Sienna - Czarna Gora - aktuální report z 12.02.2019 - SNOW.cz

Sienna - Czarna Gora aktuální report z 12.02.2019

  průměrné hodnocení:

Polsko Polsko - Snieznik

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 12.02.2019 do: 12.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Dnes jsem již nehodlal pokoušet kličkování mezi lidmi v Deštném nebo Zielenci a za slunečného počasí se vypravil skoro po roce na Czarnou Goru. Říkal jsem si, že bych rád zažil středisko v plném provozu, protože minulý rok na konci března tu bylo přeci jen dost mrtvo, přestože byly v provozu všechny 3 LD a valná část sjezdovek.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Bohužel ranní rozhodování a následná pomalá cesta z důvodu náledí způsobily, že jsme se na svahu objevili až po 11. hodině. Dle očekávání byl v důsledku venkovní teploty sníh všude dost rozměklý, nejvíce pak u nástupu na lanovky.
Jak je v Polsku zvykem, nejvíce lyžařů se tísnilo na modrých svazích, kde nebylo skoro k hnutí. Díky tomu byly v relativně lepším stavu delší červené sjezdovky, a stav se lepšil úměrně tomu, jak vzdálené od modrých sjezdovek byly. :-)
Dobře vzhledem k sněhovým podmínkám se lyžovalo na FISových sjezdovkách č. 3 a 4, kde byly vrchní prudší partie pokryté menšími muldami, ale mírnější a široké partie umožňovaly pěkné ježdění až do odpoledne.
Těšil jsem se, že vyzkouším tratě E a F, které byly minulý rok uzavřené, ale bohužel tomu bylo nyní stejně. Sněhu je všude dostatek, škoda...
Zato jsem měl šanci vyzkoušet všechny přejzdy mezi sjezdovkami. Za zmínění stojí určitě třeba vrchní část trati Dojazdowa vedoucí k propojení L2. Jedná se neupravovanou cestu širokou cca 3 metry s muldami, které jsou pomalu stejně tak vysoké. :-D Jiné přejezdy jsou zas široké tak akorát na skútr a zabrzdit na nic bez srážky se stromem je skoro nemožné. Nicméně tyto boční trasy jsou spíše zpestřením pro dobrodruhy a děti, bezpečný přejezd mezi dvěma částmi areálu je bez problému možný spodem přes vlek č. 9.

Sněhové podmínky:

Na hoře sahá pokrývka až ke 150 cm, dole leží okolo metru. Bohužel v místech dojezdu se jedná už od 11 hod. o krupici ze smíšeného technického a přírodního sněhu o výšce i 30 cm. Možná ale za horší stav tratí dnes mohlo i sněžení, které nad ránem přineslo nějakých 8 cm prašanu.
Škoda jen, že celou cestu přes české území svítilo slunce, ale pod Czarnou Gorou se mraky zatáhly a oblačnost se tu držela většinu dne.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Co se týče komfortu, nemá Czarna Gora v okolí takřka žádnou konkurenci. Vyhřívaná šestisedačka s bublinou jezdí spolehlivě a hlavně velmi rychle. I pomalou jízdou dolů tu za den najezdíte klidně 2x více kilometrů než v nedalekých českých areálech.
Skoro opakem komfortu se mohou zdát dvě neodpojitelné čtyřsedačky na okrajích areálu, u kterých vadí hlavně nízká rychlost (především pak u té delší, která obsluhuje pěkné červené svahy). Kotvy se v areálu nenacházejí a přibližovací vlek č. 9 jezdí pomalu.
U delší čtyřsedačky Zmija jsem u nástupu viděl zajímavé zařízení, které bylo instalované těsně vedle projíždějících sedaček a bylo schopné hbitě odfouknout sníh ze zasněžených sedadel. Zajímavá vychytávka, která umožňuje vlekařům soustředit se na obsluhu LD a nemuset celý den ometat sedačky. :-)
Ve středisku se nachází moderní toalety, jak v restauracích, tak například jedny úplně nové v podzemí u parkoviště.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Zalidněnost byla v areálu relativně vysoká, naštěstí ale hlavně u nejkratší čtyřsedačky a na přilehlých modrých svazích. Zde dosahovala fronta více než 10 minut, a tak nebyl důvod ji čekat víckrát než při výjezdu do areálu. Na šestisedačkovou Luxtorpedu se čekalo okolo 5 minut a s postupem času fronta pozvolna ubývala, až mizela. Na čtyřsedačce Zmija nebyly fronty žádné a málo obsazené byly i přilehlé sjezdovky.
Nejnižší zalidněnost byla v celém areálu po 16. hodině, kdy se svahy postupně upravují a plynule přechází do večerního lyžování. Stále se divím, proč je tohle v Polsku běžné snad v každém větším areálu a v Česku skoro nikde, vyjma lyžování na jednom vleku a podobně... :-|

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení jsme využili po lyžování v centrální budově Czarna Perla, kde se nachází prostorná a vzdušná samoobslužná restaurace. Naložit na (plastové a papírové :-? ) talíře si zde můžete cokoliv, platí se bez rozdílu jen za váhu. Na výběr je od polévek přes 4 druhy pierogů po kuřecí nugetky a křídla s marinádou. Vše za sympatickou cenu 5,50 zlotých za 100 g. Po kusech se platí jen zákusky, pití atd. Točí se zde i česká Plzeň.
Vyloženě aprés-ski tu asi nenajdete, ale dobrou atmosféru navozuje třeba už jen to, že ve všech stanicích hraje hudba po celý den a přijde mi, že lidé jsou tak více uvolnění, i když třeba čekají ve frontě. :-)

Doprava do střediska a parkování:

Doprava směrem od Deštného přes Orlické Záhoří po Bystrzycu Klodzkou byla celkem dobrodružná, i když v noci napadlo jen pár cm sněhu a jinak nesněžilo již několik dní. Cesta přes Šerlišské sedlo je dlouhodobě zledovatělá a pokrytá sněhem, ale sjízdná celkem snadno díky posypu. Ostatně jezdí tudy i autobusy. Horší je to na klikatých polských silnicích, třeba mezi Spalonou a Nowou Bystrzycou. Několikrát auto i na chvíli ztratilo kontakt se zledovatělým povrchem, a to přesto, že jsem v ostrých serpentinách jel pomaleji než 20 km/h. Občas tu na silnici leží čistý led a posyp žádný, což je při cestě z kopce problém. Po této zkušenosti jsem se obával hlavně klikaté silnice před Czarnou Gororu, která bývala do minulého roku vedena často jen jako jednosměrná. Úprava se ale znatelně vylepšila a silnice je v obousměrném provozu upravena a takřka bez sněhu.
Parkování je nadále zdarma na přehledném kaskádovitém parkovišti, s dobrou docházkovou vzdáleností k LD.

+ plusy

 • Středisko se velmi dobře vyrovnává s náporem lyžařů
 • Příznivé ceny
 • Možnost platit všude kartou
 • Rychlá vyhřívaná šestisedačka s bublinou
 • Dlouhé sjezdovky
 • Navazující večerní lyžování
 • Samoobslužná restaurace s účtováním dle váhy

- mínusy

 • Vlek č. 3 mimo provoz i přes dostatek sněhu
 • Měkčí sníh
 • Oblačnost, která se držela snad jen nad Czarnou Gorou :-)
 • Neudržovaná cesta přes polské území
 • Pomalé neodpojitelné čtyřsedačky
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

17.03.2023  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: dalda
 • hodnocení:

Jednodenní výlet do polského střediska jsme spojili s nákupem. :-) Doprava z Brna bez problémů, jeli jsme po dálnici a pak Králíky, Miedzilesie - cca 3 hod. Permic je mnoho druhů, my zakoupili 4hodinovou za cca 124 Zl (cca 650 Kč) + vratná záloha, možno zakoupit předem na internetu nebo na místě na pokladně (i kartou). Hlavní lanovka je rychlá 6sedačka, pohodlná a její dvě sjezdovky jsou pěkné, dlouhé, členité. Na obou jsou prudší úvodní pasáže, bohužel už v 11 hodin dost rozbité, takže úvodní cca 1/4 musíte přetrpět, dále již dobré lyžování (samozřejmě až na dojezd, ale s tím se musí v březnu počítat). Pokud přejedete na kolej Zmijozel, tak tam je pomalejší 4sedačka, méně lidí, 2 paralelní sjezdovky C a D. My jezdili na D a musím říci, že to bylo perfektní - dobře upravená, široká, na perfektní krájení oblouků, sice ne tak členitá, ale i tam najdete zatáčku, kompresi, dojezd relativně ve stínu, takže i ten byl dobrý a hlavně vydržela až do odpoledne. Za mne pochvala!

03.03.2022  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: Vondra_CZ
 • hodnocení:

Po dvou- nebo tříleté pauze jsme se vydali opět zkusit večerní lyžovačku v Czarné Gore. Zvolili jsme všední den, aby nebylo tolik lyžařů, což se vyplatilo. Po příchodu k pokladně u Luxtorpedy nám zatrnulo - pokladna byla po šesté hodině už zavřená, otevřená ale byla pokladna v budově Czarna perla, t...

25.02.2021  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: kejsina
 • hodnocení:

Spokojenost, i když pro mě to bylo první a asi i poslední lyžování v letošní sezóně.

15. - 16.02.2021  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: gibon09
 • hodnocení:

Řešení jarních prázdnin v době covidové byla slušná bojovka. Původně byla v plánu Italie, a to konkrétně Campitello di Fassa, kde jsme měli již od jara zaplacenou zálohu na ubytování. Když to již vypadalo, že to 15.2. otevřou, tak to nová italská vláda opět zařízla. Jako sekundární plán bylo domluve...

08.02.2020  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: Vondra_CZ
 • hodnocení:

Naše předchozí návštevy tohoto střediska v nás zanechaly dobrý dojem, a tak jsme vyrazili zase na večerní lyžování. Lyžování jsme si užili, počasí bylo ideální pod nulou, nefoukalo. Kombinace lanovky Luxtorpedy a červené sjezdovky byla super, akorát sjezdovka byla občas dost přelidněna, ale fronty u...

29.03.2018  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Mnoho Čechů bohužel (naštěstí) netuší, jaké skiareály se nacházejí jen pár kilometrů od našich hranic. Je skoro záhadou, že areály jako Arber nebo Hochficht se těší takové popularitě a třeba Czarna Gora je (kromě příhraničních obyvatel) našincům neznámá. Ale "potloukat" se na místních svazích sám ro...

02.03.2018  | Sienna - Czarna Gora

 • autor: Vondra_CZ
 • hodnocení:

V pátek po práci jsme vyrazili na večerní lyžování, které zde mají od 16:30 až do 22:00. Jedno z nejlepších lyžování co jsem zažil, parádní 6sedačka I - Luxtorpeda, vyhřívaná s bublinou, bylo -15 °, ale vůbec nám to nepřišlo. Sjezdovka B FIS dlouhá 1 680 metrů je celá osvětlená a jsou tu i další osv...

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 17
Otevřené sjezdovky 0 z 22