Pejo - aktuální report z 22. - 24.02.2024 - SNOW.cz

Pejo aktuální report z 22. - 24.02.2024

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Trentino

Pejo - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 22.02.2024 do: 24.02.2024
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Pejo je maličké lyžařské a též lázeňské letovisko v postranním údolí Val di Sole, což mu oproti tamním rozsáhlejším střediskům zajišťuje větší klid. Původní část areálu okolo mezistanice Tarlenta je z velké části zajímavá hlavně pro učící se děti a nenáročné rekreační lyžaře, ale lanovka do 3 000 m n. m. zpřístupňující vysokohorské údolí Val della Mite dává Peju šmrnc i pro velmi náročné jezdce. V posledních dnech sjezdovky zasypalo až půl metru sněhu, takže nahoře byla kulisa až pohádkově zimní.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky v nižším a středním patře areálu (1 400 až 2 340 m) jsou převážně mírné, občas zatáčející, přesto poměrně přehledné, i když subtilnější, zkrátka typické pro komornější areál pro méně ambiciózní návštěvníky. Většina červeně značených tratí jsou hodně "do modra".

Hlavní trať z Doss dei Cembri do mezistanice Tarlenta je vlastně jen mírný traverz, odkud pokračuje lesem v obdobném duchu až do údolí - díky své délce (3 km) ale nabídne příjemné svezení i náročnějším.

Svižnější a přímá je postranní zhruba kilometrová červená trať Saroden, z níž se v půli odděluje varianta Beverina.

Přímo v mezistanici je dětský park a cvičná modrá sjezdovka, pro výuku slouží i mírný dojezd návratové tratě do údolí.

Nejvyšší patro mezi Tarlentou a hřebenem Crozzi di Taviela (2 000 až 3 000 m) pak "dětské" Pejo povyšuje na vysokohorský areál. Údolím Val della Mite klesá sice jediná, červeně značená sjezdovka, zato opravdu špičková - nejen kulisou, ale i profilem. Prostorná trať je dlouá, velmi přehledná a pohodově červená, jen jednou se krátce zlomí do sytěji červeného hangu. V závěrečné třetině se větví do mírnější tratě přes Doss dei Cembri, nebo do svižně červené, terénně členitější Variante dei Monti.

Sjezd z 3 000 m n. m. až do údolí nabídne 8 km velmi harmonické jízdy s převýšením přes 1 500 m. Je to sice v podstatě "jediná" sjezdovka v Peju, zato jedna z nejhezčích v Alpách.

V mapě značená černá trať Freeride delle Gole v terénu není vyznačena a de facto neexistuje.

Sněhové podmínky:

Zpočátku ještě v jarním počasí se sjezd do údolí po jižně orientovaném svahu do údolí rychle změnil v kašovitou břečku, kterou "hadi" školních dětí důsledně rozoraly, nahoře ve Val della Mite se naopak držel kvalitní sníh. Páteční chumelenice naopak nabídla jízdu až po kolena v prašanu i na sjezdovkách. Sobota pak připravila pohádkovou zimní kulisu s měkoučkým, čerstvě upraveným sněhem ve všech polohách, který se samozřejmě postupně "rozdrncal".

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Z lázeňské vesničky Pejo Fonti stoupá vzhůru do mezistanice Tarlenta 6místná kabinka, na niž navazuje pomalá 4sedačka Doss dei Cembri. Velmi pomalá, i když poměrně nová je i 4sedačka Saroden v postranní části areálu. Do 3 000 m n. m. vyjíždí z Tarlenty nejmodernější větruodolná kabinová lanovka typu funifor s kabinou pro 100 osob, pohybující se pro větší stabilitu na dvou lanech se širokým rozchodem.

Žádná z lanovek nemá příliš vysokou přepravní kapacitu (kabinka a sedačky do 1 400 os./hod., funifor 800 os./hod.), což přispívá ke komornějšímu ruchu v areálu.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Přes týden jsou zřejmě hlavními návštěvníky rodiny s dětmi a školní kurzy, které se pohybují zejména na nejmírnější tratích okolo mezistanice Tarlenta. "Hadi" pak provoz na zdejších užších sjezdovkách občas zahušťují. V sobotu po odjezdu týdenních turnusů bylo naopak v celém areálu příjemně poloprázdno.

Velkou část návštěvníků tvoří Češi a Poláci.

Občerstvení a aprés-ski:

V mezistanici Tarlenta stojí velká "srubovitá" chata Scoiattolo s terasou a venkovním bufetem (sendviče cca 6 eur), samoobslužnou restaurací (primi piatti, např. lasagne do 10 eur, secondi od 10 do 15 eur) i gurmánštější restaurací s obsluhou (např. tagliata di manzo neboli grilované plátky hovězího za 16 eur).

Loni byl postaven malý bar s bistrem i na horní stanici lanovky ve 3 000 m n. m., kde si můžete dát aperitiv či bombardino, ale také malý oběd (např. párek se zeleninovo-bramborovou oblohou za 10 eur).

Celkově jsou tu ceny občerstvení oproti alpskému průměru zřetelně nižší.

V centru Pejo Fonti jsou malé, nedávno zmodernizované a klidné lázně - primárně léčebné, ale mají i malé wellness centrum (běžné vstupné 25 eur za 3 hod.). Ve wellness jsou dvě sauny, parní lázně či vířivka a samozřejmě relaxační místnosti. Vstup je třeba si předem rezervovat, přičemž otevřeno je v podstatě jen odpoledne od 13 do 16 a od 16 do 19 hod. Do vířivky je nutná koupací čepice, stejně tak do plaveckého bazénu, kde se platí 10 eur.

Doprava do střediska a parkování:

Z Brennerské dálnice se jede zhruba hodinu a půl klikatou, postupně stoupající silnicí údolími Val di Non a Val di Sole, v závěru se pak stoupá strměji do Pejo Fonti.

U nástupní stanice kabinky je parkovací dům (4 eura / den).

V Peju a přilehlých osadách jezdí miniskibus (za poplatek), využít lze i linek skibusů (zdarma) do sousedních areálů Marilleva (cca 30 min) nebo Tonale (cca 1 hod.).

+ plusy

 • dlouhá a pohodově červená sjezdovka z 3 000 m n. m.
 • mírné cvičné terény pro děti
 • výborné sněhové podmínky v nejvyšší části areálu i v teplejším počasí
 • spíše klidnější a velmi kompaktní středisko
 • malé lázně s wellness centrem
 • velmi přívětivé ceny

- mínusy

 • v areálu je v podstatě jediná dlouhá sjezdovka a pár kratších
 • žádný snowpark nebo jiná freestylová atrakce
 • pomalé sedačkové lanovky
 • v teplejším počasí rychle měknoucí sjezd do údolí
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

04.02.2024  | Pejo

 • autor: petr.c
 • hodnocení:

Menší středisko v oblasti Val di Sole vhodné k jednodenní návštěvě se sjezdovkami, které si užijí jak zkušení, tak začínající lyžaři. Přestože bylo teplo, sjezdovky vydržely dlouho v poměrně dobrém stavu. Sluneční svit asi ještě nemá potřebnou sílu.

05. - 11.01.2020  | Pejo

 • autor: pesavamartin
 • hodnocení:

Jedná se o menší středisko, avšak také s nižší návštěvností a přijatelnými cenami oproti jiným známým lokalitám. Kromě Italů a Čechů jsou zde Poláci. Sjezd z nejvyššího bodu ve výšce 3 000 metrů do Peja je ostřejší červená sjezdovka o délce 7 kilometrů, která stojí za to. V době našeho pobytu bylo n...

20.03.2017  | Pejo

 • autor: Kubino88
 • hodnocení:

Menší, trochu zastrčené středisko při cestě z Marillevy do Tonale stojí rozhodně za návštěvu. I přes svoji jižní expozici zde sníh drží (středisko sahá až do 3 000 m n.m.). Nádherný je sjezd ze samotného vrcholu až do údolní stanice (cca 8 km). Vzhledem k tomu, že středisko stojí ve stínu Madonny a Tonale zde prakticky nejsou fronty na lanovky. I přesto (vzhledem k velikosti) byly některé níže položené sjezdovky kolem poledne silně rozježděné. Středisko se nám ale velice líbilo a nenároční lyžaři si zde užijí klidně i celý den. My v poledne přejeli do Marillevy, neboť se dá celé středisko projezdit i za půl dne.

04. - 11.03.2017  | Pejo

 • autor: martin kolář
 • hodnocení:

Po 9 letech opět v Peju a byl jsem velmi příjemně překvapen - funifor do 3 000 m dostává Pejo do jiné kategorie. A zde zmiňovaný jediný dojezd přes Doss dei Gembri už lze změnit za skvělý dojezd vpravo od něj - Variante dei Monti. Uvnitř Valle della Mite je možnost lyžovat na širokém prostoru mimo červenou ve více než 1 m sněhu. Saroden je poctivá červená a i zde s možností volného lyžování. Pravda je, že ani letos nebylo možné slyžovat do údolí černou delle Golle, a tak je jediný sjezd do údolí traverzující červeno-modrá, místy dost úzká. To je ale za celý den možné jet třeba pouze jednou odpoledne, kdy máte za celý den jízdy v prašanu ve vyšším patře areálu dost.

21. - 28.01.2017  | Pejo

 • autor: Zoidberg
 • hodnocení:

Středisko Pejo jsme si vybrali na doporučení známých, a také proto, že jsme tam ještě nebyli. Rozhodně tohoto výběru nelituji. Byla to trefa do černého. Nejen, že nám vyšlo počasí a celý týden svítilo slunce, ale výborně jsme si zalyžovali na upravených a nepřelidněných sjezdovkách. V rámci skipasu ...

20.02.2015  | Pejo

 • autor: Eva
 • hodnocení:

Nelyžaři, kterým nevadí pár kroků po sněhu, nebojte se jet do Peja, s CK České kormidlo budete mít v rámci ceny i skipas, který využijete ke krásným výjezdům. Dcera i děti, obstojní lyžaři, byla spokojena se sjezdovkami, já jsem denně jezdila kabinovkou Tarleta do 2000 metrů, pak pokračovala visutou lanovkou do výšky 3000 metrů, kabina je pro 100 lidí, většina sjíždí dolů po sjezdovce, takže nazpátek jsem jezdila téměř sama a mohla jsem teprve v klidu vychutnat nádhernou jízdu. Nelyžaři mohou použít i sedačkovou lanovku, z lanovky Tarleta se jde pár minut po sjezdovce podél dětského "koutku", první sedačková ne, druhá každou půlhodinu bere i nelyžaře, vyjede se do skvělého "kotle", kde je chata s terasou, lehátky, dobrým pitím a jídlem. Pejo není "mondénní", ale přátelské k lyžařům i nelyžařům.

28.01.2015  | Pejo

 • autor: hans
 • hodnocení:

Jednodenní výlet vrámci skipasu Marilleva Folgarida. Při krásném počasí absolutně paradní výlet. Nám to vyšlo a byl to balzám na duši z přeplněného střediska Marilleva 1400.

14.03.2011  | Pejo

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Pejo je nejmenším střediskem oblasti Val di Sole a pro své terénní i velikostní parametry je optimální pro děti, začátečníky anebo mírně pokročilé, kteří jsou typickými návštěvníky poklidně žijícího areálu. Jeho ambice ale letos povýšila nová červená sjezdovka s lanovkou Pejo 3 000, díky čemuž areál...

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso

SNOW tipy

Výška sněhu 40 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 12