Arolla - aktuální report z 02.02.2024 - SNOW.cz

Arolla aktuální report z 02.02.2024

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko

 • autor: jchamrad
 • hodnocení:
 • návštěva od: 02.02.2024 do: 02.02.2024
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

V pátek během našeho pobytu ve Wallisu jsme se vydali prozkoumat Val ď Herens - dlouhatánské údolí vedoucí jižním směrem k Itálii od Sionu. Již před lety jsme byli právě v Arolle. Pokud má někde Švýcarsko konec, tak to musí být právě zde. Fakt konec světa, nebo aspoň konec Švýcarska.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky v namořské výšce 2 000 až 2 880 m n. m. Drsná vysokohorská kulisa, bohužel dnes přes předpověď bylo zamračeno, lezavo a velmi špatná viditelnost podložky. Drtivá většina svahů je modrého raženi, občas prudší úseky. Ale bohužel místy i plochý terén a nutno zapojit ruce. Nachází se tu ale i černá a fakt pěkná - široký hang ve střední části je krásný. Bohužel při difúzním světle lyžování bylo velmi náročné.

Na plánku střediska jsou z vrcholu naznačeny 2 červené okružní - no, jsou tam tyče a to je tak vše. Nikdy nebyly upraveny ani při předchozích návštěvách. Tehdy ale byl prašan, takže super poježdění.

Sněhové podmínky:

Sněhu dost, bohužel ve střední části jim sjel malý strmý svah na sjezdovku, čímž v této části přidal nečistot v podobě drobných kamínků. Jinak by nebyl problém. V noci přimrzlo, ale při stávajícím jarním počasí uprostřed zimy je sníh, jaký je.

Mají nějaká děla na spodní části modré hlavní sjezdovky, ale převládá přírodní sníh - velmi tvrdý a přemrzlý. Ráno slušně upraveno a vydrželo do oběda, kdy jsme zaveleli k ústupu a jeli do Evolene.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Žáden. :-D 5 starých zásobníkových pom typu kuletrh. A ty dvě hlavní jsou fakt hooooodně dlouhé. Naprosto nešvýcarské, ale tady to tak nějak patří. Dokáži si ale představit 1 dlouhou sedačku do sedla nad horní stanicí pomy, kde místa by bylo tak akorát. A to by se posunulo středisko na jiný level. Ale asi nechtějí a líbí se jim to tak.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Skoro nikdo. Ale bylo fakt nehezké počasí. Před lety bylo při naší návštěvě krásně slunečno a i tak bylo zcela prázdno.

Občerstvení a aprés-ski:

Něco je u svahu je, ale netestovali jsme.

Doprava do střediska a parkování:

Ze Sionu od dálnice po nekonečně cestě, co se postupně zhoršuje. Na konci vesnice Evolene značka 10 km nerovnosti na vozovce a zcela oprávněně. Cesta vypadá po letech od naší poslední návštěvy stále stejně. Je na ní i 1 tunel, kdy je uprostřed trochu rozšíření jako výhybna. Ale autobus bych tam potkat nechtěl. Parkoviště velké podél cesty, neplacené.

+ plusy

 • nikde nikdo
 • ceny skipasů - pokud byste jeli v lednu, tak skipas na 6 dní vyjde na cca 120 CHF. (platí i na střediska Evolene a La Forclaz v údolí)
 • zavzpomínat na staré časy na rezavých pomách
 • sjezdovky ve 2 000 až 2 880 m n. m. - kde to máte?
 • v případě prachového sněhu to je paráda
 • je při skialpové trase Haute Route z Chamonix do Zermattu - takže drtivá většina aut na parkovišti nepatří lyžařům na sjezdovkách

- mínusy

 • malé
 • mizerné vleky
 • daleko
 • ale když bude krásně a jste připraveni, dokážu si přestavit týden v kombinaci se skialpy strávit na konci světa v Arolle

Zajímavé odkazy

V údolí mají v létě zápasy místních krav - při cestě je i nějaké sousoší k této události. A když je pěkně: https://www.youtube.com/watch?… nebo https://www.youtube.com/watch?…


Diskuze: Arolla

K reportu střediska nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Szczyrk

Szczyrk

Szczyrk

Szczyrk

Szczyrk

Szczyrk

SNOW tipy

Výška sněhu 35 cm
Otevřené lanovky a vleky 5 z 10
Otevřené sjezdovky 3 z 36 km