Ski Dubai - aktuální report z 01.02.2015 - SNOW.cz

Ski Dubai aktuální report z 01.02.2015

    průměrné hodnocení:

Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

  • autor: Milka
  • hodnocení:
  • návštěva od: 01.02.2015 do: 01.02.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Předpokládám, že tohle je ten nejbláznivější lyžařský report, jaký kdy píšu. Od lyžování v kryté hale stojící v pouštní Dubaji jsem si moc neslibovala, ale vynechat ho v programu během naší návštěvy prostě nešlo… :-)

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Jde o jeden svah rozdělený sedačkovou lanovkou, která prochází jeho prostředkem. Přibližně uprostřed se svah i lanovka zalamují, lanovka zde má mezistanici a dochází i k mírnému terénnímu zlomu. Oficiálně je celá horní část nad zalomením označená červeně a vešlo by se tam i pár širokých oblouků. Dolní část vlevo od lanovky je značená černě, pravá strana v okolí mezistanice modře a pravá dolní část zeleně. Ve skutečnosti je to všechno takové modré…

Sněhové podmínky:

Ski Dubai je takový velký mrazák stojící v místech, kde v létě údajně teploty dosahují +50 °C ve stínu. Přírodní sníh tu tedy logicky nenajdeme, hala je dobře vysněžená sněhem technickým. Netuším ale, jakým způsobem ani jak často probíhá úprava svahů (zřejmě rolbou, v mezistanici lanovky je depo). Podklad je klasický umrzlý technický, na něm naškrábaný poprašek, ale žádné velké muldy se z něj netvoří, na to tam není dostatek lyžujících. Na nástupu na lanovku, na výstupu z ní, na vstupu do haly i dalších místech jsou místo sněhu plastové kartáče/koberce, které jsou asi jednodušší na údržbu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Středem haly vede 260 metrů dlouhá neodpojitelná čtyřsedačka zdolávající převýšení 57 metrů. Je bez nástupního pásu a bez prostoru na odkládání nohou, jen s bezpečnostní zábranou. Aby byl nástup komfortní, jezdí lanovka pomalu (1,5 m/s, doba jízdy 3 minuty, pro srovnání, kdo znáte třeba v Rokytnici nad Jizerou čtyřsedačku Horní Domky, ta jezdí 2,6 m/s), cesta vzhůru je zdlouhavá. Jak jsem se ale dočetla ve SNOW 86, systém jejího zalomení je unikátní, takže jsem si ho pořádně prohlédla :-).

Mnohem rychlejší je poma vedoucí podél levé stěny haly, bohužel v době naší návštěvy nebyla otevřená pro návštěvníky, ale využívaná jen jedním zaměstnancem, který prováděl údržbu.

V pravé horní části haly se nachází malý snowpark (asi 6 překážek), podél kterého vede lanový vlek, zajímalo by mě, jestli byl vůbec někdy v provozu :-). V pravé dolní části je pak prostor vyhrazený pro začátečníky, který je od zbytku sjezdovky oddělen snowtubingem. V prostoru pro začátečníky je jeden lanový vlek a jeden pojízdný koberec. Zní to možná rozlehle, ale ve skutečnosti je všude prostor tak na těch 5 lidí, kteří se tam v danou chvíli pohybují :-).

V nejspodnější části haly jsou atrakce, které využívají ti, kteří se zde se sněhem potkávají poprvé. Jsou zde různé skluzavky, prolézačky, pneumatiky na kolotoči, dráha pro zorbing…

Součástí haly je samozřejmě kompletní zázemí, jako je půjčovna vybavení, které má tedy už to nejlepší za sebou, převlékárny s toaletami, obchod, lyžařská škola atd. Za skříňky se platí zvlášť, půjčení vybavení je ale v ceně skipasu – týká se to lyží, holí, přezkáčů, bundy, kalhot a jednorázových ponožek, pro děti jsou k dispozici helmy. Všichni bez výjimky musí mít vlastní rukavice (nebo je na místě koupit) a dospěláci taky čepici. Oblečení doporučuji nepodcenit, lanovka je pomalá, všude vane studený vzduch, je tam takové neobvyklé klima a docela zima (my měli -4 °C).

Zalidněnost:

Přišli jsme asi ve 20:45, k lanovce se dostali tak po deváté. Na svahu pár lidí, kteří se spíše učí, stihnete to sjet 3×, co oni jednou, na lanovce pár lidí, většinou ale místní, kteří poprvé v životě cítí zimu a vidí sníh, takže si koupí lístek a jezdí na lanovce, ani nahoře nevystupují. V začátečnickém prostoru bylo asi 8 žáků s instruktorem, ve zbytku haly dohromady tak dalších 20 lidí s lyžemi nebo snowboardem na nohách. Když se to sejde, může se stát, že pojedete nahoru až třetí sedačkou :-).

Občerstvení a aprés-ski:

Uprostřed haly se u mezistanice sedačky nachází Avalanche Café, jelikož je hala součástí mallu, je v okolí spousta možností, které můžete využít, i kdybyste měli celodenní permici. My měli jen dvouhodinovou, což bohatě stačilo, ulyžovat k smrti se tu stejně nedá :-), nevyužili jsme tedy ani místního občerstvení.

Doprava do střediska a parkování:

Čeká vás cesta na letiště, obvyklé odletové procedury, asi 6 hodin letu, rozlehlé dubajské letiště, seance s imigračním úředníkem (od loňska se víza vydávají po příletu a zdarma) a cesta k Mall of the Emirates, jehož součástí Ski Dubai je. Zvolili jsme metro, jehož červená linka přímo spojuje letiště s mallem. Když se posnažíte, za nějakých 12 hodin jste tam :-).

+ plusy

  • Málo lidí, pokud by byla v provozu rychlá poma, tak věřím, že se v prudší části dá třeba pilovat technika
  • Super ochlazení ve městě, kde ani v nejstudenějším měsíci lednu neklesá průměrná teplota pod 20 °C

- mínusy

  • Takové „instantní“ lyžování – je to jako byste si třeba vyrobili ledové kluziště v obýváku na ploše 2×2 metry :-)
  • Na lyžařskou dovolenou tam asi nepojedete… ;-)

Diskuze: Ski Dubai

07.02.2015 15:52:07 #2 

Příspěvků: 1845

fischerbl

>> Reakce na aktuální report z 01.02.2015.

Opravdu bláznivý report. Z popisu není zcela zřejmé, zda jste si věci na lyžování půjčovali nebo měli vlastní. Ne že bych se do Dubaje chystal, ale třeba někdy…

Jinej gang...

07.02.2015 21:18:17 #3 

Příspěvků: 152

martin4

Ahoj, byl jsem tam koncem leta a 2 hodiny lyzovani vcetne lyzi, bot, oteplovacek a budy 1000 kc

05.02.2016 09:29:21 #4 

Příspěvků: 72

Milka žena

Škoda, že nechodí nějaké upozornění na příspěvky, objevit ho s ročním odstupem… Každopádně výbava (lyže, hole, přezkáče, ponožky, kalhoty a bunda) je v ceně skipasu (200 AED), vlastní jsme vezli jen rukavice a čepici, pod svrchní oblečení jsme vrstvili běžné civilní, kvůli dvěmar hodinám bych do SAE fakt žádnou výbavu netahala :-). Nicméně ty místní lyže servis neviděly asi kolik let, na umrzlém technickém sněhu to bylo docela žalostné…

05.02.2016 10:08:28 #5 

Příspěvků: 1991

Radek Holub - SNOW muž

>> #4, Milka, 05. 02. 2016 09:29:21

V každém vlákně je vpravo nahoře tlačítko „Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem“. :-)

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

05.02.2016 18:10:58 #6 

Příspěvků: 72

Milka žena

>> #5, Radek Holub – SNOW, 05. 02. 2016 10:08:28

Klasicky v diskuzi vím, ale tohle byla asi primárně reakce na můj report a sice vím, že se z toho zakládá vlákno diskuze, ale už nevím, jestli to jde nějak sledovat. Na druhou stranu asi stejně není v mých silách sledovat diskuzi ke každému areálu, ke kterému napíši report, jestli na to náhodou někdo nereaguje… :-D.

Každopádně do Ski Dubai by to asi chtělo aspoň ruční brousek a vosky do kapsy, byť tedy i tak se toho s těmi jejich lyžemi moc nezmůže…

05.02.2016 20:02:07 #7 

Příspěvků: 1845

fischerbl

>> #6, Milka, 05. 02. 2016 18:10:58

Předně děkuji za vysvětlení. A s tím vláknem je to, jak píšeš. Vytvořilo se na základě mé reakce na Tvůj report.

Jinej gang...

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

SNOW tipy

Výška sněhu 70 cm
Otevřené lanovky a vleky 27 z 46
Otevřené sjezdovky 99 z 239 km