste se již na prohlídku trati?

Trať je nyní pro všechny uzavřena, organizátoři ji nechávají odpočinout, je hodně odměklá. Přístup je povolen pouze technické četě, která neustále zbavuje sjezdovku nového sněhu. V horní části trati by mělo ještě připadnout asi 20 cm, zatímco dole ve Whistleru naopak prší a jsou tu 2 až 4 stupně nad nulou. V noci na neděli tu byla ukrutná průtrž mračen a tak začínám být skeptický. Není vyloučeno, že se bude závod znovu přesouvat. To už bude vážné, protože v nabitém programu už nebude moc místa na přesuny.

Měli již závodníci možnost projet si celou trať?

Bohužel ne všichni. V prvním tréninku nechali organizátoři sjet celou trať jen prvních 42 závodníků z celkového pole 87 startujících. Poté trénink kvůli špatným podmínkám zrušili. Mezi těmi, kteří se na start již nedostali, byli i všichni čeští reprezentanti.

Tréninky se už ale odjely dva…

Ano, a druhý trénink již absolvovali všichni závodníci. Bohužel se ale jelo pouze na zkrácené trati, protože dole byl už sníh hodně rozbředlý. Cíl tréninku byl vlastně v místě posledního mezičasu a po něm ještě následují nejtěžší skoky: čtyřicetimetrový Boylds Chin – 40 metrů a ještě o deset metrů delší Murry´s Hope. A tuhle část si tedy většina závodníků zkusit nemohla.

Pojede se tedy závod aniž by všichni závodníci znali celou trať?

Tomáš Bank chtěl na poradě trenérů podat protest, samozřejmě, že takováto situace není fér. Na základě toho tedy vedení FIS rozhodlo, že závodníci, kteří neabsolvovali spodní díl trati v tréninku, si ho budou moci vyzkoušet těsně před startem pondělního závodu. Pojedou ale pouze tento dolní úsek, nikoliv celou trať. Vlastně si jenom rovně sjedou ty dva skoky. To je už ale samozřejmě o něčem jiném, protože v reálu najedou na skoky po minutě jízdy, unavenější, v úplně jiné rychlosti. Není to v žádném případě plnohodnotná náhrada.

A s jakými ambicemi čeští reprezentanti do závodu nastoupí?

Naplno pojede jenom Petr Záhrobský, pro něož je to nejspíš jediný olympijský závod. Na start se ale postaví všichni naši reprezentanti. Jejich cílem bude ale zejména vyzkoušet si sjezdovku na kombinační sjezd. Ondra Bank pojede s ambicemi umístit se do 15. místa, ale pro Trejbala a Krýzla to bude opravdu jenom zkouška.

Přesuny závodů se ale týkají i závodů žen, jak se se situací vyrovnává Šárka Záhrobská?

Šárka má v plánu jet kombinační závod, který byl na programu v neděli, ale je odsunutý, zatím bez pevného náhradního termínu. Mezi kombinací a dalšími závody měla mít týdenní přestávku, v níž měla objednaný specializovaný trénink v Calgary. Pokud se ale bude program i nadále přesouvat, nebude samozřejmě moci tento kemp absolvovat.


Jak se žije sjezdařům ve Vancouveru?
S jakými vyhlídkami vstupují do závodu.
Co ovlivnilo jejich výkony?
Poznejte nástrahy tratí dřív, než závodníci odstartují.
Přečtěte si, jaká je nálada v týmu Šárky Záhrobské nebo Ondřeje Banka.
Co se jim ve Vancouveru líbí a co naopak ne?

Nahlédněte do zákulisí Zimních olympijských her Vancouver 2010!

V pravidelných článcích komentátora ČT Jana Holického exkluzivně na www.snow.cz

Partnerem zpravodajství je Kjus - www.kjus.cz