Chamonix-Mont Blanc aktuální report z 29.01.2024
Chamonix-Mont Blanc - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Celkový dojem z návštěvy střediska
Chamonix je kultovní lyžařská destinace s jedinečnou scenérií Mont Blanku, kde výrazně převažují freerideři nad běžnými svátečními lyžaři. Hlavní dvojareál Brevent Flegere přímo nad městem, stejně jako sousední Argentiere, kde platí společný skipas, ale samozřejmě má i upravované sjezdovky, které jsou eldorádem hlavně pro neúnavné sportovní lyžaře.
Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska
Sjezdovky:
Strmé dvouapůltisícové svahy se zdvihají přímo nad městem Chamonix, které převyšují zhruba o tisíc pět set metrů. Lyžuje se však až zhruba od 1 750 m n. m., protože prudké a klikaté návratové tratě do údolí nejsou již delší dobu v provozu.
Červené a černé sjezdovky jsou rozprostřené v několika horských kotlinách, po jejichž dně se rozlévají i mírnější modré a zeleně tratě, přičemž vyloženě lehká a prostorná je jen zelená Trappe v lokalitě Flegere, přičemž i ta má strmější úvod.

Jinak se lyžuje na dlouhých a náročných sjezdovkách, kde se střídají prudké úseky, terénní zlomy, zatáčky i úzká místa. Profilově jsou tak sjezdovky velmi pestré a sportovního, technicky zdatného lyžaře spolehlivě zabaví, ale pro odpočinkové kroužení to není.
Černá trať Bozon z vrcholu Brevent je spíš úzká serpentinovitá cesta s občasným padáčkem, zato červené Cornu, Charlanon, Lachenal a Crochues jsou parádní náročné sjezdovky, které navíc většinou vedou romanticky opuštěnou kotlinou, lemovanou skalami.


Sněhové podmínky:

Sněhu je ve vysokohorských polohách okolo Mont Blanku několik metrů, ovšem teplé počasí proměňuje zdejší jižně orientované sjezdovky během dne v jarní kaši. Až na dojezdy se zvýšenou frekvencí lyžařů, kde vzniknou obří kašovité boule, se však v měkkém sněhu na prudkých svazích jezdí vlastně poměrně pohodlně - mnohem lépe než na ledu.
Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Z Chamonix stoupá do areálu Brevent oběžná kabinková lanovka, stejně tak ze sousední vesničky La Praz do areálu Flegere. Kromě vrcholu Brevent a spojení mezi oběma areály, které zajišťuje kyvadlové kabiny, obsáhnou všechny ostatní tratě sedačkové lanovky - ty páteřní jsou rychlé odpojitelné 6sedačky, ty kratší pak pomalé sedačky, některé z nich novější, jinak spíš letité.

Zalidněnost:

Na svazích bylo prostoru pro každého poměrně dost, jen nárazově se vytvořil dav, a to zvláště na dojezdech a přejezdech.

Občerstvení a aprés-ski:

Horských chat a barů je v areálu jen několik, a to především v okolí hlavních stanic lanovek (Plan Praz, Brevent, Chavanne, Flegere). Na oběd je nutné si místo k sezení předem rezervovat nebo si počkat.

Ceny jsou s vysokohorskou přirážkou - hot dog z bufetu přijde na 13 eur, třetinka limonády v plechovce na 5 eur.

Mnoho návštěvníků piknikuje se svými zásobami - v areálu je i několik míst s lavičkami, pod mezistanicí Flegere je dokonce volně přístupné (a hojně využívané) grilovací místo. Oblíbené jsou však i balvany podél sjezdovek.
Doprava do střediska a parkování:

Nástupní stanice kabinkové lanovky na Brevent se nachází ve svahu cca 10 minut z pěší zóny v centru Chamonix - mnoho lyžařů chodí pěšky, jinak ve městě a jeho okolí funguje hustá síť autobusových linek a skibusů, v nichž platí skipas. Auto lze umístit do garáží nebo na terasová parkoviště v blízkosti lanovky (cca 8 eur / den).
+ plusy
- dlouhé a strmé sjezdovky pro velmi zdatné lyžaře
- náročné freeridové terény
- monumentální horská scenérie
- vydatná sněhová nadílka v nejvyšších polohách
- mínusy
- málo odpočinkových sjezdovek
- prakticky jen jižní svahy s firnovým sněhem
- málo horských chat s vysokými cenami