Olympiáda ve Vancouveru vrcholí. Šárku Záhrobskou čeká slalom a Češi by tak mohli získat další olympijskou medaili. Jak vidíte její šance?

Šárka by na medaili určitě měla papírově mít. Slalom je velmi složitou disciplínou a kolikrát je to opravdu loterie. Predikovat se dá velmi těžko. Záleží i na drobnostech, když to přeženu, tak doslova i na tom, jak se která závodnice vyspí. Je to olympiáda a tlak je veliký. Šárce bych medaili moc přál, ale pokud se nic výjimečného nestane, do pátého místa by měla být určitě.

Na slalom se připravují i muži…

Očekávám, že slalom bude obří show. Ženy i muži jedou na stejné sjezdovce – mužské, trať vede ve spodním úseku sjezdovky Dave Murray. Dámy budou mít tedy nevýhodu, protože profil sjezdovky zatím „nemají v noze“. Šárka ale říkala, že jí to nevadí. Takže uvidíme. Co se týká mužů, bude to velký boj: Rakousko versus zbytek světa. Rakušané tady zatím nezískali vůbec žádnou medaili, takže slalomový tým teď musí zachránit reputaci. Vždycky měli velmi silný tým, nyní je zachraňuje vlastně pouze jeden ze zkušených matadorů, Walchhofer. Podobně jsou na tom Kanaďané, těm se navzdory domácímu prostředí také moc nedařilo. Michael Janyk bude muset ubránit čest Kanady.

Máte za sebou také den volna, jak jste si ho užili?

Udělali jsme si výlet, bylo krásné počasí a tak jsme se Petrem Vichnarem vypravili na unikátní lanovku, která má několik rekordů. Lyžařské středisko Whistler je tvořeno dvěma areály, Whistler Mountain a Whistler Blackcomb, a tato lanovka je spojuje tak, že vede nad údolím mezi nimi. Je to opravdu rarita, výška, ze které se člověku tají dech. Lanovka má výborné parametry (technické parametry na konci článku), může být v provozu, i když hodně fouká. Však také přišla na slušné peníze – 56 milionů dolarů. Je tu bezpočet sjezdovek, takže jsme si užili krásné lyžování. Klasické carvingové lyžování tady ale moc nefrčí. Populární je zde hlavně freestyle. Například v obchodě tu vůbec nekoupíte carvingové lyže, ale pouze široké freestylové, na jízdu ve snowparku a hlubokém sněhu nebo na U-rampách, tyto lyže mají zvednutou patku, aby se dalo jezdit i pozadu. V Evropě se na nich tolik nejezdí, protože v mnoha střediscích platí zákaz jízdy mimo sjezdovky a to tady není. Lyžaře ve volném terénu tu vidíte prakticky všude. Prostory jsou tu opravdu nekonečné. Krásné počasí, nekonečné sjezdovky, málo lidí, protože prostory jsou opravdu obrovské. Lyžování je tady zkrátka úžasné a stojí za to, i když je hodně drahé.


Technické parametry lanovky Peak to peak gondola:

Rychlost: 7,5 m / s

Čas jízdy: cca 11 min

Časový interval kabin: 49 s

Celková vzdálenost: 4.4 km

Nejvyšší místo nad údolím: 436 m

Počet kabin: 28

Kapacita kabin: 22 k sezení, 6 k stání

Přepravní kapacita: 2050 osob za hodinu v každém směru

Počet sloupů: 4 (2 na každé straně)

Výška sloupů: 35-65 metrů

Průměr 2 nosných lan: 56 mm

Průměr tažného lana: 46 mm