Lukáš Vavrda - komentář k analýze č. 2: rumplik - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy rumplik - č. 2 Komentář: Lukáš Vavrda

Lukáš Vavrda - komentář

k analýze: rumplik (lyžařská analýza č.2) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj! Vložené video je dlouhé a je na něm vidět mnohé, dohromady s tvým komentářem na mne ale významně působí jeden hlavní dojem - přijde mi, že nevíš, co v lyžování chceš. Některá cvičení ve videu nedávají smysl (resp. ne tak jak je jezdíš), na druhou stranu některé jízdy jsou i přes to technicky docela pěkné. Téměř každý oblouk je ale jiný, jízda je nesouvislá a nesoustředěná (resp. vyjma soustředěných dlouhých oblouků okolo 3:00, tam ale zase trochu moc tlačíš na pilu a chceš se zbytečně hodně přiblížit zadkem ke sjezdovce).

Analýza:

Zamysli se tedy v první řadě nad svými cíli: "Na lyžích se snažím o jízdu na hranách. Rád byh jezdil rádius lyže. Taky by se mi líbilo mít zadek blíž ke svahu." - jestli dobře chápu, chceš jezdit přesně tak, jak je lyže vykrojená - to znamená, že ji chceš pouze naklonit na hranu a nechat se vézt. Při lyžování se ale pořád něco děje - mění se povrch, zúží se sjezdovka... jezdit "čistě na hranách" může být zábava na dobře upraveném, mírném, širokém svahu bez lidí, ale lyžování se děje v daleko rozmanitějších podmínkách a lyžařských dovedností je pro zvládnutí všech situací potřeba více, než jen hranění - je to práce s tlakem (ve videu jezdíš po jedné lyži, takže evidentně s tlakem tvoje tělo pracovat nějakým způsobem umí) nebo otáčení chodidel (ve videu jednou po zakončení oblouku sesouváš bokem, pivotuješ (2:35), to je skvělé cvičení pro trénink otáčení) - všechno to ale začíná v hlavě, kde si musíš ujasnit, jak chceš, aby tvá jízda vypadala. Dokud se budeš snažit o to výše popsané, celkově se v lyžování příliš neposuneš. Kdybys přišel na lekci, vezmu tě do trochu nekomfortního terénu, abychom zkusili, jak se popasuješ s jízdou na rozbité, úzké sjezdovce prudšího charakteru. Ve videu totiž ukazuješ, co si myslíš že umíš, ale daleko důležitější v tuhle chvíli je zjistit a pochopit, co neumíš a jaké dovednosti ti chybí.

Analýza jednotlivých oblouků by mohla být velice rozsáhlá, místy to funguje dobře, ale celkově je to hodně rozdílné, plus některá cvičení jsou prováděna tak, že osobně nevím, čeho mají dosáhnout. Moje doporučení je tedy především v urovnání si tvého lyžařského směrování - potom můžeš natočit jednu jízdu, kde pojedeš nejlépe jak si myslíš že umíš, přidáš k tomu info o své představě (lyžařský vzor) a budeme moct řešit, jakými dovednostmi se k ideálu přibližovat.

Cvičení:

Začíná léto, až bude hnusné počasí, sedni k youtube (nebo tady na snow.cz do videogalerie) a najdi tři videa, kde někdo jede tak, jak bys chtěl jezdit. Koukej klidně na profíky, instruktory, freeridery, kohokoliv najdeš, a sleduj, co se ti na jejich jízdě líbí.

Z jízd a cvičení zkoušej pivotovat - sjíždět bokem ke svahu, přičemž tělo ale směřuje dolů, jen nohy pod ním se otočí o 90° a "sešoupávají" svah. Tím procvičíš ostatní dovednosti, než je hranění, a budeš tak moci lépe lyže ovládat, nenecháš se jen vozit. To X mezi nohama někdy máš, bývá to způsobeno nedostatečným odlehčením vnitřní lyže, tedy nedostatečnou prací právě s tlakem a otáčením, hrany tady nepomůžou.

Můj náhled je, že hrany nejsou všechno. Jízda čistě po hranách může být zábavná, to může být i funcarv, když jsou na to podmínky, sám se do toho rád takto položím. Není to ale můj lyžařský cíl, spíš okrajová zábava, stejně jako skoky ve snowparku nebo jízda v boulích. Z videa mi přijde nejmarkantnější tato neukotvenost v tom, jak chceš lyžovat - a všechny ostatní technické věci se od toho musí odvíjet. Nemohu říct, co máš zlepšovat, když neznáme tvůj cíl, a možná ho neznáš ani ty sám. Stojíš na rozcestí mezi technickou a rekreační jízdou, pokud se rozhodneš pilovat techniku i za cenu lehkého diskomfortu, například na níže přiloženém obrázku bude cíl, aby se tvá stopa nerozjížděla (vzdálenost mezi lyžemi se mění zřejmě proto, že se opíráš o vnitřní nohu, nebo jí málo aktivně řídíš, v oblouku jede kratší trajektorii než ta vnější).

Ad nové lyže, které ti pomohly - ano, ale lyže jsou pořád jen nástroj, který musíš ty ovládat. Vybíráš si kvalitní lyže, které ti pomáhají jít do oblouku, ale zároveň ti dovolují trochu lenivět, protože "řídí samy" - jak jsem ale říkal, ne vždy se můžeš vozit po poloměru lyží. A mít zadek blíž u sjezdovky musí být důsledek precizní techniky, prudkého kopce a rychlé jízdy - bez toho sice zadek svahu přiblížíš, ale aby ti to fyzikální zákony dovolily, budeš si muset vytvořit nějakou dodatečnou oporu (třeba na vnitřní lyži) a ta ti později bude blokovat další rozvoj.

A moje závěrečná rada - když si budeš cíl stanovovat, THINK BIG. Vůbec se neboj srovnávat se špičkovými lyžaři, i když si myslíš, že jako oni nikdy jezdit nemůžeš. Je pravda, že nemůžeš bez denního tréninku jezdit v takových rychlostech, zátěžích a extrémních terénech. I bez denního tréninku se k nim ale můžeš technikou jízdy přiblížit, podle zaslaných záběrů na to evidentně kapacitu máš, jen je potřeba najít směr a tomu podřídit práci na lyžařských dovednostech.

PS: níže přikládám pár videí, která mohou sloužit jako inspirace k hezké jízdě, kterou si možná přestavuješ...

Fotky/videa ke komentáři lyžařské analýzy

Zpět na analýzu - rumplik (lyžařská analýza č. 2)

Komerční tipy