Vrátna - aktuální report z 27.03.2022 - SNOW.cz

Vrátna aktuální report z 27.03.2022

  průměrné hodnocení:

Slovensko Slovensko - Malá Fatra

Vrátna - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: cico
 • hodnocení:
 • návštěva od: 27.03.2022 do: 27.03.2022
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Lokalita Chleb nad Vrátnou dolinou v Malé Fatře je na úplném konci lyžařské sezóny jedním z mála míst, kam lze vyrazit za nefalšovanou jarní lyžovačkou a ostrým jarním horským sluncem. Lyžování v této lokalitě má navíc parametry i atmosféru "jarních Alp", včetně svého nezaměnitelného genia loci.

Kromě Chlebu bylo možné lyžovat také v níže položených lokalitách Paseky a Poludňový Gruň, přičemž i zde s největší pravděpodobností bude lyžařská sezóna pokračovat zřejmě alespoň do 3.4.2022. Vrátna zkrátka ani letos nezklamala a za cenu zlevněného mimosezónního skipasu (25 EUR/den) nám poskytla jednu z letošních posledních možností strávit parádní a lyžařsky velmi hodnotný den na horách.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V lokalitě Chleb, kterou jsme navštívili, jsou terény zejména pro zkušené lyžaře a pro milovníky volného lyžování. Pod kabinkovou lanovkou vede zhruba dvoukilometrový a poměrně náročný (černě značený) sjezd s červenou alternativou, vedoucí po serpentinách přilehlé lesní cesty. Nahoře ve Snilovském sedle pod Chlebem je pak kultovní černě značená sjezdovka Oštiepková mulda a kratší cvičná sjezdovka, obsluhovaná Pomou a vedoucí paralelně s horní částí sjezdu pod lanovkou. Celá lokalita současně umožňuje sjezd volným terénem, zde je ovšem nutné a vhodné brát v potaz, že se nacházíme na území národního parku.

Sněhové podmínky:

Na konec března, kdy vysoké denní teploty způsobovaly rychlé odtávání sněhu v nižších polohách, byly sněhové podmínky perfektní. Ráno a dopoledne ještě umrzlý sníh pod ostrým jarním sluncem v průběhu dne měknul, což činilo jízdu fyzicky docela náročnou. Paradoxně tvrdý podklad zůstal po celý den pod lanovkou, kam díky severovýchodní orientaci nedosáhly sluneční paprsky.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Z Vrátné doliny na Chleb lze vyjet kabinkovou lanovkou Doppelmayr z roku 2005, která nahradila stařičkou Transportu, vedoucí prakticky ve stejné trase. Nahoře je jeden kotvový vlek obsluhující černou sjezdovku v Oštiepkové muldě a přibližně 300 m dlouhá oběžná Poma, vedoucí paralelně s trasou lanovky, která už na konci sezóny bývá v provozu pouze o víkendech.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Faktický konec sezóny, byť středisko ještě zůstává v provozu, takže naprosté minimum lidí - většinu tvořili spíše pěší turisté a skialpinisté. Lyžařů v lokalitě Chleb snad dvacet...

Občerstvení a aprés-ski:

V lokalitě Chleb najdete bufet v budově horní stanice kabinové lanovky - otevírací doba od 9.00 do 15.15, skvělá a hojně využívaná sluneční terasa a nabídka odpovídající tomuto typu zařízení, tzn. asi tři druhy polévek, převážně smažená hlavní jídla a poměrně široký sortiment teplých i studených nápojů. Po lyžování lze v Terchové nebo i jinde po trase navštívit některou z místních stylových kolib a restaurací.

Apres-ski snad jen v lokalitě Paseky u dolní stanice sedačky, kultovní atmosféru pak v průběhu celého dne mívá Chata pod Poludňovým Gruňem, která je vyhledávaným cílem zejména skialpinistické komunity.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd po silnici I/11 od hranic s ČR bez problémů, z důvodu hustšího provozu mezi Čadcou a Žilinou je asi vhodnější v Krásnu nad Kysucou odbočit na silnici II/520 na Starou Bystrici a dále do Terchové, resp. na Vrátnou pokračovat přes Lutiše a Radostku.

V případě lyžování pod Chlebem parkování bezprostředně u dolní stanice kabinové lanovky ve Vrátné, v případě lyžování na Pasekách pak na kapacitním parkovišti níže u sedačkové lanovky. Obě parkoviště i přes den zaplněná zhruba ze dvou třetin.

+ plusy

 • Minimum lidí
 • Jarní lyžování bez kompromisů
 • Adekvátní cena mimosezónního skipasu

- mínusy

 • Nepropojenost lokality Chleb s lokalitami Paseky a Poludňový Gruň

Zajímavé odkazy

https://vratna.sk/

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

03.02.2023  | Vrátna

 • autor: JančiM
 • hodnocení:

V poradí moju druhú lyžovačku som strávil opať v Malej Fatre, v rodisku najznámejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka vo Vrátnej. Taktiež som si povedal, že túto zimu navštívim lyžiarske strediská, kde som dlho nebol. Na dnes mali byť otvorené lokality Paseky a po novom aj lokalita Poludňový G...

29.02.2020  | Vrátna

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Jel jsem na sobotní skialp do Vrátné. Pro usnadnění nástupu jsem použil čtyřsedačku Paseky. Kabinková lanovka na Chleb z důvodu silného větru uzavřena. Paseky urolbované, zčásti uzavřené z důvodu závodu. Sjezdovka na Poludňový Grúň není v provozu. Pondělní vytrvalý déšť předčasně ukončil provoz. Ani 20 cm nového sněhu tento svah nezachránilo, při sjezdu to šlo až na trávu. Cestou zpátky po sjezdovce to bylo komplet ledovaté a boulovaté, po stranách nahrnutý sníh.

19.02.2019  | Vrátna

 • autor: cico
 • hodnocení:

Vrátna dolina je hlavní dolinou Kriváňské Malé Fatry, kterou ohraničuje věnec vrcholů hlavního hřebene této části pohoří. Nejprve byl lyžařům na konci 50. let zpřístupněn hlavní hřeben prostřednictvím sedačkové lanovky na Chleb. Od přelomu 70. a 80. let je pak postupně budováno lyžařské zázemí také ...

11. - 15.02.2019  | Vrátna

 • autor: batdik
 • hodnocení:

Byli jsme tam na jarní prázdniny, bylo celkem teplo (kolem 4 až 5 °C). V okolí sníh odtával, ale tady na sjezdovce bylo přírodního sněhu dost. Sjezdovka a sedačková lanovka byla blízko u parkoviště, na kabinkovou lanovku na Chleb s černou sjezdovkou se muselo přejet autem. Kvůli silnému větru 2 dny ...

05.02.2012  | Vrátna

Vrátna dolina se nachází v národním parku Malá Fatra. Středisko je rozděleno do 4 lokalit: Paseky, Poludňový Grúň, Chleb a Príslop. Nabízí 14 km sjezdovek a je vyhlášenou slovenskou freeridovou a skialpinistické lokalitou. Celý report si můžete přečíst na SNOWmag.sk!...

12.02.2010  | Vrátna

Vrátnou netřeba podrobně představovat, jedná se o jedno z největších slovenských středisek, které nabídne něco všem - od začátečníků až po freeridery. Jednotlivé lokality ve Vrátné na sebe ovšem přímo nenavazují, podobně jako to známe u nás např. ze Špindlerova Mlýna.

Nejsilnější dojmy:

...

03.01.2010  | Vrátna

Vrátnou dolinu asi není lyžařům třeba představovat. Toto „tradiční“ lyžařské středisko leží 30 km od Žiliny v Malé Fatře, od hranic s Českem je to sem přibližně 70 km, proto vždy bývala oblíbenou destinací zejména mezi lyžaři z Ostravska, Zlínska a Olomoucka. Kvůli mizernému chování matky přírody o ...

31.03.2009  | Vrátna

Vrátna dolina v prekrásnom prostredí národného parku Malá Fatra, asi 40 km od Žiliny lyžuje v 5 lokalitách, v súčasnosti sú v prevádzke len tri: Chleb (1 280–1 550 m), Paseky (600–1 000 m) a Poludňový grúň (950–1 280 m). Všade sú snehové podmienky veľmi dobré 60–110 cm. Vrátna je aj vyhlásenou freer...

Schladming - Planai Hochwurzen

Schladming - Planai Hochwurzen

Schladming - Planai Hochwurzen

Schladming - Planai Hochwurzen

Schladming - Planai Hochwurzen

Schladming - Planai Hochwurzen

SNOW tipy