Grimentz Zinal - lyžování - SNOW.cz
Foto

Nejzajímavější lyžařské terény Val d´Anniviers jsou schovány až na konci údolí pod čtyřtisícovými vrcholy Weisshornu, Zinalrothornu – ve střediscích Grimentz a Zinal.

Grimentz Zinal - sjezdovky

21%56%23%
73 celkem sjezdovek (km)
6 zasněžování (km)

Grimentz Zinal - lanovky a vleky

vlek
11
sedačka
2
sedačka expres
3
kabinka
1
visutá kabina
2
19400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1570-2900 m n.m.1330 m

Mapa sjezdovek

Grimentz Zinal - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Grimentz Zinal - lyžování

Lyžařský areál nad skanzenovitou vesničkou Grimentz (1 570 m) tvoří dvě protáhlé horské kotliny, které se stkávají pod vrcholem Becs de Bosson (2 870 m) – ta levá je strmější, pravá mírnější. Celkově jde o velmi členitý terén, kterým se prosmýkají proměnlivě široké a spíše strmější tratě.
Lahůdkou je dlouhá černá trať Lona, která strmě a dost přímě z nejvyššího bodu celým svahem až do údolí, kde se spojuje s páteřní FIS tratí, která protíná první patro areálu podél hlavní kabinkové lanovky. Tato sportovnější větev areálu je obsloužena novou 6sedačkou a navazující rychlopomou, která je kvůli strmosti svahu dosti náročná. Pravou, pohodovější část areálu obsluhují dvě navazující expresní 4sedačky, nad něž do nejvyššího bodu stoupá ještě kotvový vlek.
Milovníci pohodlných lanovek a mírnějších, přehledných dálnic jsou omezeni na tratě podél obou 4sedaček, zato náročnější lyžaři mají k dispozici eldorádo proměnlivých, sportovních tratí a volných terénů, na kterých se nikdo neplete.

Horská restaurace Etable du marais stojí trochu stranou, ale stojí za to – je to vlastně salaš s krávami, zčásti využívaná jako rustikální restaurace. Vaří jen vlastní suroviny, zejména sýry.

Vysoko nad Zinalem (1 670 m) se rozprostírá horský kotel s plošším dnem a strmými svahy po jeho okrajích. Skýtá členitý a celkově strmější terén, v němž se střídají přímé pasáže sjezdovek se zatáčkami a velmi proměnlivá je i jejich šířka. Méně přehledný profil sjezdovek spolu s rozsáhlými volnými terény určitě lépe vyhoví těm, kteří by se na plochých monotónních dálnicích nudili, naopak méně zdatní se omezí hlavně na krátké přehledné tratě na dně kotliny. Do údolí spadá černá, nepravidelně upravovaná trať.
Hlavní sjezdovky jsou přístupné z expresní 4sedačky Chiesso a z navazující pomalé 4sedačky Corne de Sorebois (2 896 m), která stoupá na stejnojmenný vrchol. Okrajové tratě obsluhují dlouhé a poměrně strmé vleky. U horní stanice kabinky na Sorebois (2 430 m) je malé cvičné hřiště a krátký vlek.
Z vrcholu Corne de Sorebois se po odvráceném svahu spouští dlouhá černá sjezdovka Chamois – nejprve se trochu šněruje, ale potom se napřímí a strmě roluje širokým žlabem, než se v pásmu lesa uklidní a velmi dlouze dotraverzuje serpentinami do sousedního areálu Grimentz. Odtud lyžaře vytáhne od sezóny 2013/14 zpět nová kyvadlová kabinová lanovka, která tak zajišťuje propojení areálu Zinal a Grimentz.
Zinal je i vyhlášená paraglidová lokalita – ze vzduchu můžete obdivovat okolní čtyřtisícovky včetně Matterhornu.
V Zinalu se parkuje přímo u přístupové lanovky – nejbližší stání je za poplatek, vzdálenější pak zdarma. Od sezóny 2020/21 lyžaře z údolí vyváží na Sorebois moderní 10místná kabinka, která nahradila dlouhou kyvadlovou kabinu. Ze Sorebois pak pokračuje přes mezistanici vzhůru až k horní stanici propojovací kabinové lanovky, čímž zpřístupní většinu sjezdovek v Zinalu.

Jakkoliv jsou sjezdovky v Grimentzu i sousedním Zinalu zajímavé, tak velkolepé jsou pak freeridové terény – s využitím stoupacích pásů si můžete dokonce dopřát safari celým údolím se sjezdy až s 1 500m převýšením.

Grimentz Zinal - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

270

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • krásné sportovní sjezdovky i vynikající freeride
  • nová lanovka propojující oba areály
  • sněhová jistota a dlouhá sezóna
  • původní architektura v Grimentzu

Minus:

  • velké množství dlouhých vleků
  • minimum chráněných sjezdovek v lese

Odkazy

Civetta

Civetta

Civetta

Civetta

Civetta

Civetta

SNOW tipy

Výška sněhu 60 cm
Otevřené lanovky a vleky 23 z 23
Otevřené sjezdovky 71 z 72 km