Aletsch Arena - aktuální report z 20. - 21.03.2016 - SNOW.cz

Aletsch Arena aktuální report z 20. - 21.03.2016

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Wallis

Aletsch Arena - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: mirjur
 • hodnocení:
 • návštěva od: 20.03.2016 do: 21.03.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na Aletsch Arenu jsem se těšil jako na jedno ze švýcarských top středisek, rozložené nad známým Aletschským ledovcem, se zárukou sněhu, slunečného počasí a nevídaných panoramat. A byl jsem poněkud zklamán.

Ano, sníh, slunce a panoramata se konala, ale pokud jde o lyžařské zážitky, bylo to slabší. Především středisko, jak je rozlehlé, tak mi připadá poněkud roztříštěné, přejezdy mezi jednotlivými oblastmi (Riederalp, Bettmeralp a Fiescheralp) jsou poměrně komplikované a časově náročné, což je do značné míry způsobeno tím, že v podstatě (až na výjimky) chybí jasně definované dlouhé sjezdovky - většinou se jedná a spoustu krátkých úseků rozdělených křižovatkami a odbočkami, na kterých občas chybí značení, takže člověk bez problémů sjede úplně jinam, než původně chtěl, značné procento tvoří úzké spojovací cesty vedené po běžných turistických a obslužných komunikacích, velmi často mají tvar sinusoidy a lyžař se nevyhne šlapání do kopce...

Ani napojení na lanovky do údolí není nejlepší. Cestu k lanovce Riederalp člověk musí hledat mezi hotely a sruby, ze dvou, které jsou k dispozici, navíc jezdí jen jedna - ta vzdálenější, bez nějakého upozornění, směrování... Z Bettmeralpu zase jezdí pouze velkokapacitní lanovka v půlhodinových intervalech na stojáka v tlačenici.

A konečně požitek z krásného počasí se stane nevýhodou v okamžiku, když zjistíte, že sjezdovky začínají měknout už dopoledne a po obědě je to opravdu bída. Takže celkový dojem - za hodně peněz málo muziky.

Přímo v Aletsch Areně jsme nelyžovali celý týden, ale odskočili jsme si i do sousedního Belalp a Lötschentalu - viz další recenze.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Nečekejte zde žádné dálnice. Lyžaři zhýčkaní kupříkladu Ischglem, Sv. Mořicem nebo Savogninem budou zklamáni. Alespoň pokud jde o části Rideralp a Bettmeralp. Dlouhé široké sjezdovky prostě nejsou, tomuto se blíží snad jen trasy č. 46 až 50 okolo lanovek Schönbiel a Wurzenbord a rozlehlé hřiště podél lanovky Blausee, které se však velmi rychle mění v oraniště. Ze zbývajících klidně třetinu až polovinu tvoří úzké spojovačky, krátké úseky, kdy není jisté, jestli jste na regulérní sjezdovce, polní cestě nebo stezce pro pěší, spousta zkratek, odboček, křižovatek...

Málokterá sjezdovka vede po celou dobu z kopce, jsou zde naprosto běžné sinusoidy, mnohdy s poměrně namáhavým šlapáním do kopce (typicky spojovačka č. 22 mezi Bettmerhornem a Moosfluhem).

Pro pohodové lyžování a vykrajování obloučků lze doporučit snad jen již zmíněné dostatečně široké červené a modré sjezdovky okolo lanovek Schönbiel a Wurzenbord. U ostatních se povětšinou jedná o sjezdy šusem po 5 m širokých cestách a rozjezdy do protisvahů občas přerušené širšími úseky.

Fajnšmekry budou určitě zajímat černé sjezdovky. Není jich mnoho, ale stojí za to! K č. 57 se od lanovky projíždí tunelem, na jehož začátku je varování, že následuje velmi prudký svah pouze pro velmi dobré lyžaře. Tunel je v pohodě, svah méně... Po překonání prvního šoku z pohledu dolů se to dá sjet, je to asi 100 m, pak už je to vcelku běžná černá. Druhá a poslední černá je 70 (a navazující 72) z nejvyššího bodu areálu - Eggishornu - a je moc pěkná. V horních partiích vede nad ledovcem Aletsch, na který je zde krásně vidět, avšak zakrátko se odkloňuje za skalní hřeben a směřuje doleva k Fiescheralpu. Střídá přitom prudší úseky s pohodovějšími, ty prudší ale jsou zároveň vždy dostatečně široké a bez terénních nerovností, takže dobře sjízdné. Tato sjezdovka je také jediná, kterou jsem jel v části Fiescheralp, víc jsem nestihl, takže je možné, že těch dobrých je tu víc.

Sněhové podmínky:

Sněhu dostatek, což bylo vidět na metrových sněhových čepicích na střechách místních baráčků. Celý areál je ale orientován jižně a březnové slunce se do svahů opírá obří silou, takže v nižších polohách sníh měkne už během dopoledne a odpoledne je již dokonale rozježděno.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Téměř celý areál je pokryt standardními sedačkovými lanovkami, občas je nutno použít kotvu, např. z Bettmeralp k Bettmerhornbahn, pokud nechcete použít komplikovanou variantu lanovka Blausee, pak dolů k lanovce Moosfluh, s ní nahoru na Moosfluh a teprve odsud k Bettmerhornbahn, je možné to zkrátit výjezdem pouze do mezistanice Blausee, odsud sjet ke kotvě č. 42, vytáhnout se na kopeček a sjet k Bettmerhornu. Nějakou dobu trvá, než na to člověk přijde... V opačném směru je k dispozici pohyblivý koberec.

První den brzy odpoledne zdánlivě bezdůvodně zastavili provoz páteřní lanovky na Moosfluh, takže abychom se dostali zpět k Riederalpu, bylo nutno místo ní použít 2 kotvy k Blausee, s ní vyjet do poloviny Moosfluhu, pak už to šlo. Taky prima za ty peníze...

Výjezd z údolí - zajištěn z Mörelu, Bettenu a Fiesche.

Mörel - klasická kabinka s nepřetržitým provozem přes mezistanici, velkokapacitní přímý vagon nejezdil. Cestou zpět byl trošku problém stanici napoprvé mezi domy najít.

Betten - 2 velkokapacitní kabiny na stání, jedna přímá, druhá s mezistanicí, obě v provozu, avšak v cca půlhodinových intervalech, takže narváno. V budově údolní stanice je v prvním poschodí vlakové nádraží (přízemí - parkoviště, 2. poschodí - lanovky), tedy velmi snadná dostupnost odkudkoliv je zjevná.

Fiesch - nepoužili jsme.

Zalidněnost:

Kupodivu značná, o prázdných sjezdovkách (až na výjimky) se hovořit nedá, ale na druhou stranu ani nebylo přeplněno, fronty u lanovek jsme také nezažili. Parkoviště byla úplně plná v neděli i ve všední den, ale na kopcích se to rozptýlilo. Nejexponovanější byl zřejmě Bettmerhorn a sjezdovky okolo lanovek Schönbiel a Wurzenbord.

Občerstvení a aprés-ski:

Moc jsme nevyužili hlavně kvůli cenám - nápoje (čaj, káva, malé pivo) 4-5 CHF, zákusky okolo 6 CHF, saláty, polévky, párky 9-12 CHF, hlavní jídla 15-20 CHF.

Větších restaurací v areálu není mnoho - snad jen kruhová na Bettmerhornu, pak na okraji Riederfurka, chata Bättmer Hitta taky poněkud mimo sjezdovku, pak hotely a restaurace mezi domy pod sjezdovkami, a jinak několik menších bufetů.

Doprava do střediska a parkování:

Z Brna přes Rozvadov, Mnichov, Bregenz, Chur, San Bernardino, Simplonpass, Brig. V sobotu 6.00 až 19.30 h bez problémů, jediné menší zhuštění těsně před Mnichovem, další půlhodinové zdržení způsobené autonehodou v tunelu u Mnichova nepočítám. Bez hraničních kontrol, pouze namátková při přejezdu z Itálie do CH, 2 min zdržení. DZ Švýcarsko stále za 40 CHF.

Parkování - v Riederalpu parkovací dům, 10 CHF/den. Bettmeralp - několik velkých parkovišť okolo lanovky, 3,50 CHF/den.

+ plusy

 • Nádherné slunečné počasí
 • Dostatek sněhu v celém areálu
 • Luxusní panoramata v čele s Matterhornem na jedné straně a s Jungfrau a Aletschským ledovcem na straně druhé...
 • Mnoho zimních turistických tras

- mínusy

 • Vzdálenost z ČR, vysoká cena skipasů
 • Absence dlouhých, širokých sjezdovek
 • Abnormální množství úzkých přejezdů, křižovatek, vedlejších tras a protisvahů
 • Vysoká cena ubytování
 • Poplatky za parkování
 • Komplikované přejezdy mezi jednotlivými částmi, horší návaznost tratí na lanovky do údolí
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Lipno

Lipno

Lipno

Lipno

Lipno

Lipno

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 2 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 16