
Tomáš Mical - komentář
První dojem:
Snaha o jízdu o krátkém poloměru na měkkém podkladu. Z videí i z přání o analýzu nelze přehlédnout velkou snahu o zlepšení techniky a další lyžařský růst.
Analýza:
Na první pohled je zřetelné velmi nestabilní vedení lyží a tvar oblouku, který má tvar spíše do písmene "J" než do optimálního písmene "S". Příčinu vidím ve velké pasivitě dolních končetin a naproti tomu příliš velkém vertikálním pohybu, který rozhazuje souhru a způsobuje další řetězec chybiček. Lyže nejsou vedeny a práci chodidel a dolních končetin (které by měly způsobovat zatáčení především) nahrazuje rotace a přiklánění se do oblouku. Lyže v první polovině oblouku bez kontroly zrychlují a jezdec je poté nucen brzdit v druhé části oblouku (proto není oblouk kulatý) a nemůže tak využívat potenciál svých lyží.
Cvičení:
Soustřeď se na práci dolních končetin. Zkus lyžovat pouze na botech, aby sis procítil, co je potřeba dělat s chodidly a dolními končetinami při jízdě na lyžích. Mezi oblouky se zvedni jenom tak, abys mohl neustále pod klidnějším trupem manipulavat s nohami a především s chodidly. Pár TIPů k tréningu: zkus bez lyží na místě pouze v botech natáčet (ukazovat) prsty u nohou ze strany na stranu a paty současně do protisměru. Osa otáčení bude tedy uprostřed chodidla a pokud se ti podaří do sněhu vykreslit hezkého motýlka, vyhrál jsi!Stejný pocit potom vezmi s sebou, až pojedeš z kopce dolů a neustále kresli jednoho motýlka za druhým a nikdy nepřestávej. Co oblouk to jeden motýlek. Zkus také chytit hole jako meče, upaž a dej oba hroty do sněhu pěkně vedle obou bot a co nejdál to půjde. Pohled namiř dolu z kopce, hroty holí ponechej ve sněhu a zkus takto udělat pár oblouků? Jaké to bylo? Hodně zdaru, sil a zábavy do lyžování přeje Tomáš.