Vrátna - aktuální report z 19.02.2019 - SNOW.CZ

Vrátna | aktuální report z 19.02.2019

Vrátna - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Slovensko Slovensko - Malá Fatra

průměrné hodnocení Vrátna:
autor: cico
hodnocení:
návštěva od: 19.02.2019 do: 19.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Vrátna dolina je hlavní dolinou Kriváňské Malé Fatry, kterou ohraničuje věnec vrcholů hlavního hřebene této části pohoří. Nejprve byl lyžařům na konci 50. let zpřístupněn hlavní hřeben prostřednictvím sedačkové lanovky na Chleb. Od přelomu 70. a 80. let je pak postupně budováno lyžařské zázemí také v níže položených lokalitách Paseky, Príslop a Poludňový grúň.
Když meteorologický model na počátku týdne předvídal slunečné počasí, rozhodl jsem se zase zhruba po roce Vrátnou navštívit s tím, že zamířím právě do vrcholových partií Chlebu. Neočekávaný silný nárazový vítr však přerušil provoz nové kabinkové lanovky, a tak jsem vzal zavděk krásným jarním lyžováním na Pasekách a na Poludňovom grúni, přestože podobné podmínky bych zde očekával spíše v polovině března, tedy zhruba o měsíc později.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Hlavní sjezdovky na Pasekách i na Poludňovom grúni, který leží nad Pasekami, jsou určeny spíše vyspělejším lyžařům, nicméně v bezprostředním okolí lze najít i terény, které budou vyhovovat i začátečníkům. Červená sjezdovka na Pasekách měří zhruba 1 600 m, je po celé své délce poctivě červená a díky svému rozmanitému profilu se jen tak neomrzí. Nad ní, na Poludňovom grúni, obsluhuje stařičká Tatrapoma dvě sjezdovky, pro sportovní lyžaře určený a černě značený slalomový svah s takřka ideálními parametry a jeho o něco delší červenou alternativu. Obě lokality jsou propojeny staršími oběžnými vleky, jejichž kapacita je, zejména v době návratu lyžařů zpět do údolí, nedostatečná.
U dolní stanice čtyřsedačky Paseky se nachází dětský areál Kids zone, kde lze děti i pod odborným dohledem učit základům lyžování.

Sněhové podmínky:

Letošní únor je zatím spíše ve znamení jara, takže není divu, že mohutné přívaly sněhu, které zasáhly na přelomu roku také oblast Malé Fatry, již z velké části odtály. V dolní části areálu (Paseky) byla na sjezdovkách směs zbytků přírodního a technického sněhu, která s postupem dne ztrácela svou krystalickou strukturu a měnila se v rozježděný jarní firn. Na Poludňovom grúni byla situace o něco lepší a zejména v horní části černé sjezdovky si sního zachovával své kvality až do pozdních odpoledních hodin, přestože na něj svítilo slunce a teplota vzduchu oscilovala kolem nuly.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Zatímco v lokalitě Chleb byla původní sedačková lanovka nahrazena moderní kabinkovou lanovkou, lanovky a vleky v oblasti Pasek a Poludňového grúně už zdaleka neodpovídají současným požadavkům. Zejména obě Tatrapomy typu H 130 a oběžné pomy typu F 10 jsou již za zenitem (slouží od přelomu 70. a 80. let, tedy bezmála čtyřicet let). Jejich nízká kapacita je rovněž důvodem, proč se v areálu tvoří často fronty, zejména v exponovaných časech. Ostatní zázemí (servisy, půjčovny apod.) se nachází u dolní stanice čtyřsedačky na Paseky a jeho kvalita odpovídá tomu, čemu jsme u našich východních sousedů přivyklí.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

V sobotu 16. 2. 2019 začaly na Slovensku jarní prázdniny, které potrvají až do 10. 3. 2019. Zřejmě i proto byla zalidněnost relativně vysoká, přičemž podstatnou část tvořily školní lyžařské kurzy, včetně skupin, tvořených zjevně neprostými lyžařskými začátečníky.

Občerstvení a aprés-ski:

V oblasti Vrátne doliny a Terchovej jsou desítky restaurací a penzionů nejrůznější kvality a cenového rozpětí. U dolní stanice lanovky na Pasekách je bistro s průměrnou nabídkou občerstvení. Fenoménem je pak chata Na grúni, nacházející se na slunečné terase pod lyžařskými vleky na Poludňový grúň. Chata nabízí poměrně slušný sortiment občerstvení i hlavních jídel a jako bonus přidává možnost posedět na lavičkách a lehátkách před chatou, kochat se výhledem na prakticky celou Kriváňskou Fatru a ještě u toho poslouchat zážitky ostřílených zimních turistů a skialpinistů, pro něž je tato chata dlouholetým a přirozeným zázemím.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava z Ostravy v ranních hodinách prakticky bez problémů, s výjimkou již běžné kolony před Čadcou, kde se nad městem buduje obchvat v podobě estakády. Parkování na místě je bezplatné přímo u dolní stanice lanovky Paseky, nicméně asi i vzhledem k termínu se parkoviště v době mezi 9.00 a 10.00 velmi rychle plnilo osobními auty i autobusy. Další možnosti parkování jsou v lokalitě Príslop a u kabinky na Chleb, kde jsou aktuálně dvě kapacitní parkoviště.

+ plusy

  • Technicky zajímavé sjezdovky
  • Krásné výhledy na Velký Rozsutec a hlavní hřeben Kriváňské Fatry
  • Vzdálenost jen asi 110 km od místa bydliště (Ostrava)
  • Počasí v době návštěvy

- mínusy

  • Větší počet návštěvníků střediska
  • Měkčí sníh díky nižší nadmořské výšce
  • Mnohdy už starší a nevyhovující dopravní zařízení
  • Provoz pouze do 15.30 hod.

Zajímavé odkazy

http://vratna.sk/

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

11. - 15.02.2019  | Vrátna

autor: batdik
hodnocení:

Byli jsme tam na jarní prázdniny, bylo celkem teplo (kolem 4 až 5 °C). V okolí sníh odtával, ale tady na sjezdovce bylo přírodního sněhu dost. Sjezdovka a sedačková lanovka byla blízko u parkoviště, na kabinkovou lanovku na Chleb s černou sjezdovkou se muselo přejet autem. Kvůli silnému větru 2 dny ...

zobrazit celý report

05.02.2012  | Vrátna

Vrátna dolina se nachází v národním parku Malá Fatra. Středisko je rozděleno do 4 lokalit: Paseky, Poludňový Grúň, Chleb a Príslop. Nabízí 14 km sjezdovek a je vyhlášenou slovenskou freeridovou a skialpinistické lokalitou. Celý report si můžete přečíst na SNOWmag.sk!...

zobrazit celý report

12.02.2010  | Vrátna

Vrátnou netřeba podrobně představovat, jedná se o jedno z největších slovenských středisek, které nabídne něco všem - od začátečníků až po freeridery. Jednotlivé lokality ve Vrátné na sebe ovšem přímo nenavazují, podobně jako to známe u nás např. ze Špindlerova Mlýna.

Nejsilnější dojmy:

...

zobrazit celý report

03.01.2010  | Vrátna

Vrátnou dolinu asi není lyžařům třeba představovat. Toto „tradiční“ lyžařské středisko leží 30 km od Žiliny v Malé Fatře, od hranic s Českem je to sem přibližně 70 km, proto vždy bývala oblíbenou destinací zejména mezi lyžaři z Ostravska, Zlínska a Olomoucka. Kvůli mizernému chování matky přírody o ...

zobrazit celý report

31.03.2009  | Vrátna

Vrátna dolina v prekrásnom prostredí národného parku Malá Fatra, asi 40 km od Žiliny lyžuje v 5 lokalitách, v súčasnosti sú v prevádzke len tri: Chleb (1 280–1 550 m), Paseky (600–1 000 m) a Poludňový grúň (950–1 280 m). Všade sú snehové podmienky veľmi dobré 60–110 cm. Vrátna je aj vyhlásenou freer...

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Hotel Sonnschein
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 337 Kč/os.
Falkensteiner Hotel Schladming
Orientační cena za noc vč. polopenze 4 839 Kč/os.
Hotel Hubertus
Orientační cena za noc vč. polopenze 2 133 Kč/os.