
Marcela Polášková - komentář
První dojem:
Ahoj, je škoda,že na natočeném videu lze tvou jízdu hodnotit pouze v několika záběrech uprostřed sekvence. Začátek i konec je z tak velké dálky bez přiblížení, že ho nelze pro rozbor použít.
Analýza:
K tomu, co vidím že by šlo vylepšit: Při zahájení oblouku i v průběhu jeho vedení se ti průběžně mění šíře stopy. Při uvolnění tlaku do lyží a před překlopením na opačné hrany se ti lyže sjíždí do velmi úzkého postavení, které se pak v průběhu vedení rozšiřuje, aby se opět před dalším přehraněním zúžilo. Myslím, že to zúžení je způsobeno přílišným uvolněním tlaku do lyží při vertikálním zdvihu který používáš. Místo zdvihu by stačilo jen povolit tlak do kolen, posunout boky vpřed a překlopit na ty palcové a malíkové hrany. Tak se dá šíře stopy udržet, aby se neměnila. Během vedení oblouku- a to specielně doleva- je trup vůči lyžím v protirotačním postavením(sleduj své pravé rameno).Na vnitřní lyži usedáš pánví, jako bys sedal na barovou stoličku a při tomto rozložení váhy víc dovnitř ti pak odjíždí vnější noha do širšího postavení než je výhodné pro další přehranění.
Cvičení:
Doporučovala bych ještě využívat širokých modrých sjezdovek a soustředit se na správné postavení trupu (osy ramen a boků) vůči podélné ose lyží. Nabízí se cvičení, kde lyžař drží hole v předpažení poníž, bodci vpřed tak, že jsou rovnoběžné vůči lyžím. Tvoří jakési pomyslné koleje, které musí být vůči lyžím rovnoběžně při zahájení i během vedení.Tak lze zafixovat správnou polohu vnějšího ramene i celé ramenní osy. Obdobně lze vozit položené hole na dlaních rukou v mírném předpažení poníž tak, aby hole byly v průběhu celé jízdy vůči lyžím kolmo. Pro nácvik stabilní šíře stopy před a při přehranění se na mírném kopci vloží hole do podkolenních jamek a držíme je oběma rukama vepředu mezi koleny tak, že pěsti rukou, které je svírají vymezují optimální šíři stopy. V takovém postavení se snažit přehranit i vést oblouk. Přeju hodně zdaru a radosti z lyžování.