Zell am See Kaprun - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Rakousko Salcbursko Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

Rakousko Rakousko - Salcbursko | Kitzbüheler Alpen - Europa Sportregion, Maiskogel, Schmittenhöhe

Foto

Malebné jezero omývá turistické letovisko Zell am See, které spolu se sousedním Kaprunem tvoří zázemí rozmanitým lyžařským areálům v jejich okolí – členitému, zčásti zalesněnému hřebeni Schmittenhöhe a třítisícovému Kitzsteinhornu s ledovcovými pláněmi. Nově jsou zdejší sjezdovky lanovkami napojeny i na sousední obří oblast Saalbachu.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Kaprun - Kitzsteinhorn | Zell am See - Schmittenhöhe | Kaprun - Maiskogel

Zell am See Kaprun - sjezdovky

42%35%23%
138 celkem sjezdovek (km)
117 zasněžování (km)
257 rozloha sjezdovek (ha)

Zell am See Kaprun - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
vlek
10
sedačka
5
sedačka expres
2
sedačka krytá
10
telemix
1
kabinka
11
funitel a 3-S
2
visutá kabina
3
zubačka / metro
1
87000 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

760-3029 m n.m.2269 m

Mapa sjezdovek

Zell am See Kaprun - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Zell am See Kaprun - lyžování

Oblast Zell am See a Kaprunu je krajinově mimořádně pestrá, a díky tomu velmi atraktivní – nabízí zalesněné svahy, louky i vysokohorský ledovcový terén a k tomu malebné jezero v údolí. I lyžařská pestrost je pozoruhodná, neboť sjezdovky zaujímají všechna možná výšková patra alpské krajiny. Dvoutisícový hřeben Schmittenhöhe nad městečkem Zell am See skýtá členité, obtížnostně různorodé terény, ovšem více ohrožené oblevami, zatímco třítisícový Kitzsteinhorn s jednotvárnějšími ledovcovými sjezdovkami je zase sněhovou pojistkou oblasti. Nenápadný Maiskogel, přes který je Kaprun propojen s Kitzsteinhornem, překvapí v jinak rušné oblasti poklidnými carvingovými dálnicemi.

Schmittenhöhe (2 000 m) je terénně rozmanitý, rozložitý a půlkruhovitě tvarovaný hřeben s mírnými mýtinami i prudkými stržemi směřujícími do pomyslného klína, v němž leží městečko Zell am See. Pohlednou kulisu mu tvoří jednak jezero na jeho úpatí, druhak hřeben Vysokých Taur s Kitzsteinhornem a Grossglocknerem. Lyžařsky je Schmittenhöhe velmi pestré – na vrcholovém hřebeni se rozléhají mírné až středně strmé pláně, do údolí se pak prostornými lesními průseky řítí dlouhé černé tratě a červené tratě. útulně a klidně působící jižní svahy Sonnkogl a Hochmais nesou méně frekventované červené tratě.
Pod vrcholem Hochmais je postaven měřený slalom s video záznamem jízdy, snowpark se skoky a překážkami pro začátečníky i středně pokročilé a k tomu zábavná překážková dráha pro děti.
Z města Zell am See a ze sousedního Schüttdorfu stoupají na hřeben kabinkové lanovky, výše položené sjezdovky pak obsluhují převážně expresní sedačkové lanovky, z větší části i s bublinou a vyhříváním. Jen návrat ze Sonnkoglu na Schmittenhöhe obstarávají dvě pomalé tranzitní lanovky.

Přehledný a kompaktní areál pod Kitzsteinhornem (3 029 m) nabídne jak široké, pravidelné ledovcové pláně, tak členitější tratě v morénovém terénu a díky novému lanovkovému propojení přes Maiskogel ještě carvingové dálnice na loukách a mýtinách, chráněné před vrtochy vysokohorského počasí.
Velký a bohatě vybavený je snowpark, rozmístěný hned do tří lokalit. Děti zláká hravá překážková trať pro děti s názvem Eagle Line.
Sezóna na ledovci začíná obvykle na přelomu září a října a lyžuje se až do začátku léta, přičemž v okrajích sezóny bývá v provozu jen několik nejvýše položených tratí.
V malém areálu Maiskogel (1 675 m) přímo nad Kaprunem dominují mírné modře značené tratě, doplněné dvěma sportovnějšími variantami v horní části. Děti zabaví Maisi Park s lehkými freestylovými prvky v podobě vln, skokánků a railů. Páteřní lanovkou je moderní 10místná kabinka a krytá 6sedačka. Oblíbenou atrakcí je také celoroční 1 300 m dlouhá bobová dráha s mosty, vlnami, serpentinami i skoky.

Nejbližší nástupní stanice lanovek na Schmittenhöhe a Kitzsteinhorn jsou od sebe vzdálené pouze 5 km, které lze překonat skibusem – v jednom dni se tak dá lyžovat v rozmezí 760 až 3 000 m n. m. V nabídce je také superskipas Alpin Card, který platí v celé oblasti Zell am See Kaprun a v sousedním megaareálu Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, do něhož lze přejet ze Schmittenhöhe.

Zell am See je turistický resort na břehu průzračného jezera s promenádou, hotely, malebným centrem s pěší zónou, obchody, restauracemi a kavárnami i společenskými a kulturními akcemi.

Díky krajinné a lyžařské pestrosti, prvotřídní infrastruktuře a velmi dobré dostupnosti je celá oblast nadmíru oblíbená, a tedy poměrně dost rušná.

Zell am See Kaprun - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

630

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 5 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi rozmanité terény – přehlednější na Kitzsteinhornu, členitější na Schmittenhöhe
  • sněhová jistota ledovce
  • daleké výhledy z Kitzsteinhornu
  • příjemné letovisko s pěší zónou na břehu jezera (Zell am See)

Minus:

  • propojení obou lyžařských areálů jen skibusem
  • proměnlivá kvalita sněhu v níže položeném areálu Schmittenhöhe
  • dojíždění k nástupním stanicím lanovek
  • velmi rušná a dražší oblast

Zell am See Kaprun - komerční prezentace

Lyžování Kaprun Zell am See


V regionu Kaprun / Zell am See mohou příznivci sjezdového lyžování volit mezi 3 skiareály. Prvním je univerzální vrchol Schmittenhöhe. Je vhodný pro zdatnější lyžaře a nachází se přímo nad střediskem Zell am See a Zellským jezerem. Dalším je rodinný lyžařský areál Maiskogel s lehčími a středně těžkými tratěmi, přístupným ze střediska Kaprun. A konečně poslední je ledovec Kitzsteinhorn, kde se dá lyžovat 365 dní v roce.


Zell am See Kaprun - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

SNOW tipy