Zell am See Kaprun - aktuální report z 22.01.2020 - SNOW.cz

Zell am See Kaprun aktuální report z 22.01.2020

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Salcbursko

Zell am See Kaprun - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 22.01.2020 do: 22.01.2020
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Nástupní stanice lanovek do ledovcového areálu Kitzsteinhorn a na Schmittenhöhe jsou od sebe vzdálené pouhých 5 km, a tak se dá během jednoho užít opravdu hodně pestré lyžování – různorodé terény, sněhové podmínky i atmosféra.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Pod Kitzsteinhornem se rozlévají ledovcové carvingové dálnice, ale také mnoho útlejších sjezdovek, které se prosmýkají morénovým terénem.

Kromě hlavní červeno-modré Gletscherpiste je dálničně široký i vršek černě značené Maurerpiste, prostorná je i červená Schmiedingerpiste.
Příjemně svižné a slunečné jsou „vlásenky“ směřující do Sonnenkaru.
Parádní „střemhlavá“ dálnice je i opuštěná, neboť hůře přístupná černá Gletscherseepiste (č. 2).
Do mezistanice Langwied směřuje „skákavá“ černá Mamba a příjemně prostorná červená „jedenáctka“.

Ohromně rozsáhlý a rozmanitý je zdejší snowpark, rozdělený do 4 lokalit.

Nové spojení z Kaprunu na Kitzsteinhorn pomocí unikátní větruodolné a panoramatické lanovky 3K vede přes původně samostatný areálek Maiskogel, který je ideální liduprázdnou carvingovou „tělocvičnou“.

Z vrcholu padá přímá černá Schermer Steilhang s velmi výraznými příčnými „hrby“, obkroužená pozvolnější dálničně přehlednou červenou a mírnou „šněrovací“ modrou sjezdovkou.
Kromě modré jsou obě hlavní sjezdovky místy až marnotratně široké.
Až do údolí pokračuje přehledná modrá, místy plošší, ale ke konci ještě mile překvapí svou jemnou členitostí.

Schmittenhöhe, jemuž tvoří pohlednou kulisu jednak jezero na jeho úpatí, tak hřeben Vysokých Taur s Kitzsteinhornem a Grossglocknerem, je lyžařsky ještě pestřejší.

Na vrcholovém hřebeni se rozléhají mírné až středně strmé pláně, do údolí se pak prostornými lesními průseky mj. řítí dlouhé prvotřídní černé tratě (Standard, Trass) a jedna červená (Schütt).

Jižní svah Sonnkogl a Hochmais nese poctivě červené tratě, ale celkově působí útulně a poměrně klidně, v aktuálním počasí také už jarně.

Dlouhá, i když subtilní červená sjezdovka stéká do údolí Glemmtal, a zajišťuje tak přístup do sousedního „cirkusu“ kolem Saalbachu.

Široká, hravá a zvlněná je červená Hirschkogel podél stejnojmenné expresní 4sedačky.

Širokánská, postupně se rozbíhající a jemně zvlněná je červená Kapellenpiste, o stupeň strmější pak sousední Kettingpiste – obě na odvrácené straně Schmittenhöhe.

Dlouhá a členitá s terénními zlomy i změnami sklonu je černá Trass – lahůdka pro milovníky „gravitace“.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky jsou v důsledku velmi rozdílné nadmořské výšky i orientace svahů dosti různorodé – na Kitzsteinhornu převládal suchý, utemovaný a špičkově vodivý „ledovcový“ prašan, na Maiskogelu a Schmittenhöhe spíše vrstvička prašanu na pevné, místy i zmrzlé a výjimečně i ledové podkladové „desce“. Během teplého slunečného dne se dokonce jižní svahy „roztopily“ jako na jaře.

Výtečně držel sníh kromě ledovce také na odvrácených tratích Schmittenhöhe (Kapellen, Ketting) a samozřejmě na severně orientovaných černých tratích do údolí, na nichž v noci přibyl ještě čerstvý technický sníh, takže byly z velké části výborně vodivé.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Výjezd z Kaprunu na Kitzsteinhorn novou lanovkou 3K je zážitkem samo o sobě – trasa je velmi vzdušná a díky prosklení kabin až k podlaze opravdu panoramatická, navíc prostřední část trasy má dvoukilometrové volné rozpětí mezi podpěrami, takže jde téměř o „let“.

Na ledovci samotném se většina sjezdovek dosáhne z krytých sedaček, jen ty nejvýše položené jsou dostupné pouze kabinkou Gletscherjet 4 nebo visutou kabinou na Kitzsteinhorn (ledovcové kotvy totiž byly mimo provoz).

Na Schmittenhöhe převažují expresní a kryté sedačky, z údolí vyjíždějí kabinky.
Přejezdy mezi sjezdovkami na Schmittenhöhe jsou poměrně hladké, s výjimkou návratu ze Sonnenalmu, kde čekají i dvě krátké, ale pomalé sedačky (lze se jim vyhnout sjezdem do údolí a výjezdem kabinkou trassXpress), vyhnout se lze i poslední pomalé 4sedačce Kapellen (sjezdem k moderní sedačce Ketting).

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Na Kitzsteinhornu se většina lyžařů soustředila podél hlavní osy lanovek Gletscherjet, kde vznikla i poměrně trvalá fronta na 5+ minut, naopak čím okrajovější lanovka a sjezdovka, tím volněji až prázdno. Úměrně tomu byla „nejzacpanější“ centrální svozová modrá trať k Alpincentru.

Maiskogel – stejně jako dřív – byl zcela liduprázdný, většina jím jen „projíždí“ na Kitzsteinhorn.

Na Schmittenhöhe jsou nejfrekventovanější mírné a přehledné dálnice podél sedaček Glockner a Breiteck, naopak černé tratě byly dost opomíjené. Celkově bylo na tratích i u lanovek živo, nicméně prakticky bez front.

Doprava do střediska a parkování:

U hlavních lanovek mimo centrum Zell am See (Maiskogel, Areit, Viehofen) se parkuje na prostorných venkovních plochách zdarma. Po letoviscích (Zell am See, Kaprun) pendlují skibusy a další linka spojuje oba hlavní areály (zdarma, interval 15 až 60 minut podle denní doby).

+ plusy

 • velmi rozmanitá oblast - lyžařsky i krajinově
 • příjemné lanovky a hlavně nová zážitková propojovací kabinka 3K
 • výborný sníh na ledovci
 • krátké intervaly skibusů

- mínusy

 • úzký a frekventovaný dojezd k Alpincentru na Kitzsteinhornu
 • pomalé lanovky pro návrat ze Sonnenalmu na Schmittenhöhe
 • ledovcové vleky podél Gletscherjetu t.č. mimo provoz
 • poměrně rušná oblast
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

04.04.2011  | Zell am See Kaprun

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Pozdní termín Velikonoc přiměl mnoho níže položených středisek naplánovat ukončení sezóny až na 25. dubna. V blízkém Salcbursku tak má být s liduprázdnými firnovými koberci sjezdovek a sytou zelení v údolích v provozu většina Ski amadé, Saalbach-Hinterglemm, Zell am See i třeba menší Wildkogel. Dlou...

19. - 22.11.2009  | Zell am See Kaprun

Navzdory téměř jarnímu počasí se lyžování na kaprunském ledovci o uplynulém víkendu vydařilo. Alespoň očima našeho reportéra Honzy Lišky.

Nejsilnější dojmy:

Sjezdovky a offpiste:

 • modré sjezdovky u vleků č. 4a a 4b byly dopoledne super, odpoledne boulovaté
 • če...

Zauchensee Flachauwinkl

Zauchensee Flachauwinkl

Zauchensee Flachauwinkl

Zauchensee Flachauwinkl

Zauchensee Flachauwinkl

Zauchensee Flachauwinkl

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 16
Otevřené sjezdovky 0 z 45 km