David Pražák - komentář k analýze č. 1: ike - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy ike - č. 1 Komentář: David Pražák

David Pražák - komentář

k analýze: ike (lyžařská analýza č.1) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj Ike. Nejdříve musím ocenit, že jsi udělal první krok k úspěšnému zlepšení se. Nechal jsi se natočit a video jsi poslal sem. Video analýza je totiž jedním s nejefektivnějších nástrojů, jak se posunout v technice lyžování dále.

Tvoje jízda na mě na první pohled působí jako sportovní, dynamická a vyjetá po hranách. Jak sám cítíš, není to ovšem ještě úplně ono. Vše pramení z jedné hlavní chyby, kterou děláš. Jde ale o celkem častou chybu u mnoha lyžařů. Schválně, až příště zase pojedeš na hory, tak se třeba z lanovky, nebo od hospůdky u lesa zkus podívat na svah, kolik lidí má podobný lyžařské projev jako ty. Myslím, že jich pár najdeš. Pojďme si tedy společně zkusit najít onu chybu a najít nějaké řešení, abys měl ze svojí jízdy větší radost.

Analýza:

Před tím, než se dáš do dalšího čtení, pusť si ještě jednou svojí jízdu a zamysli se nad tím, jakým způsobem vlastně vůbec zatáčíš? Jaká je tvoje představa? Máš? Tak dobře. Pravděpodobně jsi přišel na to, že je lyže potřeba postavit na hrany, aby vůbec zatočily. Bez toho bys totiž jel jenom rovně z kopce. Teď si zkus zase sám odpovědět, kterou částí těla a jakým pohybem to hranění provádíš? Po vlastní úvaze a také zřejmě po přečtení analýz mých kolegů analyzátorů jsi asi zjistil, že nakláníš do oblouků hlavně svoje boky. A tady začíná celý řetězec dalších chyb, které jsou ale pouze následkem té hlavní: Hranění lyží pávní -> přehnaná protirotace pánve (pánev ti padá příliš dovnitř oblouku) -> zatížení vnitřní nohy (nezatížená vnější ti odjíždí od zatížené vnitřní) -> pánev padá dozadu, oblouk končíš v záklonu -> nový oblouk zahajuješ přílišným zdvihem z nohou nahoru a vpřed, aby jsi vše dohnal -> v dalším oblouku vše začíná nanovo. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven?

Cvičení:

Zamysleme se společně ještě jednou. Šlo by zahranit lyže nějak jednodušeji, nebo efektivněji? Jakými možnými pohyby by to šlo? Klidně si to vyzkoušej. Když ne na sněhu tak alespoň u stěny doma v obýváku, kde se budeš moci opřít. Nakláněj se do oblouku, zahraňuj imaginární lyže, které máš teď na nohou. Jde to pouze pánví? Nebo snad celým tělem? Vyzkoušej! Co kolena, anebo jenom kotníky? Hotovo, vyzkoušeno? Co jsi zjistil? Asi, že vlastně funguje všechno. To je sice pravda, ale jak už jsem naznačil, hranění lyží pouze pánví vede ke zmíněným problémům a navíc dochází k omezení hybnosti tvých nohou. Právě to ti brání v důležitých pohybech, které ti chybí, abys jezdil lépe. Která část tvého těla je vlastně nejblíže lyžím? Ano, chodidlo. Jestliže chceš dobře a s menší námahou hranit lyže, začni právě tam. Představ si, že tvoje chodidla jsou vlastně prodloužené lyže a také je tak nakláněj na hrany. Takže když hraníš lyže v oblouku, nakláníš palcovou hranu vnější lyže a malíkovou hranu vnitřní lyže směrem do oblouku a pak je v novém oblouku překlopíš. V závislosti na vzrůstající rychlosti se pak dále přidávají kolena, pak až pánev, popř. celé tělo. Začít je ale potřeba od lyží, resp. chodidel! Proto další krok ke tvému zlepšení je zaměřit se na chodidla a práci s kotníky.

Tady je jeden tip na to, co si můžeš sám vyzkoušet na mírné a prázdné sjezdovce:Střídat jízdu šikmo svahem na hranách (klidně i malý oblouček ke svahu) a sesouvání bokem – zahraněním lyží a následným povolením pohybem v kotníkách, jak jsi to už vyzkoušel doma v obýváku. Zkus navázat vícekrát za sebou. Až se ti podaří rozhýbat kotníky, zkus tento pohyb a pocit z tohoto cvičení přenést do své vlastní jízdy bez toho, že bys tam ihned padal pánví.

Zpět na analýzu - ike (lyžařská analýza č. 1)

Komerční tipy