Les Sybelles - aktuální report z 12. - 19.01.2013 - SNOW.cz

Les Sybelles aktuální report z 12. - 19.01.2013

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Savojsko

Les Sybelles - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Jiřa
 • návštěva od: 12.01.2013 do: 19.01.2013
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Velmi rozlehlý areál je tvořen třemi většími a třemi malými středisky. Le Corbier (1 550 m n.m.) a La Toussuire (1 750 m n.m.) jsou francouzská klasika - panelákové ubytování ze 70. let ale i novější rezidence ve stylu horských chalup. Saint Sorlin d´Arves (1 600 m n.m.), ke kterému patří největší část sjezdovek, je spíš ve stylu tradiční horské vesnice, stejně jako pod ním ležící Saint Jean d´Arves. Zbývající střediska St. Colomban (1 100 m n.m.) a Les Bottieres (1 300 m n.m.) jsou původní horské vesnice. Reliéf terénů je velmi rozmanitý od oblejších vrcholů nad Le Corbier a La Toussuire až po ostré skalnaté štíty a ledovec nad Saint Sorlinem. Z vrcholů je úchvatné 360º panorama korunované třemi skalními zuby Auguilles d´Arves a na opačné straně v dálce Mt. Blancem. Uváděná nadmořská výška celého resortu je 1 100–2 620 m n.m., nicméně využitelné převýšení během jednoho sjezdu bych odhadoval na cca 900 m.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Dle skimapy 310 km sjezdovek. Samozřejmě, že část uváděné kilometráže padne na přejezdy a plošší dojezdy sjezdovek, ale poctivých sjezdovek je v případě tohoto resortu opravdu podstatná část. Nejsportovnější, převážně červené sjezdovky jsou nad Le Corbier. Zde bych vyzdvihl kombinaci červených tratí Frite a Envers s převýšením cca 800 m nebo hodně širokou modrou Grande Vadrouille. Pěkná černá J. N. Augert byla bohužel v průběhu týdne uzavřena, protože v její horní části se objevila velká trhlina až na trávu a hrozilo sesunutí části sjezdovky do postranního údolí. Nad La Toussuire se mně líbily červené tratě na bočním hřebenu a vrcholu Grand Truc, které jsou však hůře dostupné díky dlouhému a pomalému traverzu. Díky tomu je však na nich naprosto minimální provoz. Téměř všechny sjezdovky nad La Toussuire mají ostřejší začátek a plošší až plochý dojezd a dle skimapy se zdají zajímavější, než ve skutečnosti jsou. Z hory Balme nad Saint Sorlinem spadají převážně středně dlouhé červené a modré tratě s převýšením cca 600 m. Za Balme se zdvihá ještě hřeben hory Les Perrons, na kterém dosahují velmi pěkné a široké sjezdovky maximální nadmořské výšky cca 2 600 m. Tato část areálu působí jako obrovská mraznička, což bohužel v kombinaci s pomalou třísedačkou, která sem vede, nebyla úplně ideální kombinace. Pěkná je kombinace červené s černou sjezdovkou z vrcholu Ormet v lesích nad nejníže položenou částí resortu St. Colomban.

Sněhové podmínky:

Výborné. Před naším příjezdem napadlo cca 40 cm nového sněhu a v průběhu pobytu přibylo dalších cca 30–40 cm. Celkem odhadem cca 120 cm přímo ve střediscích až 200 cm ve vrcholových partiích. Protože větší část pobytu docela mrzlo, sníh se udržoval ve výborné kondici. Ve vyšších polohách byl až přemrzlý a kdo nemazal, tak hlavně na traverzech moc nejel.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V mrazivém počasí, které panovalo, se bohužel projevila největší slabina resortu v tom, že neprovozuje žádnou kabinovou lanovku ani sedačku s bublinou. V každém ze tří větších středisek jsou centrální tratě obslouženy jednou nebo dvěma rychlými šestisedačkami. Ostatní lanovky jsou neodpojitelné čili pomalejší čtyřky nebo hodně pomalé trojsedačky. Hlavní křižovatka skiresortu na hoře L´Ouillon a okrajové tratě jsou převážně obslouženy pomami.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Velmi mírná. Snad jen na centrální sjezdovce z vrcholu Grande Verdette nad La Toussuire byl větší provoz.

Občerstvení a aprés-ski:

Oproti jiným francouzským střediskům méně hospod ve vyšších polohách přímo na sjezdovkách. Cenová hladina na poměry ve Francii mírně nižší až na nechutně drahé pivo v hospodě u lanovky Moulin Express v St. Sorlin.

Doprava do střediska a parkování:

Cesta z ČR je je jako vždy do Francie docela dlouhá. Až do města St. Jean v údolí je však téměř stále po dálnici. Stoupání do střediska má cca 15 km a bylo bez problémů sjízdné, i když při zpáteční cestě mírně sněžilo. Parkování zdarma v okolí rezidencí nebo za poplatek v podzemních garážích. Aut však bylo skutečně pomálu.

+ plusy

 • velmi mírný provoz na sjezdovkách
 • lanovky a vleky absolutně bez front
 • solidní sjezdovky bez většího počtu hluchých míst
 • v podstatě všude jsou vhodné bezpečné terény na ježdění mimo sjezdovky
 • krásné výhledy z několika míst
 • mírně nižší cenová hladina oproti jiným francouzským střediskům
 • na lyžích téměř ze dveří apartmánu

- mínusy

 • chybějící lanovky s bublinami nebo kabinky při zhoršeném počasí
 • obecně zastaralejší přepravní zařízení
 • chybí více výrazných sjezdovek, které by si lyžař vryl na dlouhou dobu do paměti
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

25. - 26.01.2020  | Les Sybelles

 • autor: nbxnbx
 • hodnocení:

Když dojedete do střediska a všechno jak se říká klapne, nejde jinak, než že se do tohoto střediska zamilujete. A to byl můj případ. Přes noc nasněžilo a o víkendu jsme měli hromadu (myšleno v porovnáním s příděly letošní zimy) sněhu a protože doprava do střediska vede úzkými cestami plných serpentí...

12. - 17.01.2020  | Les Sybelles

 • autor: moravecpeta
 • hodnocení:

Na středisku Les Sybelles jsem našel jen samá pozitiva. Krom ne zcela dostačující sněhové pokrývky, za kterou ale tento resort vinu nenese. Bohužel pár sjezdovek nebylo přístupných, ale zbytek byl velmi dobrý i za těchto špatných sněhových podmínek.

12. - 19.01.2019  | Les Sybelles

 • autor: Jiřa
 • hodnocení:

Po 6 letech jsem opět navštívil francouzské středisko Les Sybelles. Základní fakta o o této rozlehlé lyžařské oblasti jsou popsána v několika předešlých reportech, takže se budu věnovat spíše aktuální situaci. Reliéf terénů je velmi rozmanitý od oblejších vrcholů nad Le Corbier a La Toussuire s výšk...

11. - 18.01.2014  | Les Sybelles

 • autor: eva
 • hodnocení:

Oblast je tvořená 6 menšími skiareály - St. Sorlin d’Arves, St. Jean d’Arves, Le Corbier, La Toussuire, Les Bottières a St. Colomban des Villards. Zahrnuje celkem 310 km propojených tratí všech úrovní. Nejvyšší vrchol leží ve výšce 2 620 m. Areál vypadá rozlehlý nejenom na mapě, ale i ve skutečnost...

Čtyři údolí

SNOW tipy

Výška sněhu 95 cm
Otevřené lanovky a vleky 30 z 67
Otevřené sjezdovky 140 z 412 km