Lech Zürs Warth Schröcken - aktuální report z 19. - 20.01.2015 - SNOW.cz

Lech Zürs Warth Schröcken aktuální report z 19. - 20.01.2015

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Vorarlbersko

Lech Zürs Warth Schröcken - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 19.01.2015 do: 20.01.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Jestliže se alpská střediska mohou přetrhnout, které je rodinnější, Lech a vlastně celý Arlberg pro děti úplně vhodný není – má sice četné cvičné vleky přímo v letoviscích, dokonce i omezený skipas pro začátečníky, ale velkou část oblasti si užije až středně zdatný lyžař, který má dost sil (o freeridové nabídce ani nemluvě). Pro náročného jezdce to může být hotový ráj, kde se ujezdí do němoty.

Ačkoliv se lyžuje zhruba mezi 1 500 a 2 500 m n. m., pocitově jste o nejméně o půl kilometru výše - Arlberg je prostě impozantní pohoří.

Od loňské sezóny jsou dvojstřediska Lech Zürs a Warth Schröcken spojena kabinkovou lanovkou do sítě 190 km sjezdovek.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Lech:
Okolo nejluxusnějšího rakouského letoviska se rozkládají poměrně různorodé terény včetně těch přirozeně lehčích, což je v Arlbergu spíš výjimkou – typické jsou členité a točivé tratě s množstvím křižovatek a proměnlivou náročností, které svádějí k nahodilému bloudění

Warth Schröcken:
Oproti Lechu je stejnorodější s jedním hlavním hřebenem, z něhož stékají tratě do všech stran. Má více „líbivých“ sjezdovek středních délek – vždy širokých, s "jednou" náročností na celé trase a s expresní sedačkovou lanovkou, takže to láká jezdit nahoru – dolů.

Zürs:
Dva orientačně přehledné protilehlé svahy s dlouhými a sportovně červenými sjezdovkami, na nichž není nouze o terénní „překvapení“, dávají možnost chytnout ranní i odpolední slunce.

Sněhové podmínky:

V Lechu, Zürsu i Warthu na pohled sněhová idylka díky až 30cm přídělu prašanu hned po půli ledna, ale stále na svazích leží „jen“ mezi půl a jedním metrem sněhu, což je na zdejší poměry málo.

Každé ráno byl hebký prachový manšestr, během dne se hlavně na sjezdech do údolí obnažovall i tvrdší podklad. Zasněžovalo se ve dne v noci, zvláště na dojezdech tratí do Lechu a Warthu a na ski-route do Zugu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V Lechu, Zürsu i Warthu jezdíte prakticky celý den na expresních, většinou krytých a často i vyhřívaných sedačkových lanovkách. Nová propojovací kabinka mezi Lechem a Warthem je prostorná a jízda „uteče“ i díky výhledům po celé trase. Visuté kabiny vedou jen na „freeridové“ vrcholy Rüfikopf a Trittkopf – prvních z nich je zároveň tranzitním bodem z Lechu do Zürsu. Stará nepohodlná dvousedačka stoupá i do sedla Madloch Joch, odkud vede dlouhá náročná ski-route do Zugu (alias Lechu) - jediné lyžařské propojení z Zürsu zpět do Lechu.

Alternativním spojením Lechu a Zürsu je skibus, který zajíždí až k lanovce Valfagehr v St. Antonu - jezdí po 20 minutách, ve špičkách i častěji.

Zalidněnost:

Živá, ale příjemně - ráno nikde nikdo, přes den na exponovaných místech občasný shluk. Symbolické fronty vznikaly jen čekáním na "volnou" sedačku do dvojice.

Narvanější byly některé skibusové spoje - zvláště ráno a odpoledne.

Občerstvení a aprés-ski:

Méně horských chat, než je zvykem v Tyrolsku nebo Itálii, jen na dojezdech do Lechu mnoho chat s terasami pro klidnější aprés-ski.

Doprava do střediska a parkování:

Cesta z Prahy může za bezproblémového provozu trvat i necelých 6 hodin. Lech a Zürs je v zimě přístupný jen od jihu přes sedlo Flexenpass – užší horská silnice velmi dobře prohrnutá se zbytky ujetého sněhu (při větším sněžení vždy řetězy, v případě velkého lavinového nebezpečí není výjimkou ani úplné uzavření cesty). Warth Schröcken je v zimě přístupný naopak jen ze severu – buď přes Bregenz, nebo přes Reutte a Lechtal (bez rakouské dálniční známky). Průjezd mezi Lechem a Warthem je v zimě uzavřen.

Parkoviště:

 • v Lechu – za poplatek (garáže v centru poblíž lanovky na Rüfikopf) nebo zdarma (poblíž okrajové lanovky Schlosskopf)
 • u nástupních stanic lanovek ve Warthu – zdarma
 • v Zürsu u hlavní silnice poblíž lanovky na Trittkopf – zdarma

+ plusy

 • opravdu velké lyžařské území
 • výborné náročnější terény
 • expresní a pohodlné sedačky
 • vysokohorská atmosféra

- mínusy

 • méně odpočinkových sjezdovkových dálnic
 • velmi drahé ubytování v Lechu a Zürsu

Diskuze: Lech Zürs Warth Schröcken

25.01.2015 07:29:53 #2 

Příspěvků: 304

bohous357

>> Reakce na aktuální report z 19. – 20.01.2015.

Radku, k Tvému reportu si dovolím přidat :

Ski Arlberg se stal s ohledem na neexistenci slevového systému a zrušení vedlejší sezóny po připojení Warth-Schröcken areálem s nejdražší permanentkou v Rakousku.

Informace o nevhodnosti areálu pro rodiny s dětmi není přesná : celý prostor na východně orientovaných svazích nad Lechem od Kriegerhornu až po Schlössle je v podstatě dětský areál. Podobně i přejezd z Lechu do Zürs od Rüfikopf přes Hexenboden je rodinný výlet.

25.01.2015 20:56:47 #3 

Příspěvků: 1869

Radek Holub - SNOW muž

>> #2, bohous357, 25. 01. 2015 07:29:53

Ano, je spolu se Söldenem a Ischglem nejdražší, což myslím odpovídá velikosti i věhlasu.

Je to tak, nad Lechem jsou cvičné louky, ale vzhledem k rozsahu celého areálu je to relativně málo. Záleží taky, jaké děti – já měl na mysli tak 4 až 8 let. Z Rüfikopfu do Zürsu je to příjemný panoramatický výlet, podobně se dá prokličkovat i Warth Schröcken, ale už za cenu vynechání „atraktivnějších“ sjezdovek. Oproti jiným střediskům tu koneckonců moc dětí vidět není :-)

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.


Níže naleznete další reporty ze střediska

25.01.2016  | Lech Zürs Warth Schröcken

 • autor: bohous357
 • hodnocení:
Zürs: vše v provozu, všechny sjezdovky v perfektním stavu celý den i přes vysoké nadnulové teploty s výjimkou dojezdu 3/3a. Málo lidí, vyšší koncentrace pouze na spojovací upravované routě 33 do Zugu, která je součástí okruhu Weisse Ring a dole byla sjízdná s obtížností černé sjezdovky. Lech: deklarovaná výška sněhu 100 až 135 cm, ale na jižním svahu k Zugu pouze nesouvislá pokrývka, červená sjezdovka 45 přeznačená na routu. Prudší úseky na 46, dlouhé modré 35/35a a červené 34b na šrot už v poledne, takže vysoká koncentrace lidí na zbývajících dětských modrých. Dojezd do Lechu celkem OK, ale návratová 38b do Zürsu odpoledne v žalostném stavu – že by se rolbaři raději slunili ? Lech nebrat :-( Warth: deklarovaná výška sněhu 155 cm, přesto na jižním svahu na černé variantě W8 prolézala hlína. Velmi dobrý stav ostatních sjezdovek i odpoledne za velmi teplého a slunečného počasí, dobře sjízdné byly i všechny černé nábližky. Zalidněnost střední, na sedačky rovnou do turniketu.

Vogel (Bohinj)

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 9
Otevřené sjezdovky 0 z 22 km