Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise - aktuální report z 08. - 13.04.2019 - SNOW.cz

Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise aktuální report z 08. - 13.04.2019

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Aosta

Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: TMa
 • hodnocení:
 • návštěva od: 08.04.2019 do: 13.04.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Matterhorn ski paradise je rozlehlé přeshraniční středisko, které nezaostalo za očekáváním. Dobrodružnější terény jsou na švýcarské straně včetně výhledů na legendární hory a ledovce. Je ovšem třeba začínat brzo, neboť oblast Sunegga je špatně propojena při cestě zpět.
Problém je totiž čas, když systém nepustí skrz turnikety od určité doby italské skipasy (např. z Furi po 15:50), i když vleky normálně fungují déle. Navíc v podmínkách se píše, že italský skipas musí první ranní jízdu startovat v Itálii.
Nám se stalo, že jsme přijeli pozdě v 16:00, protože byla nečekaně zavřená sjezdovka 27 k Riffelalpu, odkud se dá povyjet zubačkou nebo za 5 min projít na sjezdovku do Furi. "Legální" cesta přes Hohtalli nám pak zabrala moc času (třetí možnost přes Zermatt je ještě pomalejší). Zřízenci dávají letáky, co dělat: vrtulník na Plateau Rosa za 560 CHF, taxík za 800 CHF nebo přenocovat. Pustit nás nechtěli ani po dohadování, ale po pohrůžce, že nečekaně odříznout klíčovou sjezdovku v půlce svahu je jejich chyba a budu chtít refundaci, nás po telefonování s nějakým bossem pustili do kabiny a na Trockener Steg vzali sněžnými skútry nad sedlo do Itálie.
V oblasti Gornergrat a Kleiner Matterhorn se prolínají lyžaři s převážně asijskými pěšáky. Na Kleiner Matterhorn je výtahem dosažitelná vyhlídková plošina, kino, ledovcová jeskyně (8 CHF), placené WC a drahá restaurace. Dá se koupit jízda za 25 € pro případ pouze italského skipasu ale cena/výkon je podle mě špatná.
Dají se koupit různé varianty skipasu, včetně začátečnických oblastně nebo hodinově omezených a dále jednodenní rozšíření na Zermatt.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Na italské straně jsou hlavní sjezdovky kolem Plan Maison široké živé modro-červené dálnice, černější je u sedačky blíže k Matterhornu. Docela zajímavá je černo-červená sjezdovka obsluhovaná starou dvojsedačkou Ceiloalto, kdy po ránu poskytuje parádní poježdění bez lidí (20 min up-down). Pěkné úseky jsou červené z Plateu Rosa, či hořejšek Valtournenche.
Ve Švýcarsku je ledovec poměrně červený a široký, obsluhovaný dlouhými kotvami s prašanem. V oblasti pod severní stěnou sjezdovky s výhledy i možnosti off-piste. Pod Trockener Steg je měřený slalom bez kamery.
Z Hohtälli nad Gornegratem dlouhé off-piste sjezdy, v horní části prašan, ale doleji už přemrzlé hroudy. Oblast Gornergrat a Riffelberg je frekventovaná.
Nejlepší černá sjezdovka je č. 8 v oblasti Sunegga.

Sněhové podmínky:

Výborné podmínky, od cca 2 500 m prašan, dole hutný sníh, ráno tvrdý a mimo sjezdovku hroudovatý. Dojezd až do Zermattu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Na italské straně moderní sedačky Leitner většinou s bublinami. Pouze 4 starší sedačky na bočních tazích, z nichž jedna je školní v Cervinii. Cieloalto, je sice stará dvojsedačka, ale poměrně rychlá a hlavně překvapivě s komforním místem na dlouhé nohy. Skibus v Cervinii nebo po údolí je placený. První jízda velké kabiny z Cervinie v 8:20.
Ve Švýcarsku sedačky i kabinky také moderní, na ledovci dlouhé kotvy. Na stanicích free WiFi hotspoty. Zubačka na Gornergrat, metro Sunegga i skibus v Zermattu v ceně skipasu. Jezdí od 9:00, ale pozor na zkrácenou dobu pro italské skipasy. Na Klein Matterhornu pochod dlouhým tunelem.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Fronty žádné, velké kabiny se naplňovaly. Na italské straně živěji díky družstvům, ve Švýcarsku se to více rozprostřelo.

Občerstvení a aprés-ski:

V Itálii hromada hospod: pasta 12 €, minestrone 9 €.

Doprava do střediska a parkování:

Místní silničáři mají družbu se správou silnic Středočeského kraje. Je skoro neuvěřitelné, že je dokonce svými dírami ještě překonávají.
Cesta Mnichov - Bregenz přes město - San Bernardino - Varese - Chattilon - Cervinia. Poplatky v Itálii 18,20 € + 1.06 € za A60 kolem Varese, což je samoplátcovská dálnice (viz https://www.pedemontana.com).

+ plusy

 • rozlehlost areálu a propojenost na lyžích
 • variabilita terénů včetně mnoha off-piste
 • moderní zařízení
 • fantastické výhledy na legendární hory

- mínusy

 • katastrofální silnice a placené skibusy v Cervinii
 • administrativní omezování provozní doby pro "cizí" skipasy a nebezpečí přenocování v Zermattu
 • špatná propojenost oblasti Sunegga při cestě zpět
 • pochodová cvičení na některých mezistanicích a tunelem Kl. Matterhornu
 • chybějící skicross
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

14. - 15.03.2023  | Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

 • autor: 22988
 • hodnocení:

Na lyžování v Cervinii jsme měli smůlu. Počasí v době návštěvy moc nepřálo, buď foukal silný vítr, nebo napadlo tolik sněhu, že sedlo mezi Cervinií a oblastí Valtournenche bylo uzavřeno. V neděli a úterý jsme startovali z Valtournenche, ve středu jsme dojeli přímo do Cervinie, ale foukalo tak, že je...

27.01. - 01.02.2019  | Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Konečně si zalyžuji pod bájným Matterhornem! Plním si tak svůj velký sen. Cenově přijatelné to je ještě v Cervinii, a tak sem vyrážíme na týden ve třech chlapech na báječnou dovolenou! Je to poněkud z Čech dál, ale stálo to za to. Matterhorn nás vítá krásným slunečným počasím, které je mrazivé a cel...

20.01.2019  | Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

 • autor: BSNB
 • hodnocení:

Cervino nás zklamalo. Na to, že je to prý jedno z nej středisek, je to bohužel opravdu hodně slabé. Vše je zastaralé, neudržované. Už to, jak jsem viděla, že zasněžují v půlce ledna, mě trošku zarazilo, ale ok, za to, že není moc sněhu dole, nemůžou. Koupili jsme si skipas na italskou stranu za 50 eur na osobu. Kabinková lanovka, ve které si nemáte na co sednout, ani přes poškrábane "sklo" nemáte výhled. Obsluha vleků v silně podnapilém stavu se s vámi baví jak s frackem. Poté se přestoupí do obrovské kabiny, kde se všichni na sebe mačkají a žďuchají... Hory jsou ale úžasné, krásné, když je slunečno, je to opravdu krása. Pro snowboard jsou ale za trest. Vždy sjedete kousek a rovina, ani rychlost nepomůže a několikrát musíte jít pěšky. Restaurace předražené, za polívku 15 euro. WC jsou turecké, tzn. díra v zemi. Po jednom dni strávenem v Cervinii jsme se nakonec rozhodli odjet do rakouských Alp.

13. - 18.01.2019  | Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

 • autor: Shopi92
 • hodnocení:

Z naší týdenní návštěvy v Cervinii mám takové rozpačité pocity, počasí jak na houpačce, přejezd do Švýcarska možný vlastně jen ve dvou dnech z celého týdne (nepočítám-li poslední půlden). Ne že by mi to vadilo, ale docela mě překvapilo, že většina ubytovacích kapacit byla prázdná, středisko jako tak...

23. - 24.05.2018  | Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

 • autor: TheNecumson
 • hodnocení:

Sezonu jsem zakončil dvoudenním skialpem v areálu Cervinia na dohled od Matterhornu (v horních partiích se lyžovalo do 27.5., letní lyžařská sezona se rozbíhá od 29.6.). Sněhu je stále dost, po sjezdovkách se dá vystoupat i sjet až k dolní stanici lanovky v Cervinii (cca 2 000 m n. m.). K občerstvení doporučuji bar - ristorante Les skieurs d'antan u dojezdu sjezdovky číslo 7. V tuto dobu je ve městě duchů těžké najít cokoli otevřeného, ať už k noclehu nebo občerstvení.

26. - 29.01.2017  | Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

 • autor: skatona
 • hodnocení:

Prodloužený víkend ve středisku Breuil Cervinia Valtournanche znamenal parádně strávených pár dnu na horách. Pár much to mělo, ale chybu ne. Jezdili jsme si sice jen na italské straně, ale bohatě to na ty 3 dny stačilo a díky akci 1+1 s minerálkou Sant Anna to vyšlo na 21 € na den. Ten pocit jezdit ...

11.08.2015  | Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

 • autor: moloch
 • hodnocení:

Jednodenní výpad na ledovec Plateau Rosa jsem plánovali jako ochutnávku ledovcového lyžování pod Matterhornem uprostřed léta, kdy v Praze panovaly teploty okolo 35 °C.

V srpnu se zde jezdí do 13 h na lyžích, pak se vleky vypnou a dá se ještě naposledy sjet dolů. Jinak se lanovkou můžete vrátit za...

19. - 26.04.2014  | Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

 • autor: hama
 • hodnocení:

Bezvadné lyžařské možnosti jak na italské, tak na švýcarské straně střediska. Jelikož nás při příjezdu přivítala silná chumelenice, jak uprostřed zimy, dopřálo nám tím středisko kvalitní přírodní prachový sníh ve vyšších polohách po celý týden pobytu i koncem dubna.
Následovaly pak dlouhé dny plné...

03. - 10.03.2012  | Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

Lyžařská oblast Breuil - Cervinia - Valtournenche - Zermatt je jednou z největších v Alpách, s pestrou nabídkou sjezdovek všech úrovní, které se táhnou přes tři údolí ve dvou zemích, v Itálii a Švýcarsku, z 3 883 m z Malého Matterhornu sestupně až do 1524 metrů ve Valtournenche.

350 km sjezdovek ...

Bormio

Bormio

Bormio

Bormio

Bormio

Bormio

SNOW tipy

Výška sněhu 50 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 14
Otevřené sjezdovky 0 z 50 km