Grimentz Zinal aktuální report z 13.03.2025
Grimentz Zinal - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Celkový dojem z návštěvy střediska
Po čtyřech dnech v Chandolinu jsme chtěli změnu, tedy jsme vyrazili do Zinalu. V noci nad Chandolinem napadlo možná 15-20 cm. Ráno jsem jej otestoval na skialpech na Illhornu, takže očekávání stran sněhu byla veliká. Škoda, že sněžení hlouběji do údolí nedošlo v takové míře. Griementz a Zinal jsou dvě střediska v rámci Val d'Anniviers, která jsou propojena velkokapacitní lanovkou v jeden již docela slušně velký celek. Jedná se o dvojstředisko nepoměrně živější než to v Chandolinu-St. Lucu.
Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska
Sjezdovky:

Rolbaři upravili tratě včera a sněžilo v noci na dnešek. Tedy pár úvodních jízd bylo skvělých, postupně se horšící stav tratí, s čímž nejde samozřejmě nic dělat.
V Zinalu bych vyzdvihnul černou Barthelemy, svahy kolem vleku Durand s možností bezpečného freeridu i v rámci oficiální zóny, a odjezdovou Aigle s dolním strmým úsekem. Škoda plíživého závěru k dolní stanici kabiny směr Sorebois.
V Grimentzu bych vyzdvihnul perfektní černou Lonu v dolní části, ale také svahy kolem šestisedačky Tsarva. Škoda, že nejela černá Chamois propojující obě střediska. Paradoxně pro nedostek sněhu ve vrcholové části, kde byla nedostatečně překryta skaliska. Dojezd by byl i v tak teplém počasí díky severní orientaci bez zasněžování funkční. Horní část této černé má nekompromisní parametry - délka 1 700 metrů / převýšení 700 metrů. Odpoledne především dojezd do Griementzu pod kabinou na Bendollu je firnové oraniště, kde byla zábava sledovat některé méně zdatné lyžníky, co nejeli zpět kabinkou.
Sněhové podmínky:

Přírodní mizérie. Já tady zažil ve vrcholových partiích přes 5 metrů sněhu před 7 lety. Nyní jižní svahy kolem sedačky Grand Plány holé. Ve volném terénu množství kamenů a skalek. Ale v provozu až na trať Chamois zatím vše. Ale pokud se tratě spoléhají na přírodní sníh, tak se začínají objevovat hnědá místa. A to je v plánu provoz i na Velikonoce.
Komfort – lanovky, vleky a zázemí:
Moderní kabinka pro 10 lyžařů ze Zinalu s mezistanicí. Dale transportní kabina mezi Zinalem a Grmentzem pro 120 cestujích jezdící kyvadlově co 20 minut. Kabinka bez sedaček na Bendollu, moderní šestisedačka s krytem Col du Pouce. Dále několik sedaček vždy bez krytu, i neodpojitelná čtyřsedačka Corne se najde. Samozřejmě pár pom a kotva nesmí chybět. Dvě začátečnické zóny jsou na Sorebois a Bendolle.
Zalidněnost:
Pouhým pohledem o hodně více lidí než v Chandolinu, ale u dopravních zařízení jsme za celý den nečekali ani minutu.
Občerstvení a aprés-ski:
Všude kolem to pěkně vonělo, ale měli jsme své. Švýcarsko je Švýcarsko stran cenové politiky restauračních zařízení.
Doprava do střediska a parkování:
Parkoviště všude placená, 1 CH za hodinu. Jeli jsme bezplatným autobusem z Chandolinu, přestup ve Vissoi. Návaznost perfektní, dostačná četnost spojů. Auto od příjezdu stojí v garáži, co máme při ubytování v Chandolin.
+ plusy
- Napadl snih
- I sluníčko střídavě bylo
- Dlouhé sjezdovky
- Vesměs pohodlné a rychlé lanovky
- Žádné čekání
- mínusy
- Málo přírodního sněhu
- Odpoledne dost teplo
- Měli jsme kvůli prašanu zůstat v Chandolinu, bylo ho tam totiž o dost více