Venet - aktuální report z 12.03.2022 - SNOW.cz

Venet aktuální report z 12.03.2022

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

Venet - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: gimli35
 • hodnocení:
 • návštěva od: 12.03.2022 do: 12.03.2022
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Venet, jakýsi "městský areál" tyrolského Landecku, by se výborně hodil do seriálu Tajné tipy Alp. Přitom není nijak zastrčený v postranním údolí, naopak, nachází se hned u dálnice a kousek od velkého nádraží Landeck-Zams. Přesto se však jedná o středisko komorní nejen velikostí, ale i návštěvností - a druhou březnovou sobotu nabídl tenhle sympatický areál s úžasnými výhledy krásné lyžování na pomezí zimy a jara.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Typickou sjezdovkou Venetu je klikatá, vcelku sportovně proměnlivá červená - kromě černé Verlängerter Steilhang (1b) a modré Übungsgelände je takovými tratěmi tvořena vlastně celá severní strana. Hodně zakroucená je Rifenal (1a), naopak o něco přehlednější je Hüttenlift (4).

Jižní strana nabízí modrou Panorama-Abfahrt (5), jež je zároveň sáňkařskou dráhou (vzhledem k nízké návštěvnosti to funguje bez problému), a červenou Meranzen (též Süd-Abfahrt; 6). Ze začátku se obě tratě všelijak proplétají, přičemž Panorama je zpočátku celkem plochá, přibližně od druhého rozcestí s červenou je ovšem svižnější a jedná se tak o odpočinkovou lesní projížďku s příjemnou vůní pryskyřice. Meranzen (6) by v první polovině sedělo spíše modré označení, avšak po podjezdu dvojsedačky DSB Venet Süd se rozdělí do několika prudších variant. Její spodní část k dolní stanici dvojsedačky byla oficiálně uzavřena, s opatrností se ale dala sjet a stálo to za to - milé svezení mezi lesem, loukami a dřevěnými domečky a navíc, na rozdíl od dojezdu modré, nebylo nutné na konci sundat lyže a popojít k lanovce pěšky.

Sněhové podmínky:

Nahoře údajně až 180 cm sněhu, s ubývající nadmořskou výškou samozřejmě ubývala i výška sněhové pokrývky až po "bílý pruh" na dojezdu do Rifenalu. Celkově ale bylo sněhu překvapivě dost (až na vydřenou černou Verlängerter Steilhang (1b)) a na většině severní strany vydržel velmi dlouho tvrdý; naopak jižně orientovaný dojezd Panorama-Abfahrt (5) už odpoledne trochu čvachtal. :-D Úprava sjezdovek pěkná, manžestr leckde vydržel až do odpoledních hodin. Uzavřena skiroute Brunni-Venet Süd (7).

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Proč to nepřiznat: Venet je areálem lehce staromódním. Obě čtyřsedačky (Rifenalbahn (R) a Weinbergbahn (W)) jsou sice odpojitelné a Weinbergbahn má dokonce i bublinu, rychlostí ovšem nepřekypují. Stejně tak vleky Hüttenlift (H) a vrcholový Panoramalift (P) mají velmi pohodové tempo. Ale nic z toho vlastně nevadí, zpomalenému rytmu se člověk přizpůsobí a je to vlastně příjemné.

Zážitkem je potom výjezd téměř čtyřicetiletou dvojsedačkou DSB Venet Süd - průjezd mezistanicí (v níž je možno přistoupit) a voňavým prosluněným lesem byl jedním z důvodů, proč jsem jižní straně zůstal věrný déle, než jsem původně plánoval. :-)

A ještě pro pořádek podotknu, že přístupovou kabinu Venetbahn (V) jsem vzhledem k zaparkování v Rifenalu nevyužil a že údolní vlek Riefenlift (RIE) nebyl v provozu.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Zalidněná byla hlavně hospoda Zammer Alm, na sjezdovkách i lanovkách bylo poloprázdno - příjemná změna oproti Serfausu. Jednou jsem čekal na třetí sedačku (Rifenalbahn (R)) kvůli lyžařskému kurzu, jinak jsem jezdil rovnou od turniketu na nástupiště. A myslím, že jsem byl jediný ne-místní v celém areálu. :-)

Občerstvení a aprés-ski:

Několik možností občerstvení, otevřeny však byly, pokud jsem si dobře všiml, pouze dvě: vrcholová restaurace Panorama-Restaurant a již zmiňovaná chata Zammer Alm. Zvolil jsem druhou možnost - příjemné prostředí, fajn jídlo, ale dlouhé čekání na něj (45 minut).

Doprava do střediska a parkování:

Po menším bludišti uliček v Zamsu jsem po horské silnici dojel do Rifenalu, kde jsem zaparkoval na bezplatném štěrkovém parkovišti hned u čtyřsedačky Rifenalbahn (R).

+ plusy

 • Pěkné červené sjezdovky
 • Dobré sněhové podmínky a většinou výborná úprava sjezdovek, která někde vydržela až do odpoledne
 • Nízká zalidněnost
 • Nízké ceny a přítomnost studentské slevy - to jsem snad v Rakousku ještě neviděl; jednodenní lyžování mne na Venetu vyšlo laciněji než třeba na Černé hoře...
 • Nádherné výhledy
 • Celková příjemná atmosféra areálu

- mínusy

 • Vydřená černá Verlängerter Steilhang (1b)
 • Dlouhé čekání na jídlo v Zammer Alm, za to ale areál nemůže
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Dachstein West

Dachstein West

Dachstein West

Dachstein West

Dachstein West

Dachstein West

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 22
Otevřené sjezdovky 0 z 51 km