Chiesa in Valmalenco - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Itálie Lombardie Chiesa in Valmalenco

Chiesa in Valmalenco

Foto

Vysoko nad městečkem Chiesa v údolí Valmalenco se v panoramatické kotlině rozkládá lyžařský areál s velmi pestrou paletou typicky italských sjezdovek – od lehkých až po náročné. Zatímco o víkendu sem ve velkém míří lyžaři z nedalekého Milána, ve všední dny bývá areál poloprázdný.

Chiesa in Valmalenco - sjezdovky

44%35%21%
23 celkem sjezdovek (km)
23 zasněžování (km)

Chiesa in Valmalenco - lanovky a vleky

sedačka
2
sedačka expres
2
sedačka krytá
2
visutá kabina
1
zubačka / metro
1
13600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

985-2353 m n.m.1368 m

Nadmořská výška sjezdovek

1527-2353 m n.m.826 m

Mapa sjezdovek

Chiesa in Valmalenco - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Chiesa in Valmalenco - lyžování

Lyžařské terény nad údolím Valmalenco nedaleko Sondria vystélají terénní mísu zvanou Alpe Palu, jež je obkroužena třítisícovými masivy Bernina, Disgrazia a Tremoggia – toto 360° panorama, z každého místa areálu trochu jiné, dává přívětivému lyžování jedinečný šmrnc.

Dva zpřístupněné vrcholy a čtyři páteřní lanovky nabízejí plnobarevnou paletu tratí – nejmírnější okolo louky Alpe Palu, sportovnější pak z centrálního vrcholu Cima Motta a nakonec komorně pohodové z nejvzdálenějšího Sasso Nero. Zdejší sjezdovky jsou do terénu vtisknuté typicky italským „dálničním“ způsobem – jsou přímé, široké, s občasnými zlomy, zato bez velkých terénních nerovností a střídají se na nich svižné a „odpočinkové“ úseky. Nechybí ani romantická zákoutí s kamennými salašemi, občas využitými i jako horské chaty. Jen nejvyšší partie sjezdovek jsou holé, brzy se ovšem noří do řídkého lesa.

V mělké terénní míse Alpe Palu se přirozeně soustředí cvičné terény, nechybí ani výukové hřiště, mírná modrá sjezdovka a samozřejmě restaurační zázemí – to vše je přístupné po „bulváru“ od horní stanice přístupové kabiny. Z Alpe Palu do malé osady San Giuseppe v postranním údolí klesá lesem pohodová červená sjezdovka. Hlavnímu vrcholu Cima Motta naopak vévodí široká, přehledná, ale náročnější, černě značená sjezdovka, již na odvrácené straně ještě trumfuje trať nesoucí jméno slavného Gustava Thöniho – je příjemně proměnlivá, avšak překvapí závěrečnou „stěnou“. Z Cima Motty jinak vedou i přívětivé, jemně zvlněné červené tratě. Velmi milá je i červená trať ze Sasso Nero s jedním hangem a mírným dojezdem v řídkém lese. Na mapě sjezdovek je zřetelně vidět ještě protilehlý lyžařský areál Caspoggio, který je však dlouhodobě mimo provoz.

Alpe Palu je v podstatě ideální výukové místo – cvičný svah s koberci se nachází přímo na „náměstí“ v centru areálu, odkud děti postoupí na lehkou školní sjezdovku s vlastní sedačkou a pak na další lehké tratě kolem, celý den jsou přitom na slunci i ve vrcholu zimy. Vydovádět se mohou i ve snowparku s lehkou „dětskou“ i náročnější zónou.

Terénní mísu Alpe Palu dělí od městečka Chiesa 1 000 m vysoký a strmý skalní ostroh, který úctyhodně překonává přístupová lanovka Snow Eagle – jedna z největších (kabina pro 160 osob) a nejspektakulár­nějších na světě (na své „orlí hnízdo“ stoupá bez jediné podpěry). Horní stanice je visutá, takže od zábradlí i pod mřížkovanou podlahou můžete obdivovat tisícimetrovou hloubku. Vězte, že některá střediska takovéto zážitkově-vyhlídkové platformy v posledních letech staví uměle jako extra atrakci.
Kromě pomalé 4sedačky na cvičné louce a krátké návratové dvousedačky slouží v areálu výhradně expresní 4sedačky, na trase ze San Giuseppe i s bublinou.
Sjezdovky v areálu Alpe Palu jsou sice rozprostřené do tří lokalit, ovšem hladce a orientačně jednoduše propojených – areál tak nepůsobí úplně malým dojmem, přitom se v něm poměrně snadno orientuje.

Na centrálním lyžařském „náměstí“ Piazza Palu najdete prostý samoobslužný „krmelec“ s posezením uvnitř i na venkovní terase, malebnou horskou chatu Rifugio Motta se vzdušnými výhledy pak poblíž hlavní černé sjezdovky z Cima Motta.

Sjezdovky jsou po italsku pečlivě pokryté zasněžováním, přitom terénní mísa dobře „lapá“ i přírodní sníh ze středomořských cyklón – metrové závěje tu znají dobře.

Celkově menší, ale velmi líbivý a panoramatický areál má oproti nedaleké a oblíbené Santa Caterině nebo Bormiu mnohem vděčnější, rodinnější charakter terénu, ovšem bez možnosti „lyžařské turistiky“ v rámci skipasu. A je zároveň poněkud nešťastně dopravně (ne)dostupný z Česka, nehledě na to, že ve středisku nefunguje ani skibus k lanovce. Zato se můžete ve všedních dnech spolehnout na liduprázdné sjezdovky.

Chiesa in Valmalenco - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

590

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • rodinné středisko s velmi vděčnou kombinací terénů
  • expresní lanovky
  • krásná panoramata ze všech sjezdovek
  • ceny

Minus:

  • spojení s městečkem jen obří visutou kabinou
  • časově náročnější příjezd z ČR

Odkazy

Madonna di Campiglio

Madonna di Campiglio

Madonna di Campiglio

Madonna di Campiglio

Madonna di Campiglio

Madonna di Campiglio

SNOW tipy