Spitzingsee Tegernsee - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Německo Bavorsko Spitzingsee Tegernsee

Spitzingsee Tegernsee

Německo Německo - Bavorsko - Schliersee

Foto

Na jih od Mnichova se vlní velmi malebná a členitá krajina s pahorky ostřejších rysů, řídce porostlých s prostornými mýtinami, kterou ještě zkrášlují jezera – větší Tegernsee, menší Schliersee a malinké Spitzingsee. Zdejší patnáctisetmetrové předalpské vrcholy jsou ohroženější oblevami, ale ve své rozmanitosti mají narozdíl od vyšších, ale táhlých a monotónních alpských hřebenů zase krajinné kouzlo.

Spitzingsee Tegernsee - sjezdovky

40%40%20%
25 celkem sjezdovek (km)
8 zasněžování (km)
1 ski-route (km)

Spitzingsee Tegernsee - lanovky a vleky

vlek
9
sedačka
1
sedačka krytá
2
kabinka
1
16500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

980-1693 m n.m.713 m

Mapa sjezdovek

Spitzingsee Tegernsee - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Spitzingsee Tegernsee - lyžování

Oblast kolem jezer Schliersee, Tegernsee a Spitzingsee je typicky víkendovým cílem, velmi vyhledávaným aktivními sportovci – kromě lyžařů se na svazích hojně pohybují skialpinisté a výletníci na sněžnicích, na upravovaných okruzích se prohánějí běžkaři. Jezera jsou obkroužena i upravovanými vycházkovými cestami, které jsou přístupné i pro kočárky. Uytovací zázemí zajišťuje níže položené městečko Schliersee na břehu stejnojmenného jezera s romantickým ostrovem uprostřed a letoviska okolo Tegernsee. Maličké a výše položené jezero Spitzingsee je už přímo sevřené horami – zamrzá, ale bruslí se na něm jen výjimečně. Na jeho břehu stojí jen malá stejnojmenná vesnička s pár hotely.

Hlavní lyžařský areál kolem vrcholu Stümpfling je zpřístupněn z obou stran – od jezer Spitzingsee i Tegernsee – krytými 4sedačkami, kolem nichž stékají přívětivé a prostorné červené sjezdovky. Ačkoliv není velký, dosahuje až 600m převýšení a je příjemně terénně členitý s různými zákoutími, pospojovanými vleky a cestami. Hlavní červená trať Stümpfling je ve čtvrtek a v pátek večer osvětlená. Krátká sedačka stoupá na vrchol Rosskopf, odkud se vydává oklikou k jezeru Spitzingsee dlouhá černá, celkově užší a spletitá sjezdovka s velmi strmou vrcholovou pasáží (varianta Kamikaze). Na okraji areálu se rozkládá pastvina Firstalmen se dvěma krátkými vleky s červenou a modrou sjezdovkou sjezdovkou a velkým snowparkem. Cvičná louka s kotvičkovým vlekem je v údolí přímo u hlavního parkoviště.

U horních stanic páteřních sedaček stojí útulná dřevěná horská chata se starými trámy a starodávnou výzdobou Jagahütt´n – a s typickou bavorskou kuchyní, která je hutná a vydatná (knedlíková a klobásová).

Parkoviště jsou u nástupních stanic lanovek a vleků (zdarma), ale mýtné se platí na příjezdové silnici z Tegernsee k sedačce Suttenbahn. Příjezd od Schliersee je bez mýta. Na východní straně jezera Spitzingsee čeká oproti modernímu areálu Stümpfling něco úplně jiného – a je to příjemná změna, alespoň pro milovníky silného genia loci. Na západně orientovaných svazích se tam rozkládá skanzenovitý areál Taubenstein, kam stoupá archaická kabinková lanovka, nahoře doplněná třemi kotvovými vleky. Taubenstein má sportovnějšího ducha, nemá zasněžování a je v provozu jen o víkendech od pátku do neděle a o bavorských prázdninách. Má užší sjezdovky, ale zato velké a bezpečné pláně volného terénu, který láká náročnější lyžaře a nenáročné freeridery. Nejromantičtějším sjezdem je díky výhledům prostorná modrá trať Maxlreineralm. Vlek Rauhkopf zpřístupňuje velkou pláň se strmější vrcholovou pasáží (černá) a mírnějším dojezdem (červená). Vlek Lochgrabenlift, vedoucí souběžně s horním úsekem kabinky, obtéká v mělkém žlabu subtilní červená sjezdovka, která pokračuje až do údolí – nejprve rovinkou, na které zčásti pomáhá lanový vlek a poté užším lesním průsekem středně strmého sklonu.

Oba lyžařské areály pojí v půl- až hodinových intervalech bezplatný skibus (přejezd 5 min.). Cenově příznivý skipas Alpen plus platí kromě těchto i v 5 sousedících střediscích s celkem 160 km sjezdovek, což už je solidní porce i pro vícedenní pobyt s aktivnějším dojížděním.

Nový, moderní a architektonicky dokonale jednoduchý akvapark se světem saun (Vitalwelt) je umístěn přímo na břehu jezera Schliersee. Uvnitř působí Vitalwelt velmi decentně, prostorně a příjemně teple, z venkovních teras vyhlížíte přímo na jezera a s obzorem hor. Svět saun má hlavní promenádní prostor s lavičkami, Kneippovými brouzdališti a vířivkou a je obklopený pěti saunami a parními lázněmi s panoramatickými skleněnými vitrínami. Velmi pěkné je tepidárium (55 °C, 50% vlhkost) s pohodlně tvarovanými dřevenými lavičkami a jemně klenutým dřevěným stropem, citlivě prosvětleným „hvězdnou oblohou“ a tlumenou hudbou. Je tu i několik menších odpočíváren s různou atmosférou, které plynule přecházejí v příjemnou restauraci. Venku čeká „stodolová“ sauna a panoramatická vířivka. Vodní svět tvoří sportovní bazén, venkovní vyhřívaný bazén a velké brouzdaliště s klouzačkou a postavičkami pro nejmenší děti.

Spitzingsee Tegernsee - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

660

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • vděčné červené sjezdovky i hravý, nenáročný off-piste
  • dvě páteřní kryté 4sedačky v hlavním areálů
  • pohledná předalpská krajina
  • velmi snadná dostupnost ze západu Čech

Minus:

  • omezené převýšení i nižší nadmořská výška
  • historická přepravní zařízení v lokalitě Taubenstein
  • silná víkendová návštěvnost

Odkazy

Mikulčin vrch

Mikulčin vrch

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 0 km