Chiesa in Valmalenco - aktuální report z 28. - 29.01.2016 - SNOW.cz

Chiesa in Valmalenco aktuální report z 28. - 29.01.2016

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Lombardie

Chiesa in Valmalenco - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 28.01.2016 do: 29.01.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Středně velký, velmi líbivý a překvapivě panoramatický areál v oblasti Valtellina má prakticky ideální rodinné parametry, ale i jednu nevýhodu - je poněkud nešťastně dopravně (ne)dostupný z Česka. Oproti oblíbené Santa Caterině či Bormiu má mnohem vděčnější charakter terénu, ovšem bez možnosti „lyžařské turistiky“ v rámci skipasu.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Lyžařský areál vystélá terénní mísu Alpe Palu, obkrouženou třítisícovými masivy (Bernina, Disgrazia, Tremoggia) – výsledkem je jedinečné 360° panorama, přitom z každého vrcholu trochu jiné. Dva zpřístupněné vrcholy a čtyři páteřní lanovky nabízejí plnobarevnou paletu tratí – mírnější přívětivé kolem Alpe Palu, sportovnější z Cima Motta a nakonec komorně pohodové z nejvzdálenějšího Sasso Nero:

Alpe Palu

 • výukové hřiště s pojízdnými koberci, mírná modrá sjezdovka se 4sedačkou
 • přístup od horní stanice lanovky Snow Eagle po modrém „bulváru“, zpět pozemní lanovkou nebo sedačkou, která má i vlastní krátký slalomák
 • pohodová dálniční červená trať lesem do San Giuseppe (krytá 4sedačka s mezistanicí)

Cima Motta

 • velkoryse široká a přehledná černá sjezdovka s mírnějším nájezdem směrem k Alpe Palu, velkým obloukem ji obíhá milá modrá sjezdovka s variantou červeného „rukávu“ v horní části (4sedačka)
 • přehledné, jemně zvlněné sjezdovky (modrá, červená) na východním svahu k Dosso dei Venti, kam souběžně spadá i méně nápadná, ale krásná černá trať Thöni, příjemně proměnlivá a s nečekanou „stěnou“ na závěr (expresní 4sedačka)

Sasso Nero

 • milá červená sjezdovka s jedním slunečným hangem a mírným dojezdem v řídkém lese (expresní 4sedačka)

Sněhové podmínky:

Sjezdovky vedou do všech světových stran, takže si lze během dne „volit“ sníh podle chuti. Převládal pevný až zmrzlý podklad s tenkou povrchovou vrstvou suchého sněhu, během dne většinou drživý povrch, místy „vyšoupané“ plotny. Na stinných svazích zůstával ještě suchý přemrzlý prašan po celý den. Kvůli nedostatku sněhu jsou bohužel uzavřeny nebo neupraveny některé varianty tratí z vrcholu Cima Motta (např. parádní černá Thöni).

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Obdivuhodná je obří přístupová lanovka z Chiesy, která během pár minut vyletí bez jediné podpěry jako orel přímo na okraj hlavní lyžařské mísy. Kromě pomalé 4sedačky na cvičné louce a z Alpe Palu na Cima Motta jsou v areálu expresní 4sedačky, na trase ze San Giuseppe i s bublinou.

Sjezdovky jsou rozprostřené do tří lokalit, ovšem hladce a orientačně jednoduše propojených – areál tak nepůsobí úplně malým dojmem, poměrně snadno se v něm přitom orientuje.

Zalidněnost:

Ve všední den tu nelyžoval prakticky nikdo – některé sjezdovky byly zcela prázdné prakticky po celý den, žádné čekání na volné „okno“ (o víkendu je naopak pravděpodobně dosti rušno). Největší koncentrace lyžařů-začátečníků byla na cvičné louce, občas se vyskytli „školní hadi“ i na mírnějších sjezdovkách. Celkově je tu pomalejší provoz díky značnému podílu méně zdatných lyžařů.

Občerstvení a aprés-ski:

Přímo na hlavním prostranství Piazza Palu je praktický, kapacitní a prostý samoobslužný „krmelec“ – s posezením uvnitř i na venkovní terase. Kdo raději něco menšího a malebného, může zajet třeba k horské chatě se vzdušnými výhledy Rifugio Motta.

Doprava do střediska a parkování:

Do Chiesy se dá přijet "severní" trasou přes Landeck, Zernez, Passo Bernina, Tirano a Sondrio, příp. přes Livigno, anebo také "východní" trasou přes Tonale a Apricu.

Ve středisku nejezdí skibus, takže je nutné z většiny ubytování dojíždět:

 • Chiesa in Valmalenco – zpevněné terasovité parkoviště u nástupní stanice visuté lanovky – zdarma
 • San Giuseppe – zpevněné parkoviště u nástupní stanice sedačkové lanovky – zdarma

+ plusy

 • rodinné středisko s velmi vděčnou kombinací terénů
 • až na jednu výjimku expresní lanovky
 • krásná panoramata prakticky ze všech sjezdovek
 • ceny

- mínusy

 • spojení s městečkem jen obří visutou kabinou
 • delší příjezdová trasa z ČR
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 11
Otevřené sjezdovky 0 z 19