Sienna - Czarna Gora - aktuální report z 15. - 16.02.2021 - SNOW.cz

Sienna - Czarna Gora aktuální report z 15. - 16.02.2021

  průměrné hodnocení:

Polsko Polsko - Snieznik

 • autor: gibon09
 • hodnocení:
 • návštěva od: 15.02.2021 do: 16.02.2021
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Řešení jarních prázdnin v době covidové byla slušná bojovka. Původně byla v plánu Italie, a to konkrétně Campitello di Fassa, kde jsme měli již od jara zaplacenou zálohu na ubytování. Když to již vypadalo, že to 15.2. otevřou, tak to nová italská vláda opět zařízla. Jako sekundární plán bylo domluveno ubytování u Pece pod Sněžkou, avšak vyhlášením uzávěry trutnovského okresu i tato možnost padla a po žhavení telefonů jsme nakonec domluvili ubytování na Dolní Moravě s tím, že jsem doufali ve spuštění lanovek. Po žádosti o vyhlášení nouzového stavu hejtmany bohužel i tato varianta padla. Jelikož jsme ve skrytu duše s touto variantou počítali, tak přišel čas na poslední možnost, a to poprvé v životě vyzkoušet lyžování v Polsku. Vybírali jsme ze dvou variant: buďto Zieleniec, nebo Czarna Gora, které byly cca okolo hodiny jízdy. Nakonec zvítězila Czarna Gora... Jedná se o poměrně moderní středisko s dobrým poměrem cena/výkon. V době návštěvy se super sněhovými podmínkami. Jediné mínus je poměrně vysoká návštěvnost. Pro zajímavost roušku tam neměl prakticky nikdo.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

U hlavního parkoviště A a B začíná široká modrá placka o délce cca půl kilometru, svah je oddělený od cvičného svahu lyžařské školy fun trackem. Lyžaře primárně vyváží neodpojitelná čtyřsedačka názvem Efka, na pravé straně svahu je poma a za fun trackem ještě dvě pomy pro lyžařskou školu. Jedná se o ideální široký mírný svah na výuku, na levé straně z pohledu ze spodu ještě zpestřen různými boulemi, hupy a skoky.

Z horní stanice čtyřky Efka lze jednoduše přejet ke kryté vyhřívané šestce Luxtorpeda. Lehký problém tohoto přejezdu je, že se vjíždí přímo na dojezd černo-červené sjezdovky FIS A. Z hlavního vrcholu obslouženým šestkou Luxtorpeda rolují dvě široké sjezdovky od výstupu z lanovky: napravo černo-červená s extrémně širokým hlavním hangem, vlevo pak startuje červená FIS B, je to krásná sjezdovka s lehčí prostřední částí a hned za tím s trochu prudším hangem, obě sjezdovky v délce něco přes půl druhého kilometru.

Z této sjezdovky je možné spojovačkou přesunout se k lanovce Zmija, v případě nedostatku sněhu je možnost dostat se do této lokality krátkou pomou Jedrus, za lanovkou Luxtorpeda. Zmija je neodpojitelná čtyřka, v poslední třetině docela dost exponovaná, takže v případě horšího počasí v kombinaci s rychlosti lanovky na ní člověk docela vymrzne. Při výstupu vpravo začíná FIS C, pro mě pocitově dost podobná FIS B, možná lehce mírnější a vlevo pak má nejoblíbenější FIS D. Jedná se o širokou modro-červenou širokou ranvej, kde se to dá krásně pustit, obě sjezdovky o délce zhruba kilometr a čtvrt. Sjezdovky E a F jsme jediné neprojeli. Všechny sjezdovky široké s dostatkem prostoru pro jízdu i v době přeplněného areálu.

Sněhové podmínky:

V pondělí naprosto perfektní podmínky, plechové nebe a přemrzlý prašan. Po cestě nám v autě ukazoval teploměr až -23 °C, přes den se pak pohybovaly teploty okolo -5 °C a skoro bezvětří. Jediné plotny jsme viděli na uzavřené spojovačce a muldy z prašanu taé žádný problém. Na druhý den přes noc napadlo dalších 5 až 10 cm čerstvého sněhu a i když sjezdovky zůstaly ve stavu z noci (neupraveny), tak se díky struktuře sněhu žádné extra muldy netvořily. Sníh ale padal celý den a vál nepříjemný vítr. Takže ač bylo jen asi -1 °C, tak pocitově rozhodně větší zima. Celkově prostě parádní sníh i stav sjezdovek, mocnost pokrývky odhaduji na 1m.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Páteří areálu je krytá vyhřívaná šestisedačka Leitner o délce necelých 1,4 km obsluhující nejdelší a nejtěžší sjezdovky.

Od parkoviště A a B vyváží neodpojitelná čtyřka Tatrapoma, které zároveň obsluhuje modrý svah pro začátečníky a funtrack. Na stejném svahu jsou ještě 3 pomy (dvě pro lyžařskou školu). Sjezdovky D a C obsluhuje také neodpojitelná čtyřka Tatrapoma, ta je zejména za horšího počasí je v horní třetině za trest. V nejzazší místě areálu je poma pro sjezdovky E a F a krátká poma Jedrus, která propojuje oblast okolo Luxtorpeda se Zmijou.

U nástupu lanovky Efka v budově hotelu Czarna Perla jsou bezplatné a čisté záchody, pokladny, půjčovna, bufet a bar. Dále stojí vedle budova lyžarské školy. Alespoň Zmija by chtěla vyměnit za odpojitelnou lanovku.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Tak to byl největší problém. V pondělí ráno jsme byli až překvapeni, jak málo je aut na parkovišti i lidí na lanovce. To se brutálně změnilo po desáté hodině, kdy začaly proudit davy na pokladnu a nekonečná fronta trvala až do odpoledne. Čekací časy se pak pohybovaly na 6sedačce okolo 10 až 15 minut.

Na čtyřky se čekalo 5 až 10 min a to samé i na vleky. Bylo krásně, tak se větší návštěvnost dala očekávat. To, co se ale dělo v úterý, už jsme moc nechápali, navrváno od rána, čekací doby skoro dvojnásobné, fronta na pokladny v 11 h dopoledne minimálně na hodinu. Parkoviště narvaná k prasknutí a to bylo ošklivo, foukalo... V úterý se navíc objevili exoti, kterým stát frontu nic neříká a neustále předbíhali (a nebyli to jednotlivci, ale skupiny, na jedno čekání na Luxtorpedu v úterý předjelo frontu asi 30 lidí).

Občerstvení a aprés-ski:

Tak tohle je pro mě, který má pobyt na horách za kompletní relaxaci, trochu k nepochopení. V celém areálu o velikosti cca Dolní Moravy, jsou jen dvě restaurace (jestli jsem nic nepřehlédl), a to u spodních stanic lanovek Efka, tam se jedná o bufet a zároveň bar v budově Czarna Perla, a druhá je Karczma u spodní stanice Luxtorpeda. Pak zavřený stanový bar u spodní stanice lanovky Zmija, jinak nic. Na Dolní Moravě jich je přímo na sjezdovce 7, a to včetně vrcholových partii s výhledy. Přitom od horní stanice Luxtorpedy je takový nádherný výhled, že si to o terasu s lehátky a drinky přímo říká. Jen taková perla z občerstvovny Czarna Perla: v pondělí šlo objednat pivo přímo v bufetu, naopak v úterý již to nešlo a muselo se o patro níž do baru. Mimochodem všude mají reklamu na Lech, ale točí Plzeň a jídlo v bufetu prodávají na váhu, a to 6 Zlt za 100g a je jedno, jestli máte mísu plnou brambor nebo kuřecích stehen.

Doprava do střediska a parkování:

Dojížděli jsme z Dolní Moravy preš Miedzylesie a přes sedlo Biala Woda, cesta trvala okolo jedná hodiny. Jediný problém po cestě bylo pokaždé překonání sedla, v pondělí ledové zmrazky a v úterý 10 cm nového sněhu, ale s opatrností sjízdné bez řetězů. Vždy jsme parkovali na parkovišti A u lanovky Efka, hned pod ním je ještě parkoviště B a pod lanovkou Luxtorpeda C a D. Parkovací kapacita je opravdu obrovská, je to asi i dáno tím, že přímo v místě není moc velká ubytovací kapacita. V pondělí parkování podle svého uvážení, v úterý už navigováno zaměstnanci areálu. Všechna parkoviště bezplatná.

+ plusy

 • Konečně jsme se svezli
 • Poměrně moderní areál
 • Super sníh
 • Poznání polského lyžařského areálu, bez viru by nás tam asi nikdo nedostal

- mínusy

 • Vzdálenost od hranic
 • Přelidněnost
 • Corona

Zajímavé odkazy

http://czarnagora.pl/

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

17.03.2023  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: dalda
 • hodnocení:

Jednodenní výlet do polského střediska jsme spojili s nákupem. :-) Doprava z Brna bez problémů, jeli jsme po dálnici a pak Králíky, Miedzilesie - cca 3 hod. Permic je mnoho druhů, my zakoupili 4hodinovou za cca 124 Zl (cca 650 Kč) + vratná záloha, možno zakoupit předem na internetu nebo na místě na pokladně (i kartou). Hlavní lanovka je rychlá 6sedačka, pohodlná a její dvě sjezdovky jsou pěkné, dlouhé, členité. Na obou jsou prudší úvodní pasáže, bohužel už v 11 hodin dost rozbité, takže úvodní cca 1/4 musíte přetrpět, dále již dobré lyžování (samozřejmě až na dojezd, ale s tím se musí v březnu počítat). Pokud přejedete na kolej Zmijozel, tak tam je pomalejší 4sedačka, méně lidí, 2 paralelní sjezdovky C a D. My jezdili na D a musím říci, že to bylo perfektní - dobře upravená, široká, na perfektní krájení oblouků, sice ne tak členitá, ale i tam najdete zatáčku, kompresi, dojezd relativně ve stínu, takže i ten byl dobrý a hlavně vydržela až do odpoledne. Za mne pochvala!

03.03.2022  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: Vondra_CZ
 • hodnocení:

Po dvou- nebo tříleté pauze jsme se vydali opět zkusit večerní lyžovačku v Czarné Gore. Zvolili jsme všední den, aby nebylo tolik lyžařů, což se vyplatilo. Po příchodu k pokladně u Luxtorpedy nám zatrnulo - pokladna byla po šesté hodině už zavřená, otevřená ale byla pokladna v budově Czarna perla, t...

25.02.2021  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: kejsina
 • hodnocení:

Spokojenost, i když pro mě to bylo první a asi i poslední lyžování v letošní sezóně.

08.02.2020  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: Vondra_CZ
 • hodnocení:

Naše předchozí návštevy tohoto střediska v nás zanechaly dobrý dojem, a tak jsme vyrazili zase na večerní lyžování. Lyžování jsme si užili, počasí bylo ideální pod nulou, nefoukalo. Kombinace lanovky Luxtorpedy a červené sjezdovky byla super, akorát sjezdovka byla občas dost přelidněna, ale fronty u...

12.02.2019  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Dnes jsem již nehodlal pokoušet kličkování mezi lidmi v Deštném nebo Zielenci a za slunečného počasí se vypravil skoro po roce na Czarnou Goru. Říkal jsem si, že bych rád zažil středisko v plném provozu, protože minulý rok na konci března tu bylo přeci jen dost mrtvo, přestože byly v provozu všechny...

29.03.2018  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Mnoho Čechů bohužel (naštěstí) netuší, jaké skiareály se nacházejí jen pár kilometrů od našich hranic. Je skoro záhadou, že areály jako Arber nebo Hochficht se těší takové popularitě a třeba Czarna Gora je (kromě příhraničních obyvatel) našincům neznámá. Ale "potloukat" se na místních svazích sám ro...

02.03.2018  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: Vondra_CZ
 • hodnocení:

V pátek po práci jsme vyrazili na večerní lyžování, které zde mají od 16:30 až do 22:00. Jedno z nejlepších lyžování co jsem zažil, parádní 6sedačka I - Luxtorpeda, vyhřívaná s bublinou, bylo -15 °, ale vůbec nám to nepřišlo. Sjezdovka B FIS dlouhá 1 680 metrů je celá osvětlená a jsou tu i další osv...

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 11
Otevřené sjezdovky 0 z 19