Szklarska Poreba - aktuální report z 13.01.2019 - SNOW.cz

Szklarska Poreba aktuální report z 13.01.2019

  průměrné hodnocení:

Polsko Polsko - Karkonosze

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 13.01.2019 do: 13.01.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Vydal jsem se prozkoumat další z příhraničních polských areálů, který je (stejně jako ostatní) českými lyžaři nepochopitelně přehlížen. I přes nedostatky, které dnešní návštěvu provázely, utratím peníze raději zde než v sousedním Harrachově, kde neproběhla jediná inovace už roky (a ceny jsou tam přesto vyšší).
Szklarska Poreba i nedaleké město Swieradow Zdroj ukrývají ambiciozní a modernizované skiareály a určitě stojí za návštěvu (i když do druhého z nich se teprve chystám). Z Prahy je to sem stejně daleko jako třeba na Černou horu, z Harrachova jen asi 10 km.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V provozu byly sjezdovky 2, 3 a 4, ale při této sněhové nadílce si mohl člověk vytvořit svou vlastní prakticky kdekoliv - svahy tu nejsou tak prudké, a proto je riziko lavin ve volných terénech nízké.
Sympatická je délka sjezdovek (2 a 3+4), přesahující 3 kilometry. Sklon všech vyzkoušených je mírný - červené jsou např. v "rakouském" měřítku jednoznačně modré a spodní pasáže jsou až skoro rovné. Při nedostatečné rychlosti musíte ve spodní části sjezdovky č. 2 občas i zabruslit. Škoda "nakloněné" části sjezdovky č. 3, podobně je na tom třeba horní pasáž sjezdovky pod Žalým v Herlíkovicích.
Šířka dostatečná, sjezdovka č. 2 v rovinaté pasáži užší.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky by klidně mohly areálu ode mě přinést 5 hvězd, což by jinak nebylo objektivní. Ale prašan ležící prakticky všude vykouzlil na mé tváři úsměv už při první jízdě. Stačilo si najít krajní pruh na sjezdovce a ani nebylo třeba navštívit volný terén - "plaval" jsem v 15 centimetrech čerstvého prašanu, který po celý den neúnavně přibýval.
Díky mírnějšímu sklonu sjezdovek nebyla nikde až do 16. hodiny ani jedna mulda.
Nesnesitelné bylo bohužel ve vrchních partiích počasí - velmi silný vítr, jež nakláněl lanovky a do toho padající sníh s mlhou velmi omezovaly viditelnost a neustále šlehaly do tváře. S postupujícím časem už to bylo "na morál", ale překvapivě to množství nadšených polských začátečníků neodradilo.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Za lanovky a vleky musí putovat jedna z hvězd z hodnocení dolů. Lanovky Szrenica I a II jsou už spíše archivní dvousedačky, jedoucí nesmírně pomalu. První z nich navíc kvůli velkému náporu (nezkušených) lyžařů neustále zpomaluje a zastavuje. Druhá zas jezdila naprosto omrzlá a cesta s ní opravdu stačila jen jednou - byl by ze mě zmrzlý muž. :-) Vlek nebyl v provozu ani jeden, kotva Sciana vedoucí pod vrchní dvousedačkou měla spadlé lano, obalené snad 20 cm namrzlého sněhu. Je vidět, že nebyla v provozu už nějaký čas a péče o ni nebude prioritou areálu. Ostatní mimo provoz zřejmě kvůli povětrnostním podmínkám.
Vzhledem k počasí ale nebyl žádný důvod kterékoliv z těchto zařízení využívat a mrznout na nich. Celou dobu jsem si tak vystačil s expresní šestisedačkou vedoucí cca 400 metrů pod vrchol. Ta jezdila po celou dobu maximální rychlostí a dobu strávenou v nepříznivém počasí tak eliminovala. Škoda jen chybějící bubliny.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Pod spodní dvousedačkou celý den nesnesitelná fronta na cca 15 minut, horní dvousedačku jezdilo jen několik "skalních". Šestisedačka po celou dobu s čekáním maximálně na 5 sedaček. Na sjezdovkách se hustota zalidnění zvyšovala úměrně s nižší nadmořskou výškou - to bylo dáno obrovským množstvím lyžařů ze spodní dvousedačky.

Občerstvení a aprés-ski:

Nevyzkoušel jsem, ale u otevřených sjezdovek se nenachází žádné. Všechny chaty a restaurace jsou situovány u dojezdu a u kas. Výběr je tu ale dostatečný, od pravé tyrolské chaty až po salaš. Navíc vše moderní, nově postavené.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava tam přes Harrachov relativně bez problémů, ještě bez srážek. Na silnici místy jen střední pruh z tajícího sněhu.
Tragická situace s parkováním v areálu, za kterou bohužel putuje druhá hvězda dolů. Zhruba kilometr před areálem takřka nehybná kolona, způsobená zřejmě špatnou organizací a velkým počtem návštěvníků. Naštěstí se mi po několika desítkách minut povedlo zachytit místo po jednom z odjíždějících aut, které stálo vedle silnice cca 500 metrů před areálem. Parkování tu stálo kolem 2 zlotých na hodinu, nikdo ale platbu zřejmě nekontroloval (měl jsem drobné jen na 3 hodiny).
Cesta zpět poznamenaná vydatným celodenním sněžením, ale stále sjízdná. Na silnici do Harrachova již cca 10 cm sněhu, v Polsku posypáno, v ČR nikoliv. Přes silnici byl spadlý strom, takže provoz byl veden kyvadlově, ale hasiči na místě na odstranění pracovali. Od Kořenova už kompletně bez sněhu.

+ plusy

 • Vzdálenost z Prahy
 • Velmi dlouhé sjezdovky
 • Moderní expresní 6sedačka
 • Prašan všude
 • Příznivé ceny

- mínusy

 • Starší dvousedačky
 • Rovinaté pasáže ve spodních částech svahů
 • Parkování
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

16.02.2021  | Szklarska Poreba

 • autor: Patcha
 • hodnocení:
V době covidu pro Pražáky asi nejbližší legální lyžování. A pro mírně pokročilé začátečníky naprosto super sjezdovka Lolobrygida - členitá, zatáčkovitá a přitom mírná, reálně hezky modrá (přestože označená červeně), snadno sjízdná po celé délce (cca 4 km). Rychlé poznatky: 1. Dvojsedačkami nahoru opravdu ne, trvalo to 23 minut. Šestisedačka to dá pod deset, i když ne úplně na vrchol. Vyplatí se raději pár minut počkat ve frontě. 2. Alpy to nejsou. Vše je tu placené (parkování 25 zlotých, záchody 2 zl.) a trochu nedomyšlené - otevíráme v 8:30, tak teda všechno. Pustí se lanovky, ale nikdo na nich nevyjíždí, protože stovky lidí stojí v půlhodinové frontě na permici. 3. Parkoviště naproti je malé (cca 100 aut), v 8:15 plné. Někde musí mít ale schované ještě jiné (podle toho, kolik tam přicházelo lidí v průběhu celého dopoledne). 4. Nějaká epidemiologická opatření dodržuje sotva půlka lidí. U lanovky to byla hlava na hlavě, teda spíš holá huba na holé hubě.

02.04.2016  | Szklarska Poreba

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Pohodové jarní lyžování
Od začátku zimy jsem čekal na vhodnou příležitost, kdy bych mohl navštívit tento areál s trochu bizarním názvem SudetyLift Szklarska Poręba. A ta nakonec přišla až teď, první dubnovou sobotu. Severní svah dával naději, že sjezdovka bude po ránu pěkně umrzlá a nebude ryc...

Szklarska Poreba

Szklarska Poreba

Szklarska Poreba

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 4