Už předem je nutné zdůraznit smutný fakt, že do našich končin, resp. obchodů v našich končinách, zatím telemarková „renesance“ nedorazila v plné síle. To se bohužel týká především obuvi.
Obchody nabízejí vesměs velmi omezenou nabídku bot, proto nejspíše nevyberete boty hned „na první pokus“. Na druhou stranu alespoň vyzkoušíte více typů a nakonec vyberete skutečně ty nevhodnější.
Další nepříliš příjemná věc je, že ceny telemarkových bot se pohybují ve vyšších hladinách.

Základní rozdíl oproti klasickým lyžařským botám, kterého si ihned všimnete, je v ohebné prstové části. Ta dovoluje přirozený pohyb chodidla, kdy prsty zůstávají v kontaktu se zemí a pata se zvedá. To se projevuje nejen při samotné jízdě v pokleku, ale i chůze již bude připomínat chůzi, nikoliv klasické klopýtání v lyžácích. Většina současných modelů má společné znaky se skialpinistickými botami, jako např. přepínání ohybu komínu na chůzi/jízdu, vibramovou podrážku či tepelně tvarovatelnou vnitřní botičku.

Díky technickému pokroku byly celokožené boty nahrazeny modely celoplastovými, což výrazně zlepšilo jejich vlastnosti, jako je ovladatelnost, životnost, odolnost apod. Avšak pro opravdové nadšence retro stylu mají výrobci v nabídce stále pár celokožených modelů.

Následující kategorie jsem rozdělil skutečně pouze dle mého soudu, zajisté může existovat jiné, třeba i výstižnější, rozdělení. (Rád se v diskusi pod článkem nechám inspirovat :-)

1) Dvoupřezkové / backcountry boty na telemark

  • nízké, měkké boty vhodné především na ski-touring, dlouhé výlety, kde upřednostňujeme pohodlí při výstupu před pohodlím při sjezdu
  • mohou být celokožené či plastové, nejčastěji dvoupřezkové

2) Třípřezkové telemarkové boty

  • vyšší boty, skvělý kompromis mezi chůzí a sjezdem, dle mého názoru nejvhodnější obuv pro začátečníky, především díky jejich snadné ovladatelnosti a menší tvrdosti.

3) Čtyřpřezkové boty na telemark

  • sportovní, závodní modely, tomu odpovídající vyšší konstrukce
  • na komínu bývají dvě přezky, což zaručuje vyšší ovladatelnost při sjezdech, ale samozřejmě tvrdost bot snižuje pohodlí při výstupech.

4) NTN telemarkové boty

  • modely konstruované pro vázání Rottefella NTN (o tom se dočtete více v dalším díle seriálu)
  • většinou mají i uchycení do skialpinistického vázání TLT

Díky neustálému ohýbaní chodidel při jízdě je u telemarkových bot nejdůležitější volba jejich správné velikosti. Proto při návštěvě obchodu doporučuji skutečně pečlivě boty vyzkoušet, včetně ohýbání a chůze. Oplatí se v botě při zkoušení strávit delší čas. Taky berte v potaz to, že se vnitřní botička vždy časem trochu vymačká a roztáhne dle vaší nohy. Proto dbejte na to, abyste si nevybrali botu zbytečně velikou, ve které budete následně „plavat“.

Na českém trhu nalezneme obuv od značek:
Scarpa (www.scarpa.it)
Crispi (www.crispi.it)
Garmont (www.garmont.com)
a nově i Black Diamond (www.blackdiamondequipment.com)

Toť ve zkratce základní informace o telemarkové obuvi, příště se podíváme na výběr a nabídku vázání.

Autor článku Adam Brožek jezdí za podpory značek Bergans, Devold a www.norskamoda.cz