Salzburger Sportwelt - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Salcbursko Salzburger Sportwelt

Salzburger Sportwelt

Rakousko Rakousko - Salcbursko | Ski amadé - Alpendorf, Altenmarkt, Filzmoos, Flachau, Flachauwinkl, Kleinarl, Radstadt, St. Johann im Pongau, Wagrain, Zauchensee

Foto

Velmi rozsáhlá, až roztahaná lyžařská oblast Salzburger Sportwelt zahrnuje velkou výletní lyžařskou houpačku Flachau Wagrain Alpendorf a o něco menší houpačku Kleinarl Flachauwinkl Zauchensee, přerušenou krátkým přejezdem skibusem. Ty doplňují malá a klidnější střediska Radstadt Altenmarkt, Filzmoos nebo Eben. Oblastí projíždí Taurská dálnice, a tedy všechna její střediska jsou velmi snadno dostupná, zhruba za hodinu ze Salcburku. Mezi nejoblíbenější patří Flachau s přehlednými a širokými červeno-modrými tratěmi, rozmanitější a malebnější terény má Alpendorf. Množstvím a trvanlivostí sněhu zase vyniká Zauchensee. Na hlavních tazích jsou instalované výkonné a pohodlné lanovky, na nichž bývá poměrně rušno.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Altenmarkt Radstadt | Flachauwinkl Kleinarl | Filzmoos | Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space | Zauchensee Flachauwinkl | Eben im Pongau

Salzburger Sportwelt - sjezdovky

40%51%8%
236 celkem sjezdovek (km)
218 zasněžování (km)

Salzburger Sportwelt - lanovky a vleky

pojízdný koberec
14
vlek
27
sedačka
5
sedačka expres
5
sedačka krytá
26
kabinka
16
visutá kabina
2
zubačka / metro
1
153400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

800-2188 m n.m.1388 m

Mapa sjezdovek

Salzburger Sportwelt - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Salzburger Sportwelt - lyžování

Jedna z největších, nejznámějších a nejbližších lyžařských oblastí Alp, vzdálená necelou hodinu jízdy ze Salcburku a zastřešená značkou Salzburger Sportwelt, sestává ze dvou táhlých lyžařských houpaček a tří menších areálů. Nabízí hlavně „dálniční“ lyžování s pohodlím moderních lanovek a díky její dopravní dostupnosti je tak ideálním cílem víkendových i prázdninových mas. Najdou se tu ale i romantičtější zákoutí.

Známé a nejsnáze dostupné Flachau vyniká širokými, přehlednými a pravidelnými tratěmi červeno-modrého sklonu, obslouženými převážně expresními a pohodlnými sedačkami. Přes vrchol Griessenkareck (1 880 m) odtud lyžařská houpačka pokračuje po širokánské, sportovně červené trati do střediska Wagrain. Na protilehlý svah Grafenberg (1 702 m) lze přejet visutou kabinovou lanovkou, která během několika minut překlene údolí vysoko nad Wagrainem – obě její stanice jsou umístěné zhruba v polovině výšky svahů. Na Grafenbergu zvrchu dominuje mírná přehledná sjezdovka obrovské šíře s červenějším dojezdem do údolí. Dále směrem do Alpendorfu houpačka přechází přes vrcholy Sonntagskogel (1 850 m) a Hirschenkogel (1 755 m) s širokými, ale rozmanitějšími a kratšími tratěmi všech obtížnostních variant. Do samotného Alpendorfu, klidnější hotelové vesničky, míří dlouhá, střídavě přímá i točivá červená trať. Dlouhá červená trať stéká z vrcholu Gernkogel (1 787 m) také stranou lesem podél kabinky Buchau. Klidným zákoutím je kotlina na odvrácené straně Hirschkogelu (1 755 m) s kotvovým vlekem a dvěma subtilními černými sjezdovkami.
Novinkou sezóny 2020/21 je propojení Wagrainu a Kleinarlu novou kabinkovou lanovkou Panorama Link, která tak zároveň scelí dvě hlavní lyžařské houpačky v obří síť bezmála 200 km sjezdovek.

Lyžařskou houpačku z Kleinarlu přes vrchol Mooskopf (1 980 m) do Flachauwinklu a dále přes vrchol Rosskopf (1 929 m) do Zauchensee rozděluje Taurská dálnice, přičemž mezi 400 m vzdálenými nástupními stanicemi lanovek prakticky nepřetržitě pendluje skibus. Západně orientovaný svah směřující z Mooskopfu do střediska Kleinarl nese přehledné příjemně červené tratě se strmějším a členitějším dojezdem, východní svah směrem k Flachauwinklu je ještě prostornější a pohodovější a zpestřený rozsáhlým snowparkem. Po protilehlém západním svahu Rosskopfu stéká do Flachauwinklu jediná trať – proměnlivě červeno-modrá vedená lesním průsekem. Zauchensee je malý hotelový resort na dně horského kotle, obklopený třemi svahy, jimž dominuje členitý, skalnatý a řídce zalesněný Gamskogel (2 188 m) s atraktivní dámskou závodní tratí Světového poháru i freeridovým prostorem.

Přímo mezi městečky Altenmarkt a Radstadt, nejsnáze dostupnými letovisky z Taurské dálnice, se zdvihá velmi praktický a snad nikdy nepřeplněný areál, který nemá zvláštního ducha, ale velmi dobře se v něm lyžuje. Nenápadný „krkonošský“ kopec Kehmadhöhe (1 571 m) nese široké červeno-modré sjezdovky s občasnými terénními zlomy, které z vrcholu v lesních průsecích míří do údolí na okraj domovských městeček. Červená trať do Radstadtu (858 m) má příjemně sportovní profil, modré tratě v horních partiích kopce podél 4sedačky Kehmahdhöhe a 4sedačky Hochbifang jsou naopak vlídnými dálnicemi. Sjezd do Altenmarktu (885 m) má několik variant, které jsou o něco neposednější a s užšími místy – nejlehčí modrá hodně zatáčí, nejpřímější černá zase křižuje místní silničku. Nechybí ani dětské výukové parky nebo funslope.

Milá komorní vesnička Filzmoos (1 057 m) se nachází výše v horách než Flachau nebo Radstadt a sjezdovky má poschovávané po okolních svazích a propojené lanovkami, vleky a cestami. Terény sice mají „krkonošské“ parametry, atmosféra je ale díky masivu Dachsteinu, který se nad vesničkou zdvihá, nefalšovaně alpská.
Nejvýraznějšími tratěmi jsou červená „dálnice“ s užším a traverzovitým dojezdem podél kabinkové lanovky Papageno a červený slalomák, který ve dvou „schodech“ padá podél expresní 4sedačky Grossberg, již obkružuje ještě modrá sjezdovka. Modré tratě podél vleků v Neubergu se mile motají lesem, mají ale ploché pasáže a jen krátké „jezdivé“ úseky, potěší tak spíše nenáročné lyžaře. Příjemná a poměrně široká modro-červená trať se rozlévá i pod obstarožní dvousedačkovou lanovkou Mooslehen.
Filzmoos potěší lyžaře, kteří před monumentálním výběrem sjezdovek dají přednost příjemnému a klidnému místu pobytu v horách. V okolí Filzmoosu se dá vyrazit i na běžky.

Nejmenších z lyžařských areálů Sportweltu nabízí i nejmenší ruch, a to přesto, že zdvihá přímo od dálnice ze Salcburku do Flachau. Skromný kopec nad obcí Eben, zvaný Monte Popolo (1 612 m), si užijí hlavně fajnšmekři, nenároční na výběr sjezdovek, ale oceňující prakticky nulovou návštěvnost. Tvoří jej jediný svah s parádní modro-červenou carvingovou sjezdovkou a pohodlnou 6sedačkou, kterou obíhají ještě dvě užší a členitější tratě. Do údolí pak podél pomalé 2sedačky klesá ve dvou zatáčkách proměnlivě široká a místy poctivě červená trať. Jezdí sem hlavně místní a pár štamgastů, kterým „jedna“ dobrá sjezdovka stačí.

Celé území lyžařské oblasti Salzburger Sportwelt je snadno dostupné po dálnici ze Salcburku za hodinu jízdy. Kromě Zauchensee se po dálnici nebo po hlavní údolní cestě přijíždí až k nástupním stanicím lanovek, tedy bezproblémově za jakéhokoliv počasí. Parkoviště bývají asfaltová či štěrková a bezplatná a s navigující obsluhou. Z městeček a vesniček do nejbližších areálů vždy pendlují skibusy.

Salzburger Sportwelt - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

650

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • přehledné, široké červeno-modré sjezdovky
  • velká výletní lyžařská houpačka mezi Flachau, Alpendorfem a Flachauwinklem
  • výkonné a pohodlné lanovky na hlavních tazích
  • trvanlivý sníh v Zauchensee
  • přiměřené ceny
  • snadná dostupnost z dálnice

Minus:

  • celkově jednotvárnější terén
  • vyšší návštěvnost
  • méně romantická oblast

Odkazy

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

SNOW tipy

Výška sněhu 260 cm
Otevřené lanovky a vleky 13 z 21
Otevřené sjezdovky 32 z 61 km