Jistě již mnozí z vás zpozorovali nejen na sjezdových tratích, ale i mimo ně, lyžaře na první pohled obyčejné, kteří však v obloucích zaujímají polohy velmi neobyčejné. Napadá vás, zdali nejezdí na běžkách. Nebo jim snad díky finanční krizi nezbyly peníze na zadní část bezpečnostního vázání? Anebo si pouze zapomněli zapnout přezky na lyžácích a nyní z nich vypadávají?

Ne, ani krize, ani zapomnětlivost. Oni mají zkrátka dost všech těch debat o ideální šíři stopy, dokonalém postavení trupu, správném vychýlení pánve, apod. Chtěli se oprostit od oněch zásad a zkusit něco nového. Něco, co je nebude tolik omezovat. Něco, při čem prožijí opravdovou svobodu pohybu. Inu vrátili se ke kořenům. Dokonce ke kořenům nejkořenovatějším – k telemarku. Ke stylu, který dostal název podle skutečné kolébky lyžování a odkud také pochází.

Jak už to tak často bývá, lidé vymýšlejí, navrhují, konstruují a propagují stále nové a nové „zázraky“, aby nakonec zjistili, že ony pradávné nápady jsou stejně nejdokonalejší a nepřekonatelné. Nejinak je tomu u telemarku. Kdo mu jednou pootevře dvířka a nechá ho vkročit do svého lyžařského světa, pochopí pocity „volnopatařů“.

Rozjedete se ze svahu. Naberete rychlost. Předsunete jednu nohu, klesnete do pokleku, zatočíte. Nikdy jste nebyli blíže sněhu. Pozvednete se, plynule pokleknete na druhou nohu, zatočíte. Vztah ke sněhu je stále bližší. A znova. A znova. Až do úplného unavení.

Večer prodáte na internetu své staré lyže, omluvíte se na další den z práce a ráno vyrazíte opět na svah. Volná pata je totiž droga. Droga, na které se stanete velmi rychle závislí. Kdo si dosud myslel, že lyžování již zábavnější být nemůže, tak se mýlil. Ale telemark není pouze o volné patě, telemark je filosofie, která vstoupí do vašeho života a změní ho.

V následujícím díle seriálu o telemarku naleznete informace o obuvi, typech a správném výběru.

Autor článku Adam Brožek jezdí za podpory značek Bergans, Devold a www.norskamoda.cz.