Salzburger Sportwelt - aktuální report z 13. - 15.03.2018 - SNOW.cz

Salzburger Sportwelt aktuální report z 13. - 15.03.2018

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Salcbursko

Salzburger Sportwelt - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 13.03.2018 do: 15.03.2018
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Jedna z největších, nejznámějších a nejbližších lyžařských oblastí Alp, zastřešená značkou Salzburger Sportwelt / Ski amadé, nabízí hlavně „dálniční“ lyžování s pohodlím moderních lanovek, najdou se tu ale i romantičtější zákoutí. I přes nižší nadmořskou výšku bude letos sněhu dost až do Velikonoc.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Největší propojená houpačka oblasti s více než 100 km sjezdovek, roztažená mezi Flachau, Wagrainem a Alpendorfem, má nejatraktivnější výběr tratí, co se týče délky, převýšení či náročnosti, a samozřejmě přitahuje i nejvíce návštěvníků. Mnohé sjezdovky jsou nesmírně široké, „velkokapacitní“, stejně jako lanovky, převážně 6- až 8sedačky – zkrátka efektivní lyžařská továrna s omezenou romantikou. Východní svah Griessenkarecku nad Flachau je protkán červeno-modrými dálnicemi v té nejryzejší podobě – široké, přehledné, jen sporadicky s terénními zlomy a bez jakýchkoliv terénních členitostí, tedy naprosto ideální „tělocvična“ pro pravidelné carvingové oblouky.


Alpendorf je o něco méně frekventovanou, klidnější částí houpačky – o co jsou zdejší sjezdovky kratší, o to jsou zase rozmanitější s jemnými terénními zlomy a vlnami. Jsou také rozprostřené v členitější krajině mezi pahorky Grafenberg, Sonntagskogel, Hirschkogel a Gernkogel, jednotlivé kotliny tak působí útulněji než ohromné prostranství ve Flachau.


Zauchensee je čistě hotelové letovisko, vystavěné na dně horského kotle, který je vystlán sjezdovkami, a má tak nejhorštější charakter. Tratě se spouštějí ze tří vrcholů – Tauernkar, Gamskogel a Rosskopf, přičemž dojezdy jsou zpravidla o dost strmější než jejich horní partie.


Celkem „tuctové“ dálniční terény mezi Flachauwinklem a Kleinarlem ozvláštňují především atrakce, počínaje ztvárněním lanovek s různě ozdobenými sedačkami i stanicemi až po parky všeho druhu.

A pak jsou ve Sportweltu malé areály jako nenápadný „krkonošský“ kopec s širokými červeno-modrými sjezdovkami s občasnými terénními zlomy, které z vrcholu Kehmadhöhe v lesních průsecích míří do Altenmarktu a Radstadtu.


Milá a komorní je i vesnička v horách Filzmoos se sjezdovkami poschovávanými po okolních svazích a propojených lanovkami, vleky a cestami. I tady mají terény „krkonošské“ parametry, atmosféra je ale díky masivu Dachsteinu, který se nad vesničkou zdvihá, nefalšovaně alpská.

A nakonec Eben: jeden svah s parádní modro-červenou carvingovou sjezdovkou a pohodlnou 6sedačkou, kterou obíhají ještě dvě užší a členitější tratě. Jezdí sem hlavně místní a pár štamgastů, kterým „jedna“ dobrá sjezdovka stačí.

Sněhové podmínky:

Ve vrcholových partiích leží až ke dvěma metrům sněhu, bílo je ale i v údolí, holé začínají být jen níže položené jižní svahy. V předešlých dnech bylo proměnlivé počasí s teplotami pod i nad nulou, po nočním sněžení se tak naskytly jak jízdy ve vrstvičce prašanu na urolbovaném podkladu, stejně jako odpolední boulová břečka na dojezdech do údolí. Ve Flachau nemile překvapily ranní zmrzlé manšestrové „vlny“, poté, co sníh povolil, se ale jezdilo v perfektně vodivém firnu, než změkl odpoledne až příliš. Jinak úctyhodné jsou nejen počty sněžných děl, ale i akumulačních nádrží na vodu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Zvláště ve Flachau je to přehlídka nejmodernějších 6- a 8sedaček, z údolí pak vyjíždějí nejčastěji kabinkové lanovky. 6sedačky převažují i v Alpendorfu, a to jak s bublinou, tak bez. Poměrně nepraktická je 10místná kabinka z Wagrainu na Griessenkareck s širokými pryčnami na sezení či opření, ale s o to omezenějším prostorem pro cestující.


Moderní mnohasedačky a kabinky ovládají i houpačku Zauchensee Flachauwinkl Kleinarl nebo Altenmarkt Radstadt. V Alpendorfu jsou na rizikovém křížení tratí u dojezdu k lanovkám pečlivě vystavěné „zábrany“ z plotů, které přimějí lyžaře zpomalit.
WC jsou prakticky v každé významnější stanici lanovek a bývají pečlivě označená a udržovaná v čistotě.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Velká a známá střediska jsou docela rušná i na sklonku sezóny, což platí hlavně o hlavní houpačce Flachau Wagrain Alpendorf, ale živo bylo i v Zauchensee a Flachauwinklu – sice jen s minutovým nebo žádným čekáním u lanovek, ale s místy poněkud zahuštěnými sjezdovkami. Naopak domácký klid byl v Altenmarktu a Radstadtu, natožpak v Ebenu nebo Filzmoosu, kde byly svahy prakticky liduprázdné.

Občerstvení a aprés-ski:

Polévky stojí okolo 4 až 5 eur, menší jídlo (klobása, sekaná) pod 10 eur, větší (řízek) nad 10 eur. Limonády přijdou na 3 eura, pivo na 4 až 5 eur.


V polovině března se tradičně koná "nejvýše položený farmářský trh" - na vybraných chatách mají extra menu či jednohubky připravené z "domácích" surovin.

Doprava do střediska a parkování:

Kromě Zauchensee se k hlavním nástupním stanicím přijíždí po dálnici nebo po hlavní údolní cestě, tedy zcela bez problémů. Parkoviště bývají asfaltová či štěrková a bezplatná, ráno obvykle auta naviguje obsluha. Z městeček a vesniček do nejbližších areálů pendlují skibusy. Skibus zajišťuje i propojení obou svahů ve Flachauwinklu – jezdí prakticky nepřetržitě.

+ plusy

 • velké i malé areály blízko sebe
 • převážně pohodové dálniční červené sjezdovky
 • moderní a rychlé lanovky
 • jen 2,5 hod. od českých hranic

- mínusy

 • mnohé sjezdovky jsou si velmi podobné
 • kromě malých areálů málo romantiky
 • místy málo pečlivá jarní úprava sjezdovek

Zajímavé odkazy

www.skiamade.com

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

11. - 13.03.2022  | Salzburger Sportwelt

 • autor: volcano
 • hodnocení:
Na vikend ke konci sezony se mi zdalo dost lidi. Vše velmi pěkně urolbované. Více červených než modrých sjezdovek. Obzvláště dojezdy na parkoviště v odpoledních hodinách byly náročné. Dole už to teklo. Nahoře sněhu dostatek, i kdyz vše byl umělý přemrzlý sníh. Mimo sjezdovku to byla velká bída. Lanovky krásné, i když po 2 dnech ježdění skvrna na bundě od kolomazi mně celkem zkazila náladu. Většina bubliny a 6sedačky. Ráno první dvě hodiny supr bez lidí, pak to přibývalo. V užších místech na mě až nebezpečně hlava na hlavě. Rakouský standard, byly ale dost rozdíly cen i velikosti porcí (15-20 %) mezi jednotlivými hospodami. Ceny vyšší: gulášovka 6-7 eur, germknodl 6-7 eur. Menší parking v St. Johannu dole u gondoly - bylo celkem brzy plno, ale o sedačku výše krásné kryté garáže.

14. - 17.01.2020  | Salzburger Sportwelt

 • autor: Radim Polcer
 • hodnocení:

Salzburger Sportwelt, jedna z pěti součástí Ski amadé, patří mezi nejznámější rakouské lyžařské oblasti. Skládá se z lyžařských území Snow Space (Flachau - Wagrain - Alpendorf), Zauchensee - Flachauwinkl - Kleinarl a Radstadt, která jsou doplněna několika menšími areály Filzmoos, Monte Popolo (Eben ...

12. - 14.03.2017  | Salzburger Sportwelt

 • autor: orim
 • hodnocení:

Za 3 dni lyžovania sme prejazdili strediská Zauchensee, Flachau, Wagrain a Alpendorf (všetky patria do oblasti Ski amadé - taktiež aj skipas sme mali do celého rezortu).

15.03.2017  | Salzburger Sportwelt

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Ve Flachau jsem nikdy nebyl, ale vzhledem k tomu, že jsem o něm hodně slyšel, bylo mé očekávání vysoké. Bohužel jsme byli zklamáni. Největším zážitkem byly sjezdovky z vrcholu Saukarkopf (č. lanovky 24), kde je parádní černá sjezdovka s přírodním sněhem a jsou tady i modré varianty. V poledne jsme v...

13.03.2017  | Salzburger Sportwelt

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Wagrain je menší středisko s kratšími sjezdovkami. Zřejmě dosti navštěvované. Časté křížení více sjezdovek. Dětem se líbila Hexenschuss (pohádková trasa). Dospělým na lyžích už méně, jde o trasu dlouhou asi 500 m - nakloněná úzká cestička šíře asi 1,5 m s pohádkovými motivy.

23.01.2017  | Salzburger Sportwelt

 • autor: bohous357
 • hodnocení:
Flachau Wagrain: v příjezdový den odpoledne jsme navštívili tento provařený skiareál, který je první po ruce. Parkoviště u SpaceJet téměř plné a na sjezdovkách plno lidí, nečekali jsme nic jiného. Ale přece: sjezdovky podél systému lanovek SpaceJet měly strmější profil než ve zbytku areálu a s výjimkou nejvyššího úseku se tady pohybovalo výrazně méně lyžařů než v ostatních částech spíše modré louky, takže fajn. Flying Mozart: i přes luxusní šířku sjezdovky až k mezistanici přeplněno na obou variantách, dolů ale nejezdil skoro nikdo, FIS 32b jsme jeli sami. Rozporuplný dojem pak napravila málo frekventovaná krásná členitá červená 31 podél kabinky Rote 8-er. Víc jsme nestihli, na protější kopec Grafenberg někdy jindy. Perfektní stav sněhu (údajně 170 cm) – zarolbovaný prašan, úprava sjezdovek vydržela do večera i při enormním množství lidí.

18.12.2016  | Salzburger Sportwelt

 • autor: ACS
 • hodnocení:

Posledni predvanocni vikend me zavedl do Flachau. Ze Salzburgu trvala rano cesta asi 35 min. V provozu je uz velka vetsina lanovek, vleku a sjezdovek. Prirodni snih stale zadny, jezdi se na umelem snehu. Sjezdovky jsou kvalitne pripraveny. Pocasi bouzel pod mrakem cely den, nicmene bez mlhy a bylo l...

11.12.2016  | Salzburger Sportwelt

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Druhý den lyžařského víkendu v Rakousku jsme se rozhodli jet do Flachau, které jsme naposledy navštívili před 6 lety. Za jeho největší plus považuji vynikající dostupnost, která se může hodit hlavně za horšího počasí.

13. - 14.02.2016  | Salzburger Sportwelt

 • autor: Orhor
 • hodnocení:

Snad nejbližší středisko od dálnice, co znám. První den Flachau, druhý den Zauchensee.

28.12.2015  | Salzburger Sportwelt

 • autor: Ochlasta
 • hodnocení:
Dnes 28.12.2015 byl nas prvni lyzovaci den ve Wagrain - Flachau. Asi tak miliarda lidi, rozbite sjezdovky, fronty nekde az cca 20 minut, hospody a bary preplnene. Za 48 EUR/den bychom si predstavovali jiny standard. Jedine, co potesilo, bylo slunicko.

20. - 23.03.2015  | Salzburger Sportwelt

 • autor: ondrej.panzar
 • hodnocení:

Flachau

Vikendova navsteva, ktera zacla poruchou auta 5 km pred prijezdem. Celkove stredisko zanechalo vyborny dojem a pristi sezonu uz mame znovu zamluveny apartman na stejnem miste. Za vikend rozhodne neni sance cele stredisko projet.

Spravce ochotny, vtipna oprava svepomoci najezdem aut...

02. - 06.03.2015  | Salzburger Sportwelt

 • autor: Miller74
 • hodnocení:

Flachau-Wagrain-Alpendorf
Celkově výborné středisko se super převýšením až 1000 m a dlouhými sjezdovkami cca 5 km. Asi vůbec nejlepší je vrchol Grißenkarecku, o který se dělí Wagrain a Flachau. Z tohoto bodu máte na výběr spoustu možností dlouhých sjezdů a žádný nezklame. Jediná menší nevýhoda...

05. - 08.03.2015  | Salzburger Sportwelt

 • autor: Orhor
 • hodnocení:

Flachau

Středisko na dohled od dálnice, tedy s velmi dobrým příjezdem, aktuálně méně zalidněné a s dostatkem přírodního sněhu. Oproti loňskému roku došlo celkem k velkému zdražení (cca o 17 eur na 4denním skipasu).

28.12.2014  | Salzburger Sportwelt

 • autor: Lehla
 • hodnocení:

Flachau

Po Vánocích jsme s rodinou navštívili 3 střediska a jak se říká: to nejlepší nakonec. Tím posledním po Kitzsteinhornu a Zell am See – Schmittenhöhe bylo právě Flachau, a ač je Schmittenhöhe skvělá, Flachau je ještě lepší. Flachau je pro mě synonymem skvělých širokých sjezdovek na neko...

13.01.2013  | Salzburger Sportwelt

Vo Flachau (oficiálny nazov strediska je Snow Space Flachau) som bol 1x. Co ma prekvapilo, bola cena denného listka az 44 euro, co je na urovni ladovcov a najdrahsích stredísk v Rakusku. Pride mi to neumerne oproti Obertauernu kde stoji listok 38 v tom istom termíne.

Kazdopadne ma stredisko prekv...

23. - 28.01.2012  | Salzburger Sportwelt

Lokalita Flachau - Wagrain - Alpendorf

23. - 28.01.2012  | Salzburger Sportwelt

Lokalita Zauchensee - Flachauwinkl - Kleinarl

04.04.2011  | Salzburger Sportwelt

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Pozdní termín Velikonoc přiměl mnoho níže položených středisek naplánovat ukončení sezóny až na 25. dubna. V blízkém Salcbursku tak má být s liduprázdnými firnovými koberci sjezdovek a sytou zelení v údolích v provozu většina Ski amadé, Saalbach-Hinterglemm, Zell am See i třeba menší Wildkogel. Dlou...

31.03.2011  | Salzburger Sportwelt

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

V lyžařské houpačce rozbíhající se přímo od Tauernské dálnice je aktuálně v provozu prakticky bez omezení výše položené Zauchensee a sjízdné jsou i všechny hlavní tratě včetně údolních do Flachauwinklu i Kleinarlu.

Nejsilnější dojmy:

Sjezdovky

 • **lyžařs...

Whakapapa

Mölltaler Gletscher

Kaunertaler Gletscher

Ovčárna - Praděd

Zugspitze

Sölden

SNOW tipy