Rifflsee - aktuální report z 16.12.2019 - SNOW.cz

Rifflsee aktuální report z 16.12.2019

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

Rifflsee - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 16.12.2019 do: 16.12.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Nenápadný lyžařský areál ve stínu Pitztalského ledovce slouží kromě zpestření hlavně jako jeho pojistka při nevlídném počasí, kdy jsou lanovky na ledovci mimo provoz. A to zpestření přitom stojí za to – hlavně proto, že oproti ledovcovým dálnicím najdete na Rifflsee pravý opak, tedy točivé, členité a zároveň poměrně strmé sjezdovky.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Lyžařské terény se rozbíhají kolem malého jezera Rifflsee, umístěného na horské terase v 2 230 m n. m., podobně jako bývají v Tatrách plesa. Jezero je při pohledu z údolí skryté za hřebenem Mutenkopfu, na nějž stoupá z údolí kabinka a po jehož svazích se rozutíkají kratší sjezdovky. Nad jezerem se pak tyčí homolovitý vrchol Grubenkopf, do něhož jsou zařezané dlouhé tratě.

Sjezdovky jsou jakoby poschovávané v horské pustině, jíž se proplétají všemi možný směry – mají široké přehledné úseky, stejně jako užší místa a traverzy, často mění sklon i směr.

Od výstupní stanice kabinky, kde stojí i hlavní restaurace Sunna Alm, spadají krátké sjezdovky všech obtížností k vyhřívané 6sedačce – největším obloukem obíhá široká modrá se strmějším závěrem, blíže k lanovce pak klesají subtilnější červená a černá trať. Přímo na Sunna Almu je i krátká a mírná cvičná louka s vlekem.

Na opačnou stranu kopce se od kabinky traverzuje ke kryté 4sedačce Grubenkopf, jejíž nástupní stanice se nachází na břehu jezera Rifflsee. Z Grubekopfu šňěrují po hřebínku i terénními zářezy dvě sjezdovky – přímější a strmější černá a točivější červená, obě střídají strmější úseky s mírnějšími, širší s užšími a nechybí jim ani ostré zatáčky, takže jízdu na nich si užijí hlavně technicky zdatní jezdci.

Kousek nad Sunna Almem vrcholí pahorek Mutenkopf, který je z jižní strany zpřístupněn pomalou 4sedačkou, podél níž stékají dvě přehledné svižné sjezdovky (černá, červená). Z Mutenkopfu padá směrem k 6sedačce Sunna Alm ještě nenápadná a velmi neposedná černá trať.

Do údolí odtud pokračuje terénní muldou subtilnější poctivě červená trať, která se po dojezdu na dno údolí promění v mírnou cestu a obloukem se vrátí k nástupní stanici kabinky v Mandarfenu.

Sněhové podmínky:

I přes přicházející oteplení sníh i díky vyšší nadmořské výšce neztrácel svou „prašanovou“ konzistenci, vodivý povrch jen místy narušovaly zmrzlé hrudky ze zasněžování.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Z údolního Mandarfenu stoupá 6místná kabinka, nahoře v areálu pak slouží jedna (vyhřívaná!) 6sedačka, jedna starší expresní 4sedačka s bublinou a jedna pomalá 4sedačka, cvičnou louku obsluhuje vlek. Areál se rozkládá na dvou kopcích, mezi nimiž je mělké sedlo s jezerem, takže je na pohled přehledný, ale při přejezdech mezi nimi se nevyhnete krátkému traverzování nebo výjezdu pomalou 4sedačkou.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Navzdory tomu, že byl z velké části uzavřen Pitztalský ledovec a Rifflsee bylo jednou nejbližší náhradou, tak většina sedaček jezdila prázdných a na svazích se pohybovaly jen ojedinělé malé hloučky lyžařů.

Doprava do střediska a parkování:

Údolí Pitztal je ze středu a západu Čech přes Mnichov, Ga-Pa a Imst dostupné bez rakouské dálniční známky, údolím se pak stoupá cca 30 km klikatou horskou silnicí. Parkuje se na prostorném asfaltovém parkovišti přímo u nástupní stanice kabinky v Mandarfenu.

+ plusy

 • členité, spíše strmější sjezdovky
 • převážně rychlé a kryté lanovky
 • nenápadný areál s menší zalidněností

- mínusy

 • žádná opravdu lehká, přehledná a přitom delší sjezdovka
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

15.04.2022  | Rifflsee

 • autor: gimli35
 • hodnocení:
Když je nahoře na ledovci špatné počasí, je Rifflsee jasnou volbou. Zprvu deštivý pátek 15. dubna přinesl sice uzavření dlouhého údolního sjezdu (1), většina ostatních sjezdovek však zůstala otevřená, byť - kromě Grubenkopfu - s mokrým sněhem a vydřenými místy (černá Seekogel (8) sjízdná jen s opatrností). Nejlépe se jezdilo na černých Almrosen (4) a Steinbock (5) a také na otevřených svižných svazích Grubenkopfu (9, 10, 10a). Ve špatném počasí se obzvlášť hodila vyhřívaná a bublinou opatřená šestisedačka SunnaAlm Bahn, nejmodernější lanovka střediska. Dobrý oběd se slušnými cenami v Bergrestaurantu Sunna Alm (hlavní jídla cca 10 - 15 €). Snad nejzásadnější devizou areálu však zůstala zalidněnost - už dopoledne nízká, po obědě pak téměř mizivá. Rád jsem Rifflsee poznal!

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 14
Otevřené sjezdovky 0 z 28